Skóre otevřel z pokutového kopu Tomáš Huráb, poté se dvakrát prosadil Lukáš Trampota. „Skvělý zápas. Vytvořili jsme si hodně šancí a soupeři naopak dovolili jen velmi málo,“ těšilo Andyho Körtvélyešiho.

Prvních pár minut úvodní třetiny bylo z obou stran poměrně opatrných, střelecké pokusy nicméně více přibývaly na české straně. Lukáš Trampota pálil po rohovém kopu na zadní tyč, ale minul. Z druhé strany se do velké šance dostal Vojtěch Suchánek, ale nastřelil jen vyběhnutého brankáře Egidijuse Žagarase a na svou první reprezentační trefu musí dál čekat. Poté David Radosta skvěle sklepl míč na volného Jana Rudu, který si rovněž vylámal zuby na litevském gólmanovi.

Výborný vstup národního týmu pokračoval i nadále. Daniel Valeš pálil tvrdě, ale nepřesně, poté se stejný hráč v obležení dvou soupeřů neprosadil před brankou po nástřelu Lukáše Trampoty. První šance na straně Litvy přišly až ve druhé polovině první části hry. Tradičně nebezpečný Mantas Makutunovičius ranou od pravé lajny minul a s přímým kopem Audriuse Plytnikase z poloviny hřiště si poradil brankář Lukáš Karpíšek.

Čekání na gól trvalo i po přímém kopu Tomáše Hurába, který se o písek dobře odrazil, ale skončil jen na břevně. Konstrukce branky zvonila i na druhé straně, když nenápadně vypálil brankář Egidijus Žagaras. Další příležitosti si vypracovala aktivní dvojice Daniel Valeš – Lukáš Trampota, prokletí prvních třetin v podání českého týmu na turnaji v Tirrenii ovšem pokračovalo. Lukáš Karpíšek se ještě v závěru blýskl proti střele z dálky od Audriuse Plytnikase.

Také druhé dějství začalo aktivitou českého celku. Hned z rozehrávky se o nůžky pokusil Daniel Valeš, ale mířil mimo. Poté přišla nádherná akce po výhozu Lukáše Karpíška, David Radosta sklepl míč znovu na Daniela Valeše, ale toho na poslední chvíli zablokovala litevská obrana. Lukáš Karpíšek si následně poradil se střelou Egidijuse Žagarase.

V polovině utkání přišly klíčové momenty. Nejdříve Tomáš Huráb se při snaze odkopnout skákavý míč dopustil faulu. Zraněný Aleksandr Lebedev nakonec musel střídat, a tak se k pokutovému kopu postavil Elvinas Navickas. Velkou šanci ovšem neproměnil, mířil vysoko nad branku. A krátce na to český kapitán zabojoval o míč na druhé straně a po faulu brankáře se pískala také penalta. Tomáš Huráb míč poslal suverénně k tyči a Česko se poprvé na turnaji dostalo do vedení.

„Bylo velmi důležité, že nám dal Hury vedení. Měli jsme pak větší klid a mohli ještě lépe realizovat náš herní plán,“ zmínil Andy Körtvélyeši. Hned z rozehrávky si musel Lukáš Karpíšek pohlídat nepříjemnou střelu Audriuse Plytnikase. V závěru druhé části hry mohl ještě navýšit české vedení David Radosta, v těsné blízkosti branky byl ovšem důraznější litevský obránce.

Třetí třetina začala nejlépe, jak mohla. Lukáš Trampota vyřešil situaci dva na jednoho tak, že si obhodil protihráče na pravé straně a trefil přesně do sítě, před níž ještě číhal na případnou dorážku David Radosta. Druhý gól české hráče uklidnil a zároveň rozjel. Nůžky Daniela Valeše vyrazil brankář Egidijus Žagaras na rohový kop, na druhé straně hřiště si Lukáš Karpíšek poradil se slabým pokusem Redase Graičiunase.

Ve 28. minutě přišel další důležitý moment. Lukáš Trampota se pokusil o nůžky, kterými nastřelil ruku bránícího hráče. S přímým kopem z velmi dobré pozice se nijak nepáral a napasoval míč přesně do šibenice. „Skvělý zápas. Vytvořili jsme si hodně šancí a soupeři naopak dovolili jen velmi málo,“ liboval si Andy Körtvélyeši, opora zadních řad.

S blížícím se závěrem zápasu začali Litevci riskovat. Do branky nastoupil hráč Aivaras Meškinis, který začal hned nebezpečně pálit. Jeho první pokus skončil mimo tři tyče. Z pravé strany se pokoušel prosadit Mantas Makutunovičius, ale střídající Václav Šlégr byl u tyče připravený včas. Ve 33. minutě to už Litevcům klaplo, když se „hrající“ brankář Aivaras Meškinis trefil přesně k tyči. Vzal tak národnímu týmu čisté konto, které mohlo být teprve sedmé v reprezentační historii.

Další zdramatizování utkání už ovšem nepřišlo, i když si Litevci ještě vytvořili dvě příležitosti. Šanci Redase Graičiunase ovšem zastavil skvělým návratem David Radosta a nože Mantase Makutunovičiuse z poloviny hřiště skončily mimo. Čeští reprezentanti tak vrátili Litvě tři těsné porážky z minulého roku. „Měli jsme jasný herní plán, trenér nás velmi dobře připravil a naše kondiční úroveň je mnohem lepší,“ hledal změnu mezi loňskem a letoškem Andy Körtvélyeši.

Po čtyřech porážkách na turnaji International Beach Soccer přišla konečně výhra, která posadila český tým na konečné 7. místo. „Na turnaji jsme hráli s velkým srdcem, noví hráči opravdu dobře zapadli do týmu a jsou pro nás velkým přínosem,“ zmínil Andy Körtvélyeši hned čtyři reprezentační debutanty. „Automatismy ještě nebyly dokonalé. Pokud se ale lépe adaptujeme a budeme na sobě i nadále tvrdě pracovat, můžeme toho dosáhnout hodně. Protože se zkušenějším týmem jsme mohli na tomto turnaji dosáhnout více.“

A co to pro českou reprezentaci teď znamená? Aktuálně bohužel nedokážeme přesně říct. Turnaj International Beach Soccer totiž spadá pod novou evropskou organizaci European Beach Soccer, zároveň se pod její hlavičkou hrál jako jedna ze základních fází Euro Beach Soccer League, kterou tradičně organizuje BSWW. Zda český tým v zářijovém Superfinále v Algheru čeká bitva mezi elitními celky o titul, nebo souboje o udržení divize A, v současné chvíli nevíme. Záleží na dohodě mezi oběma organizacemi. Více informací se tak dozvíme až v následujících týdnech.

Na závěr ještě dodejme, že na domácím písku triumfovala Itálie, která si ve finále poradila se Švýcarskem 3:2. Bronz si po jasné výhře nad Rumunskem vybojovalo Dánsko.

Česko – Litva 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Góly: 26. a 28. Trampota, 20. Huráb – 33. Meškinis.

Sestava Česka: Karpíšek, Šlégr – Körtvélyeši, Trampota, Valeš, Radosta – Huráb, Suchánek, Ruda, Formánek – Klíma, Polanka. Trenér: Jaroslaw Jagielski.

Sestava Litvy: Žagaras, Kulikauskas, Drasutis – Plytnikas, Navickas, Makutunovičius, Lebedev – Graičiunas, Meškinis, Novičkov, Gavrilovas, Lebedevas. Trenér: Aivaras Meškinis.

Rozhodčí: Dor (Francie), Moreno Romero (Švýcarsko) – Romani (Itálie) – Bottalico (Itálie).

Další výsledky:

Zápas o 5. místo:
Estonsko – Francie 2:6 (0:1, 2:3, 0:2)

Zápas o 3. místo:
Rumunsko – Dánsko 3:10 (0:2, 2:3, 1:5)

Finále:
Itálie – Švýcarsko 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)

Konečné pořadí:

Divize A:
1. Itálie
2. Švýcarsko
3. Dánsko
4. Rumunsko
5. Francie
6. Estonsko
7. ČESKO
8. Litva

Nejlepší střelci: Noël Ott (Švýcarsko) a Luca Bertacca (Itálie) – 7 gólů
Nejlepší hráč: Noël Ott (Švýcarsko)
Nejlepší brankář: Leandro Casapieri (Itálie)

Divize B:
1. Řecko
2. Norsko
3. Malta