VIDEO, FOTO: 16. řádná Valná hromada FAČR - o čem mluvil předseda FAČR
V Praze proběhla 16. řádná Valná hromada FAČR. Nabízíme její průběh ve videozáznamu, stejně jako následnou tiskovou konferenci.
"Jsem rád, že všechno proběhlo hladce, bez zádrhelů, že se znovu prokázala jednota našeho fotbalového hnutí," zhodnotil po skončení 16. řádné Valné hromady její průběh předseda FAČR Miroslav Pelta.
Vážení delegáti, vážení hosté,
dovolte mi, abych vás přivítal na 16.řádné valné hromadě, na které se v souladu se stanovami setkáváme opět po roce. Přestože tentokrát nejde o volební Valnou hromadu, cítím, že jsme na startu určité další etapy českého fotbalu.
V následujících minutách bych rád vyjádřil své odhodlání a přesvědčení, že je v našich silách, ale především zřejmou povinností, vést fotbalové hnutí směrem, který v blízké budoucnosti dovede nejsledovanější český sport k úspěchům nejen v podobě výsledků jako takových, ale také v podobě mnohem výraznějšího společenského vlivu v maximálně pozitivním slova smyslu. Přes řadu dílčích úspěchů máme ještě podstatné rezervy a víc než na čísla se nyní chceme zaměřit na to, jak je fotbal vnímán společností a jaký má na ni vliv. Dnešní valná hromada by měla fakticky zhodnotit uplynulých 12 měsíců práce nás všech a nastínit cestu, kterou se budeme chtít vydat v budoucnu. V uplynulém roce jsme byli postaveni tváří v tvář mnoha důležitým a klíčovým rozhodnutím. Ne všechna měla pozitivní efekt, ale i ta složitější nám ukázala silné či slabé stránky našeho hnutí i směr, jakým bychom se měli ubírat. Mezi těmito kroky jasně ční události, které ovlivnily nebo ovlivní postavení fotbalu na českém území, v Evropě i ve světě. Nejzásadnější z nich je příprava a zisk pořadatelství ME do 21 let v roce 2015, které pro český fotbal znamená historickou příležitost ukázat sportovní i organizační schopnosti. Na toto téma tady krátce po mně promluví předseda organizačního výboru ME Petr Fousek.
Reprezentace
Tak jako každá organizace, také fotbalová asociace je ve své struktuře určitou pyramidou, na jejímž vrcholu jsou reprezentační celky a jejich výsledky na mezinárodní scéně. V poslední době zesílily hlasy a názory, že mládežnické reprezentace momentálně nedosahují úrovně, která by v budoucnu mohla nabídnout opory pro seniorský národní tým. České mládežnické týmy se naposledy v roce 2011 zúčastnily evropského nebo světového šampionátu. Konkrétně reprezentace do 21ti, 17ti a 19ti let. Právě generace, která získala poslední medaili pro české barvy na ME do 19 let, bude usilovat o ještě výraznější úspěch na evropském šampionátu do 21 let v příštím roce v České republice. Jakkoliv je třeba vnímat fakta v podobě výsledků kvalifikací a postupů na evropské či světové akce, potenciál, který čeští fotbalisté mají, je zjevný. A to je první z bodů, o nichž jsem hovořil v úvodu. Koncepce mládežnického fotbalu, potažmo reprezentací potřebovala konkrétní změnu, o kterou se má přičinit svou prací kromě komise mládeže i nový reprezentační trenér Pavel Vrba s manažerem Dušanem Fitzelem. Smyslem chystaných změn je soustředění a koncentrace talentovaných hráčů v akademiích, které budou v odpovídajících podmínkách i herních systémech vychovávat fotbalisty s potenciálem konkurenceschopnosti v evropském měřítku. Národní tým by měl v budoucnu těžit právě z efektivnější práce s mládeží. Musíme totiž vidět dál než jen na další šampionát. Nový trenér by se měl podílet na vybudování pyramidy vedení reprezentačních celků, kterou nově povedou dvojice plně profesionálních trenérů a cílem je již zmíněná výchova talentovaných hráčů pro nejvyšší soutěž a potažmo i seniorský národní tým. Stejný trend by se měl projevit i v ženském fotbale, kde se stále zvyšuje konkurence na ligové úrovni a následně i v národním týmu, který zatím stále čeká na účast na vrcholném turnaji. Velmi pozitivně můžeme hodnotit dlouhodobě kvalitní výkony futsalových reprezentantů, kteří se pravidelně účastní finálových turnajů ME a nechyběli ani na posledním MS. Podobným směrem se v poslední době vydal i nejmladší reprezentační výběr, tedy plážový fotbal, který je atraktivní pro diváky a v němž se mohou realizovat i bývalí fotbaloví reprezentanti. Naším jednoznačným cílem v otázce reprezentačních týmů je maximální počet hráčů využitelných pro reprezentační A-tým a stejně tak i úspěšnost jednotlivých reprezentací na mezinárodní scéně.
Profesionální fotbal
Ve srovnání s dalšími aktivitami fotbalového hnutí se profesionální fotbal může řadit mezi nejúspěšnější produkty. Vzrůstající úroveň nejvyšší soutěže a úspěšnost českých klubů v evropských pohárech poukazuje na správný směr, kterým se klubový fotbal ubírá. Ostatně i četnější účast hráčů z nejvyšší soutěže v národním týmu je důkazem, že je stále kam sáhnout, byť je nezbytné výrazně pracovat na výchově většího počtu potenciálních reprezentantů. Potěšující je především fakt, že Gambrinus liga zaznamenala nárůst návštěvnosti a stále patří v řeči čísel mezi nejsledovanější sportovní akce také v televizních statistikách, a to i přes velkou četnost fotbalových přenosů, které v některých exponovaných týdnech přinášejí fotbal na obrazovkách každý den. V uplynulé sezoně jsme se dočkali mnoha výrazných individuálních výkonů, například v podání záložníka Hušbauera coby nejlepšího střelce soutěže, ale i těch týmových, když Sparta dosáhla historicky nejvyššího bodového zisku v samostatné české soutěži. Velká gratulace i obdiv patří také našim zástupcům v evropských pohárech, Liberci a především pak Plzni, která si za poslední 4 roky vybudovala vynikající renomé ve fotbalové Evropě. Česká liga nabízí i řadu individualit, od těch zkušených přes zahraniční hráče až po mladé talenty, které v uplynulé sezoně táhly pozornost diváků. Zapomenout bych nechtěl ani na rozhodčí, kteří se v uplynulém ročníku dopustili z mého pohledu minima zásadních chyb, jež by nějakým způsobem ovlivnily regulérnost soutěže. Ačkoliv taková slova nezní mnoha fotbalovým kritikům příjemně, skutečnost je taková, že čeští rozhodčí ve srovnání se zahraničními soutěžemi nebo evropskými poháry odvádějí čím dál lepší práci a my se budeme snažit, aby jejich výkony byly ještě kvalitnější. To všechno také přispělo k získání nového silného partnera pro nejvyšší soutěž a prodeji televizních práv za doposud rekordní částku. Velmi intenzivně vnímáme i aktivitu LFA, která má za cíl ještě více pozvednout bonitu ligové soutěže ve všech směrech, ale i zde je třeba zvolit rozumné řešení a neopomenout, že pouze spolupráce profesionálního a regionálního fotbalu přinese našemu sportu odpovídající efekt. Pevně věřím, že Synot liga bude v příštích sezonách o další stupeň atraktivnější, nabídne divákům nové talenty a vytvoří optimální podmínky pro úspěchy českých klubů také v evropském měřítku Ligy Mistrů nebo Evropské ligy. To vše by mohlo pomoci k dalšímu růstu pohárového koeficientu, který během posledních 3 sezon vzrostl a zajistil českým celkům účast 2 zástupců v kvalifikaci LM. V otázce fanoušků bych rád promluvil v jiné části svého projevu.
Neprofesionální fotbal
Profesionální fotbal je pouze vrcholem soutěží v Čechách a na Moravě. Jak jsem již naznačil, FAČR se chce zasadit o co nejvýraznější propagaci fotbalu na regionální úrovni a především pak mezi dětmi. Projekt členství dokonce získal mimořádné ocenění i v rámci UEFA. Další projekty, především v rámci programu Grassroots patří mezi nejúspěšnější a nejefektivnější ve snaze získání nových aktivních členů, sportovců – fotbalistů. U nás se osvědčily především v podobě týdnů a měsíců náborů, mládežnických turnajů pod záštitou měst a krajů, kde je hraje významnou roli především školní fotbal, ve kterém je velký potenciál především v kategorii žen a dívek. Velkou odezvu má i projekt létajících trenérů. Právě tyto akce bychom chtěli v budoucnu co nejvíce podpořit s cílem získání těch nejmenších, kteří motivují i své rodiče a další lidi kolem fotbalu k podpoře a práci v oddílech. S těmito osobnostmi i jejich svěřenci se pravidelně setkáváme na Galavečeru Grassroots nebo předávání cen Dr.Jíry – tyto akce se staly milou příležitostí k ocenění práce s mládeží a dalších aktivit v oddílech a soutěžích. Pozitivním efektem je také zájem o vzdělání pro práci s těmi nejmenšími. Stále totiž musíme mít na paměti, že v útlém věku se v dětech vytváří nejsilnější vazbu k fotbalu a můžeme profesionálním a pozitivním přístupem vzbudit nejen zájem, ale i objevit talent. Tento jev se promítá i do práce v dalších odvětvích neprofesionálního fotbalu – futsalu, plážovém fotbalu nebo ženském fotbalu. Cítím, že naše země má stále velký potenciál talentu i sportovních dovedností a naším úkolem je vytvořit pro jejich rozvoj ty nejlepší možné podmínky.
Regionální fotbal
Fotbalové hnutí si udrželo výsadní pozici v českém sportu v podobě členské základny, což je dobrým signálem, na který je ovšem třeba navázat a vynaložit maximální úsilí k podpoře rozvoje fotbalu na všech úrovních. Vedení FAČR v tomto směru učinilo mnoho úspěšných kroků v rámci jednání se státem v zájmu zajištění maximální finanční podpory pro neprofesionální fotbal a s odkazem na členskou základnu zajistit ze strany státu a především pak MŠMT výraznou podporu. V oblasti regionálního fotbalu čelíme také problémům spojeným s poměrem soutěží a počtu hráčů, především pak těch mladých, kteří by ve svých klubech mohli zajistit soutěžní perspektivu do budoucna. Totéž se týká funkcionářského aparátu a ruku v ruce s chystanými změnami v podobě elektronických zápisů utkání a dalších progresivních kroků je třeba získat mladé tváře a fotbalové nadšence nejen na trávník, ale do zázemí oddílů. Stále jsou tu totiž výzvy, kterým musíme čelit. V podobě úbytku hráčů, dětí, konkurence jiných sportů i socioekonomických podmínek. Na druhé straně vidím jako přínos např.projekt regionální fotbal živě, který nabízí zápasy nižších soutěží v živých internetových přenosech.
Mezinárodní politika
Fotbalové dění je třeba vnímat globálně, a proto je žádoucí vyzdvihnout práci představitelů FAČR v komisích UEFA i FIFA a stejně tak i pokračovat v prohlubování stávajících vazeb nebo vytváření vazeb nových. Tyto modely již fungují ve spolupráci středoevropské skupiny, která měla v tomto roce zasedání v Praze a řešila všeobecnou fotbalovou problematiku i konkrétní společné problémy. Mezinárodní přesah naznačili zástupci FA i v podobě podpisu memoranda o spolupráci se Spojenými Arabskými Emiráty, a také prostřednictvím pořádání seminářů týkajících se bezpečnosti, rozvoje mladých hráčů nebo trenérské metodiky. V tomto směru bych rád poděkoval evropské fotbalové unii UEFA a stejně tak světové fotbalové federaci FIFA za podporu a spolupráci. Naposled právě tady proběhl v květnu velmi pozitivně hodnocený kongres futsalových trenérů UEFA. Naši zástupci v komisích UEFA a FIFA se těší dobrému jménu a respektu. Hovořím zde o Rudolfu Řepkovi, který je členem disciplinární komise, Dagmar Damkové, člence komise rozhodčích, Dušanu Svobodovi coby členovi marketingové komise nebo Petru Fouskovi, místopředsedovi komise futsalu UEFA. V komisích FIFA figurují dále Jiří Chomiak ve zdravotní komisi a Petr Fousek ve futsalové. Nerad bych opomenul také úspěchy rozhodčích (aktuálně především Pavla Královce – LM, EL, kvalifikace), ženské rozhodčí Jany Adámkové (MS), nebo futsalu (Ondřej Černý – ME) a pravidelnou účast našich delegátů v zápasech na evropské scéně. I já, jakožto člen komise pro soutěže národních týmů UEFA a člen komise plážového fotbalu FIFA získávám řadu neocenitelných zkušeností, které, podobně jako moji kolegové, chci využít v práci pro fotbalové hnutí u nás. To vše může jen podpořit naši snahu získávat pořadatelství kvalifikačních turnajů i jiných akcí, seminářů, workshopů, potažmo aktivní účast našich zástupců na akcích FIFA a UEFA. Zde bych chtěl zdůraznit mimořádný úspěch v podobě pořádání utkání Superpoháru UEFA v Praze.
FAČR
V uplynulém roce jsme tváří v tvář čelili také problémům, které nám nastavily zrcadlo reality ve vztahu fanoušků fotbalu ke klubům i vedení fotbalu v České republice. Snaha o kultivaci prostředí na stadionech byla a je správnou myšlenkou, jakkoliv je třeba najít vhodný způsob aplikace řešení. Vedení FAČR se to po událostech ve druhé polovině ročníku příliš citlivě nepodařilo, ale přesto tato událost vedla k zahájení diskuse na téma, které v českém fotbalovém prostředí zůstávalo opomíjeno. Cesty k nalezení vhodného modelu vztahu mezi asociací, kluby a fanoušky existují. K dosažení optimální spolupráce ovšem může dojít jen díky vstřícnému postoji a ochotě k diskusi ze všech stran. To se podařilo například při řešení dlouholetého sporu v otázce klubů s názvem Bohemians. Tento krok považuji za jasný případ toho, jakým způsobem bychom měli přistupovat ke kontroverzním tématům ve snaze o řešení, které by vnitřně i navenek co nejméně poškozovalo český fotbal. Věřím, že dalším pozitivním bodem může být i otevření nového sídla FAČR, jehož stavba je financována z fondů UEFA a FIFA, určených právě na tyto účely. Nové sídlo nabídne všem členům fotbalového hnutí důstojné a vstřícné prostředí, jehož symbolem bude zcela unikátní síň slávy českého fotbalu. Pevně věřím, že se nám na Strahově podaří vytvořit stejně důstojné podmínky i pro další sportovní asociace, hráče, studenty a okolí FA se stane oblíbeným místem pro setkávání sportovců i lidí, kteří sport mají rádi.
Vzhledem k mému zastoupení v ČOV, ČUS a národní radě pro sport v tomto směru vnímám fotbal a jeho hnutí jako velmi silný celek, který má ovšem zřejmý větší potenciál. Důkazem toho byla i příprava kandidatury na Euro 2020, která měla všechny potřebné náležitosti k tomu, aby mohla v případě podpory hl.města Prahy reálně usilovat o spolupořádání Eura. Vyzývám proto vás všechny ke konstruktivní spolupráci v otázkách, které jsem v uplynulých minutách označil jako pozitivní a správné kroky pro český fotbal a pevně věřím, že v blízké budoucnosti se můžeme dočkat potřebného efektu.
Vše, co jsem zmínil, vypovídá i o tom, že fotbal je stále tím krásným, emocemi protkaným sportem, který nám přináší radosti i strasti, a kvůli kterému jsme ochotni obětovat víc, než si řada lidí dokáže představit a než by si mnohdy naše okolí přálo. Pevně věřím, že naše společné úsilí již brzy přinese konkrétní výsledky a úspěchy českého fotbalu jak na domácí, tak i mezinárodní scéně.
VIDEO záznam celého průběhu 16. řádné Valné hromady FAČR:
VIDEO záznam tiskové konference po skončení 16. řádné Valné hromady FAČR:
O čem mluvil předseda ve svém projevu k delegátům valné hromady? Nabízíme doslovný přepis jeho projevu:
Vážení delegáti, vážení hosté,
dovolte mi, abych vás přivítal na 16.řádné valné hromadě, na které se v souladu se stanovami setkáváme opět po roce. Přestože tentokrát nejde o volební Valnou hromadu, cítím, že jsme na startu určité další etapy českého fotbalu.
V následujících minutách bych rád vyjádřil své odhodlání a přesvědčení, že je v našich silách, ale především zřejmou povinností, vést fotbalové hnutí směrem, který v blízké budoucnosti dovede nejsledovanější český sport k úspěchům nejen v podobě výsledků jako takových, ale také v podobě mnohem výraznějšího společenského vlivu v maximálně pozitivním slova smyslu. Přes řadu dílčích úspěchů máme ještě podstatné rezervy a víc než na čísla se nyní chceme zaměřit na to, jak je fotbal vnímán společností a jaký má na ni vliv. Dnešní valná hromada by měla fakticky zhodnotit uplynulých 12 měsíců práce nás všech a nastínit cestu, kterou se budeme chtít vydat v budoucnu. V uplynulém roce jsme byli postaveni tváří v tvář mnoha důležitým a klíčovým rozhodnutím. Ne všechna měla pozitivní efekt, ale i ta složitější nám ukázala silné či slabé stránky našeho hnutí i směr, jakým bychom se měli ubírat. Mezi těmito kroky jasně ční události, které ovlivnily nebo ovlivní postavení fotbalu na českém území, v Evropě i ve světě. Nejzásadnější z nich je příprava a zisk pořadatelství ME do 21 let v roce 2015, které pro český fotbal znamená historickou příležitost ukázat sportovní i organizační schopnosti. Na toto téma tady krátce po mně promluví předseda organizačního výboru ME Petr Fousek.
Reprezentace
Tak jako každá organizace, také fotbalová asociace je ve své struktuře určitou pyramidou, na jejímž vrcholu jsou reprezentační celky a jejich výsledky na mezinárodní scéně. V poslední době zesílily hlasy a názory, že mládežnické reprezentace momentálně nedosahují úrovně, která by v budoucnu mohla nabídnout opory pro seniorský národní tým. České mládežnické týmy se naposledy v roce 2011 zúčastnily evropského nebo světového šampionátu. Konkrétně reprezentace do 21ti, 17ti a 19ti let. Právě generace, která získala poslední medaili pro české barvy na ME do 19 let, bude usilovat o ještě výraznější úspěch na evropském šampionátu do 21 let v příštím roce v České republice. Jakkoliv je třeba vnímat fakta v podobě výsledků kvalifikací a postupů na evropské či světové akce, potenciál, který čeští fotbalisté mají, je zjevný. A to je první z bodů, o nichž jsem hovořil v úvodu. Koncepce mládežnického fotbalu, potažmo reprezentací potřebovala konkrétní změnu, o kterou se má přičinit svou prací kromě komise mládeže i nový reprezentační trenér Pavel Vrba s manažerem Dušanem Fitzelem. Smyslem chystaných změn je soustředění a koncentrace talentovaných hráčů v akademiích, které budou v odpovídajících podmínkách i herních systémech vychovávat fotbalisty s potenciálem konkurenceschopnosti v evropském měřítku. Národní tým by měl v budoucnu těžit právě z efektivnější práce s mládeží. Musíme totiž vidět dál než jen na další šampionát. Nový trenér by se měl podílet na vybudování pyramidy vedení reprezentačních celků, kterou nově povedou dvojice plně profesionálních trenérů a cílem je již zmíněná výchova talentovaných hráčů pro nejvyšší soutěž a potažmo i seniorský národní tým. Stejný trend by se měl projevit i v ženském fotbale, kde se stále zvyšuje konkurence na ligové úrovni a následně i v národním týmu, který zatím stále čeká na účast na vrcholném turnaji. Velmi pozitivně můžeme hodnotit dlouhodobě kvalitní výkony futsalových reprezentantů, kteří se pravidelně účastní finálových turnajů ME a nechyběli ani na posledním MS. Podobným směrem se v poslední době vydal i nejmladší reprezentační výběr, tedy plážový fotbal, který je atraktivní pro diváky a v němž se mohou realizovat i bývalí fotbaloví reprezentanti. Naším jednoznačným cílem v otázce reprezentačních týmů je maximální počet hráčů využitelných pro reprezentační A-tým a stejně tak i úspěšnost jednotlivých reprezentací na mezinárodní scéně.
Profesionální fotbal
Ve srovnání s dalšími aktivitami fotbalového hnutí se profesionální fotbal může řadit mezi nejúspěšnější produkty. Vzrůstající úroveň nejvyšší soutěže a úspěšnost českých klubů v evropských pohárech poukazuje na správný směr, kterým se klubový fotbal ubírá. Ostatně i četnější účast hráčů z nejvyšší soutěže v národním týmu je důkazem, že je stále kam sáhnout, byť je nezbytné výrazně pracovat na výchově většího počtu potenciálních reprezentantů. Potěšující je především fakt, že Gambrinus liga zaznamenala nárůst návštěvnosti a stále patří v řeči čísel mezi nejsledovanější sportovní akce také v televizních statistikách, a to i přes velkou četnost fotbalových přenosů, které v některých exponovaných týdnech přinášejí fotbal na obrazovkách každý den. V uplynulé sezoně jsme se dočkali mnoha výrazných individuálních výkonů, například v podání záložníka Hušbauera coby nejlepšího střelce soutěže, ale i těch týmových, když Sparta dosáhla historicky nejvyššího bodového zisku v samostatné české soutěži. Velká gratulace i obdiv patří také našim zástupcům v evropských pohárech, Liberci a především pak Plzni, která si za poslední 4 roky vybudovala vynikající renomé ve fotbalové Evropě. Česká liga nabízí i řadu individualit, od těch zkušených přes zahraniční hráče až po mladé talenty, které v uplynulé sezoně táhly pozornost diváků. Zapomenout bych nechtěl ani na rozhodčí, kteří se v uplynulém ročníku dopustili z mého pohledu minima zásadních chyb, jež by nějakým způsobem ovlivnily regulérnost soutěže. Ačkoliv taková slova nezní mnoha fotbalovým kritikům příjemně, skutečnost je taková, že čeští rozhodčí ve srovnání se zahraničními soutěžemi nebo evropskými poháry odvádějí čím dál lepší práci a my se budeme snažit, aby jejich výkony byly ještě kvalitnější. To všechno také přispělo k získání nového silného partnera pro nejvyšší soutěž a prodeji televizních práv za doposud rekordní částku. Velmi intenzivně vnímáme i aktivitu LFA, která má za cíl ještě více pozvednout bonitu ligové soutěže ve všech směrech, ale i zde je třeba zvolit rozumné řešení a neopomenout, že pouze spolupráce profesionálního a regionálního fotbalu přinese našemu sportu odpovídající efekt. Pevně věřím, že Synot liga bude v příštích sezonách o další stupeň atraktivnější, nabídne divákům nové talenty a vytvoří optimální podmínky pro úspěchy českých klubů také v evropském měřítku Ligy Mistrů nebo Evropské ligy. To vše by mohlo pomoci k dalšímu růstu pohárového koeficientu, který během posledních 3 sezon vzrostl a zajistil českým celkům účast 2 zástupců v kvalifikaci LM. V otázce fanoušků bych rád promluvil v jiné části svého projevu.
Neprofesionální fotbal
Profesionální fotbal je pouze vrcholem soutěží v Čechách a na Moravě. Jak jsem již naznačil, FAČR se chce zasadit o co nejvýraznější propagaci fotbalu na regionální úrovni a především pak mezi dětmi. Projekt členství dokonce získal mimořádné ocenění i v rámci UEFA. Další projekty, především v rámci programu Grassroots patří mezi nejúspěšnější a nejefektivnější ve snaze získání nových aktivních členů, sportovců – fotbalistů. U nás se osvědčily především v podobě týdnů a měsíců náborů, mládežnických turnajů pod záštitou měst a krajů, kde je hraje významnou roli především školní fotbal, ve kterém je velký potenciál především v kategorii žen a dívek. Velkou odezvu má i projekt létajících trenérů. Právě tyto akce bychom chtěli v budoucnu co nejvíce podpořit s cílem získání těch nejmenších, kteří motivují i své rodiče a další lidi kolem fotbalu k podpoře a práci v oddílech. S těmito osobnostmi i jejich svěřenci se pravidelně setkáváme na Galavečeru Grassroots nebo předávání cen Dr.Jíry – tyto akce se staly milou příležitostí k ocenění práce s mládeží a dalších aktivit v oddílech a soutěžích. Pozitivním efektem je také zájem o vzdělání pro práci s těmi nejmenšími. Stále totiž musíme mít na paměti, že v útlém věku se v dětech vytváří nejsilnější vazbu k fotbalu a můžeme profesionálním a pozitivním přístupem vzbudit nejen zájem, ale i objevit talent. Tento jev se promítá i do práce v dalších odvětvích neprofesionálního fotbalu – futsalu, plážovém fotbalu nebo ženském fotbalu. Cítím, že naše země má stále velký potenciál talentu i sportovních dovedností a naším úkolem je vytvořit pro jejich rozvoj ty nejlepší možné podmínky.
Regionální fotbal
Fotbalové hnutí si udrželo výsadní pozici v českém sportu v podobě členské základny, což je dobrým signálem, na který je ovšem třeba navázat a vynaložit maximální úsilí k podpoře rozvoje fotbalu na všech úrovních. Vedení FAČR v tomto směru učinilo mnoho úspěšných kroků v rámci jednání se státem v zájmu zajištění maximální finanční podpory pro neprofesionální fotbal a s odkazem na členskou základnu zajistit ze strany státu a především pak MŠMT výraznou podporu. V oblasti regionálního fotbalu čelíme také problémům spojeným s poměrem soutěží a počtu hráčů, především pak těch mladých, kteří by ve svých klubech mohli zajistit soutěžní perspektivu do budoucna. Totéž se týká funkcionářského aparátu a ruku v ruce s chystanými změnami v podobě elektronických zápisů utkání a dalších progresivních kroků je třeba získat mladé tváře a fotbalové nadšence nejen na trávník, ale do zázemí oddílů. Stále jsou tu totiž výzvy, kterým musíme čelit. V podobě úbytku hráčů, dětí, konkurence jiných sportů i socioekonomických podmínek. Na druhé straně vidím jako přínos např.projekt regionální fotbal živě, který nabízí zápasy nižších soutěží v živých internetových přenosech.
Mezinárodní politika
Fotbalové dění je třeba vnímat globálně, a proto je žádoucí vyzdvihnout práci představitelů FAČR v komisích UEFA i FIFA a stejně tak i pokračovat v prohlubování stávajících vazeb nebo vytváření vazeb nových. Tyto modely již fungují ve spolupráci středoevropské skupiny, která měla v tomto roce zasedání v Praze a řešila všeobecnou fotbalovou problematiku i konkrétní společné problémy. Mezinárodní přesah naznačili zástupci FA i v podobě podpisu memoranda o spolupráci se Spojenými Arabskými Emiráty, a také prostřednictvím pořádání seminářů týkajících se bezpečnosti, rozvoje mladých hráčů nebo trenérské metodiky. V tomto směru bych rád poděkoval evropské fotbalové unii UEFA a stejně tak světové fotbalové federaci FIFA za podporu a spolupráci. Naposled právě tady proběhl v květnu velmi pozitivně hodnocený kongres futsalových trenérů UEFA. Naši zástupci v komisích UEFA a FIFA se těší dobrému jménu a respektu. Hovořím zde o Rudolfu Řepkovi, který je členem disciplinární komise, Dagmar Damkové, člence komise rozhodčích, Dušanu Svobodovi coby členovi marketingové komise nebo Petru Fouskovi, místopředsedovi komise futsalu UEFA. V komisích FIFA figurují dále Jiří Chomiak ve zdravotní komisi a Petr Fousek ve futsalové. Nerad bych opomenul také úspěchy rozhodčích (aktuálně především Pavla Královce – LM, EL, kvalifikace), ženské rozhodčí Jany Adámkové (MS), nebo futsalu (Ondřej Černý – ME) a pravidelnou účast našich delegátů v zápasech na evropské scéně. I já, jakožto člen komise pro soutěže národních týmů UEFA a člen komise plážového fotbalu FIFA získávám řadu neocenitelných zkušeností, které, podobně jako moji kolegové, chci využít v práci pro fotbalové hnutí u nás. To vše může jen podpořit naši snahu získávat pořadatelství kvalifikačních turnajů i jiných akcí, seminářů, workshopů, potažmo aktivní účast našich zástupců na akcích FIFA a UEFA. Zde bych chtěl zdůraznit mimořádný úspěch v podobě pořádání utkání Superpoháru UEFA v Praze.
FAČR
V uplynulém roce jsme tváří v tvář čelili také problémům, které nám nastavily zrcadlo reality ve vztahu fanoušků fotbalu ke klubům i vedení fotbalu v České republice. Snaha o kultivaci prostředí na stadionech byla a je správnou myšlenkou, jakkoliv je třeba najít vhodný způsob aplikace řešení. Vedení FAČR se to po událostech ve druhé polovině ročníku příliš citlivě nepodařilo, ale přesto tato událost vedla k zahájení diskuse na téma, které v českém fotbalovém prostředí zůstávalo opomíjeno. Cesty k nalezení vhodného modelu vztahu mezi asociací, kluby a fanoušky existují. K dosažení optimální spolupráce ovšem může dojít jen díky vstřícnému postoji a ochotě k diskusi ze všech stran. To se podařilo například při řešení dlouholetého sporu v otázce klubů s názvem Bohemians. Tento krok považuji za jasný případ toho, jakým způsobem bychom měli přistupovat ke kontroverzním tématům ve snaze o řešení, které by vnitřně i navenek co nejméně poškozovalo český fotbal. Věřím, že dalším pozitivním bodem může být i otevření nového sídla FAČR, jehož stavba je financována z fondů UEFA a FIFA, určených právě na tyto účely. Nové sídlo nabídne všem členům fotbalového hnutí důstojné a vstřícné prostředí, jehož symbolem bude zcela unikátní síň slávy českého fotbalu. Pevně věřím, že se nám na Strahově podaří vytvořit stejně důstojné podmínky i pro další sportovní asociace, hráče, studenty a okolí FA se stane oblíbeným místem pro setkávání sportovců i lidí, kteří sport mají rádi.
Vzhledem k mému zastoupení v ČOV, ČUS a národní radě pro sport v tomto směru vnímám fotbal a jeho hnutí jako velmi silný celek, který má ovšem zřejmý větší potenciál. Důkazem toho byla i příprava kandidatury na Euro 2020, která měla všechny potřebné náležitosti k tomu, aby mohla v případě podpory hl.města Prahy reálně usilovat o spolupořádání Eura. Vyzývám proto vás všechny ke konstruktivní spolupráci v otázkách, které jsem v uplynulých minutách označil jako pozitivní a správné kroky pro český fotbal a pevně věřím, že v blízké budoucnosti se můžeme dočkat potřebného efektu.
Vše, co jsem zmínil, vypovídá i o tom, že fotbal je stále tím krásným, emocemi protkaným sportem, který nám přináší radosti i strasti, a kvůli kterému jsme ochotni obětovat víc, než si řada lidí dokáže představit a než by si mnohdy naše okolí přálo. Pevně věřím, že naše společné úsilí již brzy přinese konkrétní výsledky a úspěchy českého fotbalu jak na domácí, tak i mezinárodní scéně.
VIDEO záznam celého průběhu 16. řádné Valné hromady FAČR:
VIDEO záznam tiskové konference po skončení 16. řádné Valné hromady FAČR: