Po loňské premiéře se v Kuřimi odehrál finálový turnaj Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu v nejstarší kategorii U13. 24 týmů je ve finálovém turnaji rozdělených do čtyř skupin po 6 týmech, kde mužstva hrají ve skupině systémem každý s každým. Podle výsledků v základních skupinách se pak jednotlivé týmy zařazují do Zlaté, Stříbrné a Bronzové skupiny, přičemž v té Zlaté se hraje o prvenství v turnaji.

Nejvyšší fotbalové soutěži kraluje v současnosti Sparta, která výhrou v Olomouci udělala další krok za obhajobu titulu. Sparťanské áčko bylo o víkendu inspirací mladým následovníkům v rudých dresech i v Kuřimi.

Sparta v kategorii U13 předvedla po celý průběh finálových klání dominantní výkon. Na cestě za prvním letošním titulem v Planeo Cupu ani jednou neprohrála a ztratila jen při dvou remízách. O body připravila Spartu v základní skupině po výsledku 1:1 Mladá Boleslav a ve Zlaté skupině pak po bezgólové remíze SHK Slavia Kroměříž. O triumfu Pražanů tak před zraky patrona letošního ročníku Poháru mládeže FAČR Jana Kollera nemohlo být pochyb.

O prvenství Sparty, která získala celkem 19 bodů, bylo jasno, ale tuhý boj o další dvě medailové pozice svádělo hned pět týmů. Nakonec pro sebe stříbrné medaile se ziskem 11 bodů urvalo Dynamo České Budějovice, které za sebou o jediný bod nechalo třetí FK Pardubice, které obhájily loňský bronz, i čtvrtý Baník Ostrava. Na předních příčkách, konkrétně na 5. místě, se objevuje další ze zásadních měst českého fotbalu, Plzeň. Ale tentokrát není mezi nejlepšími úspěšná Viktoria, ale menší klub SK Petřín Plzeň.

Mladí sparťani měli samozřejmě velkou radost, o kterou se sice stručně, ale s patřičnými emocemi podělili oba brankáři. Daniel Procházka nejprve chválil svého spoluhráče, a pak zcela oprávněně i sám sebe:

„Nejhezčí náš gól na turnaji dal Tomáš Hašler. Jeho střela proti Neratovicím šla nejdřív do tyčky a pak do branky. Mně se pak povedl nejlepší zákrok, když jsem vytáhl střelu do šibenice.“ A hned na svého kolegu z branky navázal také Nicholas Keseli, který byl v Kuřimi nadšený z atmosféry. „Fanoušci nás po celý turnaj povzbuzují, fandí nám a jsme za to hodně rádi.“ Své si k domácímu prostředí řekl i nejlepší hráč turnaje a kapitán FC Kuřim, která skončila v celkovém pořadí na 21. místě, Michal Netrefa. „Fanoušci jsou skvělí, je tady velký kotel, a dokonce jsme vypustili i trošku dýmovnic.“

Po celou dobu turnaj sledoval ambasador projektu Jan Koller, který si dění v Kuřimi pochvaloval. „Je tady skvělá atmosféra a klobouk dolů před domácími pořadateli z Kuřimi, protože všechno skvěle připravili. Výkony jsou fantastické, je vidět, že to všechny baví, hraje se v emocích a je tu výborné publikum. U třináctiletých už je vidět, že mají návyky a musím říct, že je tady pár hodně kvalitních kluků. Když se budou fotbalu věnovat, budou dobře vedení a mít správně nastavenou hlavu, tak to můžou dotáhnout daleko. Moc bych jim to přál,“ povzbudil své možné následovníky legendární útočník Jan Koller.

Finálový turnaj Poháru FAČR v Kuřimi si nenechal ujít ani ředitel maloobchodní sítě Planeo Tomáš Opluštil. Osobně zažil poslední tři ročníky a může tedy na vlastní oči vidět, jak se celý projekt posouvá.

„Musím říct, že to hodnotíme velice kladně a každý ročník je lepší a lepší, takže pro nás úplně super. V Kuřimi se hraje podruhé, všechno je skvěle zorganizované a atmosféra je fantastická. Vedle toho mám obrovskou radost, že se nám každým rokem daří přivádět nové partnery a máme tak například stejného partnera jako ME a MS ve fotbale. V neposlední řadě jsem rád, že se nám podařilo prodloužit spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů, protože vedle mladých je dobré podporovat i starší fotbalisty, kteří neměli tolik štěstí, aby si vydělali peníze, když byli ještě aktivní.“

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup zůstane s dalším finálovým turnajem na Moravě. První květnový víkend bude patřit kategorii U12 a hrát se bude v Uničově.

 

PLANEO CUP 2024 - KATEGORIE U13 – KONEČNÉ POŘADÍ
1. AC Sparta Praha 19 bodů
2. SK Dynamo České Budějovice 11 bodů
3. FK Pardubice 10 bodů
4. FC Baník Ostrava 10 bodů
5. SK Petřín Plzeň 9 bodů
6. SKH Slavia Kroměříž 8 bodů
7. FK Teplice 7 bodů
8. FA Jablonec 5 bodů

 

Nejlepší hráč Nejlepší střelec Nejlepší brankář
Michal NETREFA (FC Kuřim) Ondřej SCHWAB (SK Petřín Plzeň) Matouš MAZUREK (MFK Karviná)

Finálové turnaje
U13 27. - 28. 4. 2024 Kuřim
U12 4. - 5. 5. 2024 Uničov
U10 18. - 19. 5. 2024 Kroměříž
U9 25. - 26. 5. 2024 Lázně Bohdaneč
U8 1. - 2. 6. 2024 Vysoké Mýto
U11 8. - 9. 6. 2024 Hlučín

Foto: Josef Štěpán

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup - finále kategorie hráčů do 13 let (Kuřim, 2024)

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup - finále kategorie hráčů do 13 let (Kuřim, 2024)