Poslední zápas ve skupině se bude hrát v úterý večer a půjde v něm o postup do osmifinále. Dnes dopoledne Kadeřábek a spol. naposledy trénovali v Tours, zítra se přesunou do dějiště zápasu, kterým tentokrát bude Lens. "Turkům jsme se dnes na tréninku ještě nevěnovali. Měli jsme takový druhý regenerační trénink, nohejbal, břevínka, výklus, nic náročného," přiblížil Kadeřábek, co se dělo dnes dopoledne na zavřeném tréninku v Tours.

S nadsázkou řečeno, Turecku by se snad čeští fotbalisté ani moc věnovat nemuseli. V poslední době s ním hráli dost často, bylo jejich soupeřem v kvalifikaci. "V hlavě to samozřejmě máme, hraje se za dva dny, připravíme se tak, abychom zápas zvládli. Víme, že pro postup potřebujeme vyhrát, ale to chceme v každém zápase, nevidím v tom nic zvláštního. Turecko je určitě papírově nejslabší soupeř ve skupině. Že mají svoji kvalitu, to jsme poznali v kvalifikaci, kdy jsme s nimi doma prohráli, ale u nich zase vyhráli. Můžeme od zápasu čekat cokoli, i Turecko má ještě o co hrát. Turci jsou pod tlakem médií, i to budou chtít výhrou nad námi změnit," řekl obránce pražské Sparty.

 

V kvalifikačních zápasech nebyla domácí půda výhodou. Turci prohráli nejdřív v Istanbulu s českým výběrem, o rok později pak ale odvezli všechny body z Prahy. "Utkání u nich, které jsme vyhráli, bylo na začátku kvalifikace, ještě o tolik nešlo. V Praze pak zase potřebovalo Turecko vyhrát a hrálo nezvykle zezadu. Teď to bude jiné," myslí si Kadeřábek.

Jedna věc ale bude stejná jako v říjnovém zápase v Praze. V české sestavě nebude zraněný kapitán Tomáš Rosický. Jak moc bude českému týmu chybět? "Ztráta je to samozřejmě obrovská. Když jsme byli v úzkých, tak jsme dali balón vždycky na Tomáše, ten ho podržel a rozdal nám ho do lajny. Těžko Tomáše někdo úplně nahradí. Ale snad máme tak kvalitní kádr, aby ho kluci nějak nahradili, i když to pro ně nebude jednoduché, protože je bude každý srovnávat s Rosou. Určitě jsme silnější s ním než bez něj," hodnotil Kadeřábek.

Rosický může týmu chybět nejenom kvůli jeho herním přednostem, říká Kadeřábek: "My Češi to nezabalíme ani v momentě, kdy se nedaří. Ten tým se vždycky nějak semkne. Také je to o starších hráčích, kteří mužstvo v takových chvílích podrží a dokážou ho ještě povzbudit a moivovat, že je o co hrát. To přesně udělal právě Tomáš Rosický v zápase s Chorvatskem. V tomhle utkání jsme navíc věděli, že je situace kritická. Kdybychom prohráli, moc šancí bychom neměli. Ale nemá cenu počítat, teď potřebujeme vyhrát."

O postupu by mohl rozhodovat i index fairp play, tedy počet žlutých a červených karet. Na hřišti to ale hráči vnímat nebudou. "Na to se ale v zápase myslet nedá. Když půjdu do souboje a budu muset zatáhnout za záchranou brzdu, tak určitě nebudu přemýšlet o tom, kolik máme nebo nemáme karet," řekl Pavel Kadeřábek.