K jednoznačnému triumfu jim v Kroměříži gratulovali také internacionálové a vyhlášení kanonýři Jan Koller, Radek Drulák a brankář Zdeněk Zlámal. Za Baníkem skončila na druhém místě Sparta a třetí příčku bere Zbrojovka Brno.

Po dvou letech se do Kroměříže vrátil Pohár mládeže FAČR Planeo Cup, tentokrát s kategorií U10 a všechny strhla skvělá atmosféra. Jízda, kterou předvedli kluci z Baníku Ostrava se totiž jen tak ve finálových turnajích nevidí. Na cestě z Kroměříže do Ostravy se pak nejspíš mnohokrát zpívala známá píseň Baníčku, my jsme s tebou, která se stala hymnou všech fanoušků slavného klubu. Pokud se podaří Ostravě talenty u fotbalu udržet, možná za několik let vznikne další oslavná píseň projevující lásku k ostravského Baníku.

Baník drtil v Kroměříži jednoho soupeře za druhým a za 11 zápasů dosáhl na úžasné skóre 63:11! Průměr vstřelených gólů tak činil téměř 6 gólů na utkání. Základní skupinou Baník prolétl s pěti výhrami a skóre 32:4, když druhému postupujícímu Hradci Králové nasypal devět gólů. Ve finálové fázi pak nadějní mladíci z Ostravy položili na lopatky další silné soupeře. Například Spartě uštědřili debakl 6:0, Bohemce naložili sedm gólů a Zbrojovku porazili 6:3.

„Nejvíc se nám asi povedl zápas se Zbrojovkou. Prohrávali jsme totiž 0:2, ale podařilo se nám otočit výsledek na 6:3. A náš nejhezčí gól dal právě proti Zbrojovce Brno nůžkama Švanci,“ svěřili se kluci z Baníku Ostrava nadšení z gólu svého spoluhráče Tobiase Švancera.

Nejvyrovnanější duel sehrál Baník překvapivě s Nemošicemi. V malé obci nedaleko Pardubic dlouhodobě skvěle pracují s mládeží. Ve finálových turnajích Planeo Cupu už kluci z Nemošic neplatí za žádné nováčky a v Kroměříži dosáhli na sedmou pozici. Baník měl s Nemošicemi hodně práce a vyhrál o jediný gól 3:2. Ve Zlaté skupině nasbíral Baník plný počet 21 bodů a radoval se z vítězné trofeje. Druhá Sparta zaostala za svým velkým ostravským rivalem o 6 bodů a třetí Zbrojovka Brno získala 13 bodů.

Tým Zbrojovky Brno vedl v Kroměříži už potřetí bývalý reprezentační stoper Mario Holek, který jako rodič a trenér zastává poměrně častou dvojroli. „Plno rodičů trenérů s tím mělo negativní zkušenost nebo to nedoporučovali. Já osobně s tím žádný problém nemám, což je možná dáno i mou klidnější povahou. Ještě rok povedu tento tým se starším synem a ten druhý je teď v U8. V dalším roce bych si pak jeho tým rád vzal pod svá křídla. Baví mě to rok od roku víc a víc, protože s kategorií ročníku narození 2014 jsem začínal už v U6 a U7 a každým rokem je vidět strašný progres. Je to čím dál víc fotbalovější a o to víc mě to baví.“

Mario Holek se v trénování našel a hledá cesty, jak se dál posouvat a vzdělávat. „Byl jsem na stáži v Rapidu Vídeň a můj kolega byl teď týden v Realu Madrid, takže si spolu předáváme informace a zkušenosti. A samozřejmě se vzděláváme. Teď jsem absolvoval trenérskou licenci B mládež, která je nabitá informacemi. Je výborné jít tímto směrem, a trenérsky se vzdělávat bych každému doporučoval.“

Letos poprvé se do finálových turnajů dostaly i dva dívčí týmy pražské Slavie. V Kroměříži na družstvo U12 navázal tým v kategorii U10 a určitě se neztratil. Zatímco jejich starší kamarády odjížděly se čtyřmi remízami, tak „U-desítky“ dokázaly k remíze s MFK Havířov v základní části turnaje přidat v Bronzové skupině i tři výhry nad SFC Opava (4:1), FC Písek (3:2) a Spartakem Rychnov nad Kněžnou (3:1). S devíti body pak obsadily slavistky 22. místo, když za sebou nechaly domácí Kroměříž a Rychnov nad Kněžnou. Emma Hurychová navíc byla vyhlášena nejlepší brankářkou turnaje.

Nejlepší týmy i hráče společně ocenili nejlepší střelec národního týmu v historii Jan Koller, který je zároveň ambasadorem Planeo Cupu, další skvělý kanonýr a bývalý reprezentant Radek Drulák a dlouholetý prvoligový brankář a místní patriot Zdeněk Zlámal.

„Jsem na všech finálových turnajích, kde jsem k dispozici od rána až do vyhlášení. Moje role mě hodně baví, vidět tady všechny emoce, fandění rodičů. Je skvělé, že Planeo organizuje takhle krásný turnaj. Je pro mě obohacující vidět, jak se u nás pracuje s mládeží. Jsou tady nejlepší týmy z celé republiky a je tady spousta šikovných kluků, a i pro mě je důležité, abych si o tom udělal obrázek,“ řekl v průběhu finálového turnaje Jan Koller.

Další finálový turnaj Planeo Cupu je na programu příští víkend ve dnech 25.- 26. května v Lázních Bohdaneč.

PLANEO CUP 2024 - KATEGORIE U10 – KONEČNÉ POŘADÍ
1. FC Baník Ostrava 21 bodů
2. AC Sparta Praha 15 bodů
3. FC Sparta Brno 13 bodů
4. SK Dynamo České Budějovice 12 bodů
5. FC Slovan Liberec 8 bodů
6. FC Hradec Králové 7 bodů
7. SK Nemošice 2 body
8. CU Bohemians Praha 2 body
Nejlepší hráč Nejlepší střelec Nejlepší brankář
Oliver Vaněček - FK Mladá Boleslave Otakar Kulhánek - FC Baník Ostrava Emma Hurychová - SK Slavia Praha-dívky
Finálové turnaje
U13 27. - 28. 4. 2024 Kuřim Vítěz: AC Sparta Praha
U12 4. - 5. 5. 2024 Uničov Vítěz: FC Hradec Králové
U10 18. - 19. 5. 2024 Kroměříž Vítěz: FC Baník Ostrava
U9 25. - 26. 5. 2024 Lázně Bohdaneč  
U8 1. - 2. 6. 2024 Vysoké Mýto  
U11 8. - 9. 6. 2024 Hlučín  

Foto: Josef Štěpán