Jaký je den po zápase s Gruzií zdravotní stav mužstva? Především, jak je na tom Patrik Schick?

Patrik bude odjíždět aktuálně do nemocnice (tisková konference probíhala od 13:45). Ještě v sobotu jsme udělali prvotní vyšetření přístroji, které máme k dispozici, to nám dalo lehkou naději. Ale musíme počkat na výsledky zevrubnějšího vyšetření. Jinak zdravotní stav mužstva je odpovídající tomu, že jsme hráli dva zápasy ve čtyřech dnech, takže určitá únava tam je. Ale nic zásadního ohledně zranění neregistrujeme.

Pokud by Patrik nebyl k dispozici, jak moc velká ztráta by to bylo? Jaké jsou případné varianty?

Samozřejmě, že je to důležitý hráč a tahoun naší ofenzivy, palebná síla. Každý zásad do týmu, by byl zásadní, což u Patrika platí také. Na druhou stranu jsou tu kluci, kteří jsou připravení nastoupit a vypadali dobře i jako střídající. Nás nyní čeká sedmý zápas play-off a budeme potřebovat podporu i od ostatních hráčů, kteří třeba nedostali zatím tolik příležitostí, nebo byli v pozici střídajících hráčů. Myslím, že náhradu případnou k dispozici máme.

Zápas s Gruzií přinesl několik „smutných“ rekordů. Třeba brankář Gruzie měl deset zákroků, byla to strašně moc střel. Už jste se na zápas zpětně dívali? Bylo to vše jen výborným výkonem gólmana? Nebo byla chyba jinde?

Určitě tam byly situace, které se daly vyřešit jinak. Jedna věc je, že zachytal skvěle brankář, ale samozřejmě jsme některé věci mohly udělat jinak. Už jsme zápas zpětně viděli, mrzí nás to. Všichni cítíme, že jsme chtěli lepší výsledek. Za ten výkon bychom si ho asi i zasloužili, protože výkon do ofenzivy byl velmi slušný. Bylo tam spoustu příležitostí, které jsme neproměnili. Na druhou stranu, ta reakce fanoušků po zápase, kdy hráčům vzdali hold, to byl takový lakmusový papírek. Všichni viděli, že do toho kluci dali všechno. Reakce fanoušků byla skvělá a moc jim za to děkujeme. Kluci si toho velmi váží a jsou odhodlaní do posledního zápasu s Tureckem dát úplně vše.

Jak vnímáte Turecko a jak se na ten zápas budete připravovat? Berete tento zápas i jako možnost pomstít předchozí generace, které sehrály proti Turkům nešťastné zápasy?

Mohl by to být závěrečný díl trilogie, pokud se nepletu, tak to vychází po osmi letech. Bude to obrovský zápas s bouřlivou kulisou a budeme se na to chtít nachystat stoprocentně, stejně jako na každé jiné utkání. Hrají pod trenérem Montellou svižný fotbal, hodně to omladil, stejně jako my. Takže se dá čekat poměrně ofenzivní zápas. My půjdeme za vítězstvím, dáme do toho všechno a věřím, že to bude stačit na postup.

Bude klíčem k úspěchu proti Turecku a postupu ze skupiny zlepšení v pokutovém území?

Chování v boxech je zásadní a rozhodují se v nich zápasy na obou stranách. Proti Gruzii jsme měli dost příležitostí, ale chyběl nám větší důraz a lepší postavení dalších hráčů. To nás mrzí. Na druhou stranu, klobouk dolů před týmem, kolik příležitostí si vypracoval, protože sveřepí Gruzínci soupeře do šancí moc nepouští. Chybělo nám ale to zhodnocení vypracovaných šancí. Gól po rohu se nám povedlo přesně podle toho, jak jsme to nacvičovali. Ale všichni cítíme, že na to, kolik jsme měli šancí, tak jsme měli dát i víc gólů, to je jasné.

Český tým ze skupiny F zakončoval vždy program daného hracího dne a musel na svůj zápas čekat. Tentokrát půjdete do posledního zápasu ale s tím, že budete vědět, jak dopadly ostatní skupiny a budete tedy vědět i možné varianty pro případný postup. Bude to pro tentokrát výhoda?

Já jsem to osobně jako nevýhodu nebral. Teď samozřejmě se to otočí a budeme vědět, na čem jsme. Na druhou stranu, my to máme postavené tak, že jdeme do zápasu vyhrát, protože potřebujeme tři body. Zaplaťpánbůh, že máme pořád, o co hrát. Nedovedu si představit, že bychom byli v kůži třeba Poláků, a čeká to další týmy, a čekali další čtyři dny, jak schne barva. Čeká nás zápas roku a uděláme maximum, abychom byli úspěšní. To můžu slíbit.

Proti Gruzii se zahrávání rohových kopů velmi dobře zhostil Vladimír Coufal. Přenecháte to už takhle na něj?

Určitě je to jedna z variant.

Hodně se po obou zápasech mluvilo o střídajících hráčích. Pokud vezmeme například Matěje Juráska a Ondřeje Lingra, kteří proti Gruzii zápas hodně oživili, jsou to hráči, kteří vám nejvíce zamotali hlavu pro skládání sestavy na poslední zápas?

Matěj je takový živel, vnese do zápasu velkou energii. To samé platí i pro Ondru Lingru. Matěj má velkou budoucnost a věřím tomu, že pokud bude hrát takhle, tak dál poroste. Určitě je to jeden z hráčů, na kterých by měla česká reprezentace v budoucnu stavět a spoléhat. A třeba se to stane už teď na EURO, vypadá dobře i na tréninku. Na to, že by mohl naskočit jako wing-back, jsme ho připravovali a zhostil se toho dobře. Střídali jsme Davida Juráska i kvůli žluté kartě, a navíc Gruzie střídala na jeho straně, takže by tam měl čerstvého hráče. Ondra to má složité a je mi jasné, že už na tu roli žolíka je alergický, ale je na něm vidět, že je šťastný, že tu může být a vždy, když přijde na hřiště, tak odvede obrovské množství práce a hru hodně oživí. Přesně pro tyhle chvíle jsme ho brali. Obecně mám radost, jak tady fungujeme jako tým. Je to neobyčejná parta a všichni se povzbuzujeme navzájem, nechceme končit a chceme jít dál. I třeba proto, abychom otevřeli časový prosto pro další hráče.