FAČR touto diskuzí navázala na obdobné debaty o sportovní koncepci reprezentací a ženském fotbale.

Co v diskuzi o match-fixingu zaznělo?

Opakovaně bylo poukázáno na vysokou míru nebezpečnosti, kterou match-fixing pro celé sportovní odvětví i fotbal znamená v Česku, ale i v globálním měřítku.

Petr Fousek: „Fotbal bojuje s celou řadou negativních jevů a match-fixing, tedy nelegální ovlivňování utkání, mezi ně pochopitelně spadá také. Přirovnal bych to k rakovině, s níž svádíme těžký boj všemi dostupnými prostředky. A také jde o běh na dlouhou trať. Sportovní prostředí v tomto musí být jednotné v čele se střešními organizacemi a Národní sportovní agenturou, která má vlastní strategii, k níž rádi přispějeme. Nezbytná je také součinnost s policií a nadnárodními institucemi. Spojení všech těchto sil má i větší efekt ve zmíněném boji.“

Martin Procházka: „Match-fixing je specifický v tom, že u něj je zásadní mezinárodní rozměr. Bojovat s ním nestačí lokálně, ale je zapotřebí spolupracovat s mezinárodními institucemi a policií.“

Integrity officerem, který má na půdě asociace problematiku match-fixingu v gesci, je od loňského roku Kamil Javůrek. Ten vnímá zásadní roli FAČR v boji s match-fixingem zejména v oblastech osvěty a preventivního programu především pro mladé hráče. I proto Javůrek pravidelně objíždí všechny regiony s přednáškami, na nichž poukazuje na veškerá rizika spojená s match-fixingem.

A upozorňuje při tom na možné devastující dopady pro kariéry hráčů i jejich civilní životy, pokud by se do nelegálního sázení a s tím spojeného ovlivňování utkání zapojili. Manipulátoři a organizované skupiny v rámci Česka nejčastěji cílí na soutěže na úrovni třetí a čtvrté nejvyšší soutěže či dorostenecké ligy do 19 let.

Kamil Javůrek: „Mladí hráči či hráčky patří v tomto ohledu k té nejzranitelnější skupině, vzhledem ke svému věku jsou snáze ovlivnitelní. Naším úkolem je na tato rizika upozornit. Za poslední měsíce jsme uspořádali přednášky pro zhruba 700 mladých hráčů a hráček, hodláme v tom i nadále pokračovat. Hlavní apel na ně je takový, aby se nebáli oznámit cokoliv, co by mohlo mít s match-fixingem u nich či v jejich okolí spojitost. Aby se zkrátka nebáli říci: NE! Každý sebemenší dílek nám pak může pomoci v boji s matchfixingem.“

Jiří Hendrich: Jedním z klíčových kroků v našem boji proti ovlivňování zápasů je možnost anonymního svědectví. Hráči, kteří mají obavy z výhrůžek nebo následků, mohou nyní vypovídat prostřednictvím Integrity officera nebo Compliance officera bez obav z odhalení jejich identity.“

FAČR nabízí několik možností, jak případné nelegální či protiprávní jednání oznamovat. A to v rámci volně dostupné mobilní aplikace FAČR Integrity nebo skrz Integrity formulář na webu fotbal.cz. https://www.fotbal.cz/facr/kontakt/kontaktni-formular. Obě možnosti případným ohlašovatelům zaručují anonymitu.

Kamil Javůrek: „Prevence a osvěta jsou pro FAČR zásadními prostředky. Čím víc hráčů a hráček o matchfixingu bude mít povědomí, tím lépe. Chceme téma stále více otevírat, upozorňovat na něj a medializovat, pro zločinecké skupiny a manipulátory je pak takové prostředí nepříjemné. FAČR má skromné a omezené prostředky při odhalování a potírání match-fixingu, který funguje na principu organizovaného zločinu. Spoléháme pochopitelně i na stále lepší spolupráci s policií a vzájemné důvěryhodné partnerství.“

Pro FAČR je pozitivní výroční zpráva společnosti Sportradar za rok 2024, která monitoruje možné zmanipulované sportovní zápasy. Dle dat klesl počet podezřelých fotbalových zápasů v Evropě o 37 procent a v Česku dokonce o 54,9 procenta.

Petr Fousek: „Naznačuje to určité zlepšení a možný pozitivní signál, ale zároveň to samozřejmě neznamená finální vítězství. Boj s match-fixingem zdaleka nekončí, měl, stále má a v budoucnu musí mít v rámci FAČR pevné místo.“