Zatímco Wroclaw byla doslova za humny a los byl natolik příznivý, že česká reprezentace sehrála všechny tři zápasy ve skupině na jednom místě, tentokráte je EURO pro produkční firmu opravdový oříšek. Los rozhodl, že Češi hrají postupně v Toulouse, Saint Étienne a v Lens, objedou tedy doslova celou Francii! 

Realizace projektu vyžadovala zvládnout obrovské vzdálenosti, vyřešit problém s rozdílnými místy českých zápasů a zvládnout materiální zabezpečení. Vždyť "francouzské" jsou na Českých domech jen pronajaté budovy, vše ostaní se dopravovalo z Česka. V sedmi kamionech s celkovou tonáží 140 tun bylo dovezeno vše, catering, nábytek i projekční technika. Přijelo i na šedesát lidí starajících se o catering, devět pracovniků ostrahy, šest hostesek a osm lidí z organizačního štábu. Vše ve Francii je, ve srovnání s Polskem, mnohem dražší.

 

Řešení se našlo, České domy vznikly postupně dva. Nejprve v Toulouse a později v Lyonu.

V Toulouse byla vybrána budova Les Abattoirs, sídlo Muzea umění, na nábřeží řeky Garonny. Svoji úlohu při hledání sehrála i strategická poloha blízko centra a nedaleko od stadionu, na kterém Češi sehráli bitvu o bod se Španěly.

Slavnostního otevření se v neděli 12. června zúčastnili premiér Bohumil Sobotka a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, mezi hosty byli například nejvyšší zástupci sponzorů a bývalí reprezentanti. Nechyběl ani zástupce státní správy, radní Toulouse. O zábavu se starali kapela Chinaski i Petr Janda.

Z Toulouse se společenské zázemí českého fotbalu v rámci evropského šampionátu přesunulo do Lyonu, konkrétně na předměstí druhé největší aglomerace ve Francii. Zámek Le Chateau de Saint Priest, jehož základy byly položeny už v sedmém století, je ideálním místem pro společenská setkání. Volba padla na Lyon, protože šedesát kilometrů vzdálené Saint Étienne nenabízelo vhodné zázemí.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta je nadšeným propagátorem myšlenky Českých domů. K letošní organizaci řekl: "Český dům se osvědčil před čtyřmi léty v Polsku, sklidili jsme na to velmi pozitivní reakce ze všech stran. Ve Wroclawi jsme tehdy udělali velmi zdařilou základnu českého fotbalu, která nabídla výborné společenské vyžití pro naše partnery a fanoušky. Ve Francii je to logisticky složitější, je to náročnější po organizační stránce. Ale našli jsme velmi důstojné zázemí v Toulouse i v Lyonu. Mám velkou radost z toho, jaká je tady pozitivní nálada, atmosféra byla na obou místech vynikající. Když to shrnu - Český dům tady velmi dobře reprezentuje celý český fotbal. Teď jen zbývá, abychom to potvrdili i sportovním výsledkem v dnešním důležitém utkání s Chorvatskem."

Slavnostní otevření Českého domu v Lyonu proběhlo v předvečer zápasu s Chorvatskem ve čtvrtek 16. června. Večer moderoval, stejně jako v Toulouse, Libor Bouček, o zábavu se tentokráte postarali napřiklad Vojta Dyk či Jakub Prachař. Mezi oficiálními hosty byl i starosta městské části Saint-Priest.

Nechyběl ani kapitán stříbrných medailistů z EURO 1996 z Anglie Miroslav Kadlec, který řekl: „Je to velmi dobrá věc a už i pomalu tradice vytvořit ve městech, kde hraje naše reprezentace svoje utkání, zázemí fotbalovým funkcionářům, fanouškům, sponzorům i bývalým reprezentantům. To samozřejmě za mých časů, kdy jsem hrával za nároďák, nebývalo… České domy jsou takovou oázou, kde můžete s přáteli a známými společně probírat den před utkáním naše šance a bezprostředně po jeho skončení dojmy z výkonu, který národní tým předvedl."

Mezi hosty Českého domu ale byli i funkcionáři z nejnižších pater fotbalové pyramidy. Dlouholetý předseda OFS Rychnov nad Kněžnou Miloš Židík také hodnotil myšlenku českých oáz ve fotbalové Francii pozitivně: „Beru to jako spojení příjemného s užitečným, protože od EURO 2004 v Portugalsku jezdím pravidelně jako divák a fanoušek na šampionáty, kterých se český národní tým účastní. A rád se v dějišti našich zápasů vždycky potkávám se svými kolegy z dalších okresních nebo krajských svazů či z Výkonného výboru FAČR. Při takových neformálních setkáních, jaká jsou v Českých domech, se probere spousta aktuálních fotbalových věcí většinou mnohem lépe než při oficiálních jednáních." 

Den po utkání s Chorvatskem se dveře Českého domu v Saint Priest definitivně uzavřou. Se severem Francie, kde Češi svoje putování skupinou zápasem s Tureckem v Lens ukončí, už projekt, nazvaný Český dům na EURO 2016, nepočítá. Ale kdo ví, zda se neobjeví Český dům číslo tři, pokud bude cesta české reprezentace šampionátem pokračovat.