Lingr věří, že by pod dánským koučem mohl nastupovat na delší úseky než v uplynulé sezoně a zbavit se nálepky střídajícího hráče. Na tiskové konferenci na základně mužstva při ME u Hamburku také řekl, že už na něj naplno dýchla atmosféra šampionátu, jeho prvního velkého turnaje v dospělé kategorii.

Ve Feyenoordu po sezoně skončil trenér Arne Slot a místo něj před pár dny přišel Priske, který dovedl Spartu k dvěma ligovým titulům po sobě a letos i k zisku double. "Slyšel jsem od kluků (sparťanů v reprezentaci) jen pozitivní ohlasy. Přiznám se, že jsem byl až překvapený, protože jsem nečekal, že s ním měli až takový vztah. Za dva roky ve Spartě udělal skvělou práci, tři trofeje - klobouk dolů. Angažmá ve Feyenoordu je pro něj zaslouženou odměnou. Zkusí si přímo hlavní fázi Ligy mistrů, takže pro něj super," řekl Lingr.

Ondřej Lingr

Ondřej Lingr

Feyenoord Rotterdam

  • Zápasy

    18
  • Minuty

    530
  • Góly

    1
Detail hráče

"Z mé strany jsem rád, že k nám přijde trenér, který už zná českou mentalitu. Může mi to třeba i trošičku pomoci. Nová motivace, nová výzva. Moc se těším, že se od něj třeba naučím nějaké nové věci a jako fotbalista ještě porostu," doplnil Lingr, jenž zamířil do Feyenoordu vloni v létě ze Slavie na roční hostování s opcí, kterou by měl klub uplatnit.

Ofenzivní univerzál se stejně jako větší část českého kádru chystá na první velký turnaj za reprezentační A-tým. "Já měl to štěstí, že jsem zažil Euro v každé mládežnické kategorii. Zahrál jsem si na něm v sedmnáctce, devatenáctce i jednadvacítce. Můj největší sen bylo dostat se na Euro se seniorskou reprezentací, což se mi splnilo," uvedl Lingr.

Po čtvrtečním příjezdu do dějiště na něj hned dolehla atmosféra velké akce. "Už když jsme po přistání v Hamburku viděli, jak nás všichni vítají, jak byl před letadlem nachystaný koberec, hned to na nás dýchlo. Pak příjezd na hotel, jak nás všichni vítali. Je to velká věc. Všichni tady v Německu už jsou nachystaní a těší se na to. Myslím, že hlava hned přepnula a všichni vnímají, že už musejí být na 100 procent ready," podotkl Lingr.

Přestože v klubu v uplynulé sezoně nenastupoval v základní sestavě, věřil, že se do nominace na Euro dostane. Možná i právě role žolíka mu k účasti na turnaji pomohla. "Kdybych neuměl vstoupit do zápasu, asi bych tady nebyl. I tohle mi určitě pomohlo, asi se to ode mě očekává. Ale samozřejmě každý fotbalista chce hrát v základu," řekl Lingr.

"Na druhou stranu to o něčem i vypovídá, že když jsem nehrál v základu, chtěl jsem se ukázat z lavičky. Je dobře, že se mi to dařilo. Ale nerad bych, aby toho někdo v budoucnu dál zneužíval. Budu se té nálepky chtít od léta zbavit. Jsem sebevědomý v tom, abych ukázal, že do sestavy patřím."

Byl překvapený, kolik lidí dorazilo na otevřený úvodní trénink reprezentace v dějišti Eura. "Bylo to trochu jinačí než normální trénink. Trenéři museli zvýšit hlas, protože jsme se vůbec neslyšeli. Před diváky je to vždy speciální, hráči jsou více namotivovaní a možná se chtějí i více ukázat. V průběhu tréninku jsme to už tolik vnímat nemohli, museli jsme se soustředit. Zítra už budeme mít uzavřený trénink a budeme se připravovat na Portugalce," řekl Lingr.

Proti gigantovi z Pyrenejského poloostrova vstoupí jeho tým do Eura v úterý v Lipsku. "Víme, že Portugalsko je asi jeden z velkých favoritů turnaje. Je to první zápas ve skupině, může být trošku ošemetný. Porazit se dá úplně každý. Portugalsko je absolutní špička, mají světové hráče, hrají v nejlepších klubech na světě. Samozřejmě největší hvězda je Cristiano Ronaldo. Odmalička je to můj vzor, takže se na něj ohromně těším. Bude to prostě strašně náročný zápas, ale věříme si. Budeme chtít urvat nějaký bod," uvedl Lingr.

Ocenil, že český tým má na Euru nejmladší kádr. "Je to kompliment pro Česko, že máme takové nadějné hráče. V Evropě je normální, že hrají kluci v nižším věku. V reprezentaci je to trochu nové, ještě rok dozadu jsem byl jeden z těch mladších. Teď se to dost obměnilo. Je to skvělá vizitka. Mladší kluci zapadli skvěle. Věřím, že nám pomůžou," přál si Lingr.

Podmínky na Euru si zatím nemůže vynachválit. Přivítal, že hráči bydlí na pokojích po jednom. "Myslím, že jsme všichni rádi. Mělo by to tak zůstat i do budoucna, i v klubech to tak je. Hráč se může v klidu připravit, udělat si věci, které potřebuje, nikdo mu u toho nevadí. Pamatuji si třeba na Davida Juráska, když jsem s ním byl ve Slavii. Vstával vždy v šest ráno, což mi docela vadilo," smál se Lingr.

Večer se ale nejspíš všichni sejdou a společně budou sledovat zahajovací zápas turnaje mezi Německem a Skotskem. "Komu budu fandit? Nefandím nikomu, jen nám. Více sledovat budu Nizozemsko, tam mám i kamarády," dodal hráč Feyenoordu.