Chcete se stát fotbalovým trenérem? Chcete předávat své fotbalové zkušenosti a zároveň se naučit mnoho nových věcí? Tak to jste na správném místě!

Úsek trenérů a vzdělávání FAČR (ÚTV) zastřešuje a řídí školení trenérů a udělování trenérských licencí v souladu s Konvencí UEFA o vzdělávání evropských trenérů mezi FAČR a UEFA. Na základě tohoto dokumentu má FAČR právo udělovat absolventům trenérského vzdělávání licence s mezinárodní platností a účinností. Posloupnost trenérského vzdělání jde od nejnižšího online kurzu Leader Certifikát až po UEFA PRO licenci.

Online kurz Leader Certifikát je studiem, které nemá výstup a průkaz s hlavičkou UEFA a není skutečnou licencí. Školení Leader Certifikát probíhá online ZDE a je minimální vyžadovanou kvalifikaci pro řízení utkání na okresní úrovní v případě, že nemůže být přítomen trenér s minimální licencí FAČR C.

První licencí opravňující vykonávat funkci trenéra je licence FAČR C, která nemá výstup a průkaz s hlavičkou UEFA. Tato licence je stejně jako navazující licence UEFA C (nejnižší licence uznávaná v členských státech UEFA) a licence UEFA B organizována FAČR na úrovni krajů a okresů. Vyhledat a přihlásit se na příslušný kurz můžete jednoduše po registraci ZDE.

Kurzy licencí UEFA A, Trenér mládeže UEFA B, Trenér mládeže UEFA A a UEFA PRO organizuje ÚTV FAČR a jsou vypisovány také ZDE.

Dále ÚTV organizuje licence se specifickým zaměřením a těmi jsou Trenér brankářů UEFA B, Trenér brankářů UEFA A, Kondiční trenér FAČR A, Kondiční trenér FAČR B. Podílí se také na vzdělávání trenérů futsalu (Trenér futsalu FAČR C, Futsal UEFA B).

Více informaci k trenérským licencím a veškerá ustanovení týkající se trenérských licencí a kurzů jsou zahrnuta v Řádu trenérů

Jednotlivé licence a certifikáty jsou zaměřeny k určitým věkovým kategoriím a jsou vedeny mottem kurzů následovně:

Licence

Motto

Kategorie

Leader certifikát

Radost ze hry

Přípravky - mladší žáci

FAČR C

Radost ze hry

Přípravky - mladší žáci

UEFA C

Certifikát C+

Radost ze hry

Výchova, výkon ve výkonnostním fotbale

Přípravky – starší žáci

Formáty 10+1

UEFA B

Výchova a učení

Přípravky - žáci - muži

TM UEFA B

Výchova a učení

Přípravky - st. žáci

UEFA A

Učení a výkon

Starší žáci - dorost - dospělí

TM UEFA A

Výchova, učení, výkon

Rozvoj a péče o talenty (žáci – dorost)

UEFA Pro

Úspěch

Profi fotbal dospělých a mládeže

Od jara 2023 je přihlašování na kurzy převedeno do vzdělávací aplikace Staňsetrenerm (ZDE), kde také můžete absolvovat různé e-learningové kurzy jako Leader certifikát či Certifikát C+. Pro efektivní spolupráci s ÚTV Vás prosíme, abyste ve svém profilu v aplikaci udržovali Vaše aktuální kontaktní informace (mail, bydliště). 

Kromě vzdělávání v rámci trenérských licencí vnímáme jako zásadní trend zejména v přístupu k nejmladším kategoriím osvětu a šíření informací mezi trenéry a funkcionáři na nejnižší úrovni a rodiči na všech úrovních. Jejich činnost nabývá v dnešním světe ještě více na důležitosti. Mimo licence lze získávat informace právě ve výše zmiňovaných e-learningových kurzech (Leader, C+, První pomoc), které jsou zdarma a dostupné všem. Pro osvětu v oblasti výchovy a tréninku dětí je zásadní učebnice Fotbal – Učebnice pro trenéry (4-13let) od autorů Plachý, Procházka a také metodická videa zveřejňovaná ÚTV FAČR.