U klasické sportovní korupce si asi většina z nás dokáže představit, jak k ovlivnění dojde. Typickým příkladem může být finanční nabídka funkcionáře klubu směrem k rozhodčím či hráčům protivníka (viz. kauza Ivana Horníka). Jak to, ale chodí u match-fixingu?

Ovlivnění utkání ze strany hráčů, rozhodčích

Jedná se o nejjednodušší systém manipulace. Druhů této manipulace může být vícero, tak si ty nejčastější uveďme.

  1. Hráči mají interní informaci o tom, že jejich tým je oslaben (zranění, odpočinek nejlepších hráčů apod.). informaci zneužijí a vsadí si proti svému týmu
  2. Kombinace se sportovní korupcí. Tým bojující o záchranu se domluví s druhým týmem, kterému už o nic „nejde“, že jej nechá v utkání vyhrát. Hráči týmu tuto informaci využijí a vsadí si.

Sázky bývají často uzavírány u tuzemských sázkových kanceláří a finanční profit manipulátorů je oproti níže uvedeným příkladům výrazně nižší.  


Oslovování hráčů – tzv. "runners"

Jeden ze dvou typických příkladů organizovaného manipulování zápasů. Do tohoto modulu jsou často zapojeny cizojazyčné zločinecké skupiny. Hráči či rozhodčí si ve většině případů vůbec neuvědomují do jakého systému jsou zapojeni a že jsou součástí organizované kriminality.

Hráči bývají oslovováni prostřednictvím sociálních sítí či komunikačních aplikací typu Telegram, Signál. První kontakt nejčastěji přichází z neznámého telefonní čísla. Může se jednat o pozvání na oběd, kafé apod. Na druhé straně telefonu jsou osoby, kterým říkáme „runners“. Jedná se o prostředníky. Většinou se jedná o bývalé hráče, funkcionáře, agenty, rozhodčí. Jednoduše řečeno o osoby znalé fotbalového prostředí. Oni vědí, jak se s hráči bavit, jaké mají potřeby, jaké mají slabiny. Takto osloveným hráčům či rozhodčím je nabízena finanční odměna za manipulaci vybraného zápasu. Hráč může být během schůzky požádán o zmanipulování dalších svých spoluhráčů. Na začátku jsou hráči požádáni o „jednodušší“ úkoly (upadnutí ve vápně soupeře z důvodu penalty). Pokud hráč či rozhodčí souhlasí, stává se vydíratelný a během dalších oslovení po něm může být požadována manipulace proti svému vlastnímu týmu.

Hráči či rozhodčí ve většině případů nevědí, že prostředník není ten, kdo uzavírá sázky, kdo přerozděluje finanční prostředky. Je to pouze jeden z dalších „pěšáků“. Nad prostředníkem jsou skuteční organizátoři manipulací. Ve většině případů se jedná o cizojazyčné skupiny, která operují napříč celou Evropou.  V nejvyšší míře jsou tyto skupiny zastoupeny manipulátory z balkánský zemí. Tyto skupiny uzavírají sázky na Asijském sázkovém trhu.


Fotbalový klub v rukou manipulátorů

Pravděpodobně se jedná o nejsofistikovanější model manipulace. Zločinecké skupiny si napřímo pořídí klub, případně jej skrytě finančně podporují. Takovýto „investoři“ často pochází ze zahraničí a ve většině případů jsou v jejich hledáčku kluby z nižších lig, které se dostanou do finančních potíží. Společně s kapitálových vstupem do klubu dochází i k hráčské výměně. „Investoři“ dodají nové, často zahraniční hráče. Ze zkušeností nejen od nás, ale i ze zahraničí víme, že se často jedná o hráče ze států bývalé Jugoslávie, východní Evropy či Afriky. Tito hráči usnadní organizátorům samotnou manipulaci. Pro organizátory je poté mnohem snadnější úspěšně manipulovat výsledky. Stejně jako u předchozího modelu jsou sázky podávány na Asijském sázkovém trhu.

Zmiňovaný výčet způsobů manipulací není finální. Existují i další modifikace a formy. Chceme upozornit na nejčastější způsoby, které mohou hráče, rozhodčí či kluby potkat. 


Na co se manipulátoři zaměřují

Stejně jako u každé jiné protiprávní činnosti, tak i u match-fixingu platí, že manipulátoři nemají rádi pozornost. Proč tedy nejčastěji cílí na nižší fotbalové soutěže, případně nejvyšší dorosteneckou ligu? Důvod je prostý:

  • Nižší veřejná kontrola
  • Média upírají pozornost na nejvyšší ligu
  • Nízké platy hráčů
  • Častější finanční problémy v klubech
  • Velká fluktuace hráčů
  • Závislost hráčů na sázení

NIŽŠÍ SOUTĚŽE

Zápasy třetích nejvyšších lig bývají nejčastějším terčem manipulátorů. Oproti profesionálním soutěžím jsou v třetiligových klubech nízké platové podmínky, řadě hráčů se nepodaří prosadit ve výkonnostním fotbalu, či zde část hráčů končí svou kariéru. Pro manipulátory bývá následně jednodušší tyto hráče zlákat. Při zjišťování dalších příčin, které mohou vést k souhlasu s manipulací často narážíme na problém se sázkami ze strany hráčů. Část hráčů své sázení nezvládá, stává se na něm závislými a o to jednodušší obětí pro manipulátory jsou.

MLÁDEŽNICKÉ SOUTĚŽE

Bohužel, ani tato soutěž se manipulacím nevyhýbá. Manipulátoři vědí o zranitelnosti mladých hráčů. Využívají jejich menších životních zkušeností, lákají je na jednoduché finanční výdělky, které jim často dopřejí život, který vidí na sociálních sítí. Právě sociální sítě jsou prostředím, se kterým manipulátoři pracují. Hráče přes ně kontaktují, vytěžují jejich osobní profily, zjišťují, o co se mladí hráči zajímají, co mohou proti jim použít. Právě na mladistvé hráče musíme v rámci prevence nejvíce zacílit.

ÚVODNÍ KOLA ČESKÉHO POHÁRU

Předkola a první pohárová kola bývají ještě více anonymní než zápasy třetích lig. Navíc kluby, či hráči kteří jsou ochotni manipulovat zápasy pracují s myšlenkou, že zápasy českého poháru jsou mnohdy méně důležité než utkání v rámci jejich hlavní soutěže.

PŘÁTELSKÁ UTKÁNÍ

Pravděpodobně se jedná o nejčastější zacílení manipulátorů. Proč tomu tak je?

  • V utkání „o nic“ nejde
  • Pozornost diváků, médií je minimální
  • Do utkání často nastupují „anonymní“ hráči, kteří se v klubu objevují na zkoušku a před začátkem hlavní sezóny klub opouští

Jaký trend je u manipulátorů populární? V rámci přípravných utkání „dodají“ do klubu na zkoušku tři, čtyři hráče (často z balkánských zemí), kteří mají za úkol v několika přípravných zápasech, které kluby v rámci přestávky odehrají manipulovat zápasy. Po odehrání přípravných zápasů hráči klub opouští. Při detailnějším pohledu můžeme sledovat u těchto hráčů rotaci napříč celým kontinentem.

Manipulátoři taktéž organizují přípravné kempy, kam zvou týmy z různých zemí. Pozvaným týmům nabízejí, že jim zaplatí ubytování, dopravu, startovné. Do přátelských utkání dodají své rozhodčí, kteří pomáhají s manipulací utkání. V minulosti se takových to kempů účastnili i některé české týmy (viz přípravný kemp v Chorvatské Medullinu).

Výčet trendů a zacílení manipulátorů není úplné. Manipulátoři se neustále „zdokonalují“, vymýšlejí nové druhy manipulace, zlepšují svou taktiku. Je to jako každý jiný zločin „živý organismus“, který reaguje na své okolí. Z tohoto důvodu musíme neustále sledovat taktiku zločinců, abychom se mohli poučit a včas reagovat.


Shrnutí hlavních zjištění

  • Organizátoři match-fixingu používají model „shora-dolů“ a jsou často polokriminální
  • Celosvětové roční výnosy z trestné činnosti spojené s match-fixingem se pohybují v řádech miliard korun
  • Fotbal je nejčastějším cílem manipulátorů
  • Využívání online technologií pro účely sázení bude čím dál populárnější
  • Manipulátoři se zaměřují převážně na nižší soutěže
  • Match-fixing může sloužit kriminálním skupinám v rámci praní špinavých peněz
  • Manipulátoři zneužívají identitu osob k vytváření sázkových účtů a elektronických peněženek
  • Skutečný rozsah manipulací ve fotbale není znám