Hned od úvodního výkopu bylo jasné, že český tým ve druhém kvalifikačním zápase nastoupil proti o poznání kvalitnějšímu soupeři než před třemi dny, kdy Češi vyhráli jednoznačně 4:0 nad San Marinem.

Také kvůli tomu začaly oba týmy spíše opatrně a i když se hrálo ve vysokém tempu, šance k vidění v úvodní desetiminutovce nebyly. Finští fotbalisté působili velmi dobrým dojmem a česká obrana se musela mít permanentně na pozoru. První šanci zápasu měl ve 24. minutě Svatoš, z dobré pozice ale nezamířil přesně.

Na konci první půlhodiny měli velkou šanci také hosté. Centr z pravé strany propadl až na zadní tyč ke zcela volnému Ezehovi, který ale nezakončil hlavou přesně. Jen o čtyři minuty později se poprvé radoval český tým. Krulich přesným pasem našel rozběhnutého Adama Pudila, který povedenou ranou překonal brankáře Jantunena. V závěru poločasu pálil ještě nebezpečně Armstrong, brankáře Čechala ale nepřekonal a do kabin se šlo za stavu 1:0.

Hned v úvodu druhého poločasu se až do zakončení dostal Lauri Laine, ani on ale ranou z pravé strany českého gólmana nepřekonal. Hosté postupem času začali hrát na riziko a českým tým se začal dostávat pod tlak. Český gólman Matěj Čechal se zaskvěl především v 63. minutě, kdy během pár vteřin předvedl dva skvělé zákroky proti gólovým střelám Ulunda a Puukka.

Češi se v samém závěru soustředili především na defenzivu a i když se v určitých chvílích dostali pod tlak soupeře, dokázali své jednobrankové vedení uhájit a vyhráli 1:0. Devatenáctka si tak zajistila postup do jarní elitní fáze kvalifikace.

„Už když jsme si soupeře před zápasem analyzovali, očekávali jsme nesmírně těžké utkání. Finové výborně kompaktně brání a nedostávají branky. Navíc mají výborné hráče směrem dopředu, takže jsem z tohoto zápasu měl trochu obavy. Zvládli jsme to ale nakonec skvěle. Vzadu jsme udrželi nulu, což je vždy nejlepší předpoklad k tomu, abychom v takovém turnaji uspěli. Byli jsme nebezpeční, dali jsme gól a jsem moc rád za to, jak to kluci odpracovali a celé zvládli,“ řekl k zápasu spokojený trenér David Holoubek.

Mladí Češi odehrají poslední zápas miniturnaje v úterý, kdy ve Frýdku-Místku vyzvou Rumunsko. Případná výhra nebo remíza jim zajistí první místo v kvalifikační skupině a lepší nasazení do elitní fáze kvalifikace.

Kvalifikace ME hráčů do 19 let 2024 - základní fáze
Česko - Finsko 1:0 (1:0)

Branka: 34. A. Pudil. ŽK: Čechal - Terrnava, Jantunen. Rozhodčí: Čulina - Kolarević (vš. Chorvatsko), Hovhannisyan (Arménie). Diváci: 568.

Česko: Čechal – Svatoš (74. Toman), Hunal, Hamza, Zachoval – Míšek (65. Gaszczyk), Horák, Planka – A. Pudil (90. Hašek), Krulich (75. Buryán), Hranoš (65. Málek).

Finsko: Jantunen – Puukko, Vaistö, Armstrong, Naamo – Kekarainen (58. Toivonen), Terrnava (58. Ritari), Hudd – Laine (58. Lähteenmäki), Ezeh, Ulundu.