Jak cestovat do Francie?

Letecká doprava
Z České republiky existují pravidelné lety z Prahy do Paříže Lyonu nebo Marseille. Tyto lety zajišťuje společnost Air France a také ČSA. Výhodné jsou charterové lety o některých víkendech. V Paříži přistanete na letišti Roissy-Charles de Gaule, nebo Orly Sud.

Železniční doprava
Cesta vlakem z Prahy do Francie trvá 14-20 hodin. Aktuální informace o odjezdech najdete na stránkách Českých drah (www.cd.cz)Autobusová doprava
Bohemia Euroexpress International nebo Student Agency zajišťují autobusové spojení do Francie.

Automobilová doprava
Autem se do Francie dostanete přes Německo, Rakousko a Švýcarsko, nebo Rakousko a Itálii. Je nutné u sebe mít platný řidičský průkaz a zelenou kartu. Cestu autem je však nutno zvážit. Je zde hustý provoz, drahé dálniční poplatky a parkování ve větších městech je velmi obtížné. Je třeba se také řídit pravidly silničního provozu, protože pokuty za porušení pravidel jsou obvykle velmi vysoké.

Železniční doprava
Cesta vlakem z Prahy trvá přibližně 16 hodin. Vlak je o něco dražší než autobus, ale zato o hodně pohodlnější. Cena jednoduché jízdenky do Paříže je cca 2100 Kč, za lehátko připlatíte 500 Kč.

Jak cestovat po Francii?

Autem
Ve Francii je dobře rozvinutá silniční síť. Jsou zde dálnice, na kterých se platí poplatky – „péage“ a které jsou nejrychlejšími silničními tahy. Není problém si zde půjčit auto, ale je to poměrně drahé. Lépe uděláte, pokud si půjčení auta zajistíte ještě před odjezdem ve vaší cestovní kanceláři. Auto vám zde půjčí jen pokud jste starší 21 let a pokud máte platný řidičský průkaz alespoň 3 roky.Během července a srpna, kdy mají děti letní prázdniny bývají silnice přeplněné a rušné.
Při parkování musíte mít vyloženě štěstí. V některých městech jsou však již tzv. modré zóny, ve kterých je parkování do jedné hodiny zdarma. Používání antiradaru je ve Francii zakázáno a trestáno vysokou pokutou.Za benzín zde nyní zaplatíme 1- 1.1 euro za litr. Platí zde také přednost zprava. Povolená rychlost na dálnici je 110-130km/h, na dvouproudých komunikacích 90-110km/h, ostatních silnicích mimo obec 80-90km/h a v obci 50km/h.

Letadlem
Air France jsou ve Francii hlavními vnitrozemskými aeroliniemi. Aktuální jízdní řády najdete na www.airfrance.fr.

Vlakem
Vlakové spojení mezi Paříží a dalšími většími městy zajišťuje společnost SNCF – francouzské státní dráhy. Jízdenka se dá sehnat na nádražích, v cestovních kancelářích, nebo v kancelářích SNCF. Pokud si kupujete jízdenku, je dobré si k ní přikoupit také místenku, která se však prodává odděleně. Do všech významnějších měst můžete dojet vlakem TGV, nebo pravidelnou linkou. Existují zde také spoje Motorail, které kromě cestujících převážejí také jejich auta či motorky. Zde je však nutné mít zakoupenou místenku. Na delší trasy jsou k dispozici tzv.“couchette“- lůžkový vůz pro více lidí. Vlaková jízdenka má platnost 24 hodin a musí být označena ve speciálním strojku při vstupu na nástupiště.