Rosický vyloučil svůj start v úterním posledním duelu skupiny s Tureckem a téměř jistě by nezasáhl v případě postupu ani do vyřazovací fáze. Pětatřicetiletý lídr národního týmu si v závěru dnešního utkání s Chorvatskem poranil zadní stehenní sval. Zápas skončil 2:2 po gólu Tomáše Necida z penalty v nastavení.

"Cítil jsem se dobře. Věděl jsem, že potřebujeme bod, takže jsem to rval na sílu, i když jsem nemohl. Rval jsem to, co to šlo, a bohužel jsem za to zaplatil. Snad to stálo za to a kluci teď budou mít nádherný zápas o vše. Já v něm určitě nebudu," řekl Rosický novinářům.

Prakticky vyloučil, že by do hry ještě mohl zasáhnout v případě postupu. "Těžko. Jak jste viděli, vzal jsem balon, šel jsem a úplně mě to porazilo. To vůbec nevypadá dobře," dodal smutně Rosický, který si zranění přivodil při sprintu. Duel sice dohrál, ale nemohl běhat. "Nebyl tam cizí kontakt," doplnil.

Pětatřicetiletý záložník měl se zraněními trable celou sezonu, za první tým Arsenalu odehrál pouhých 19 minut. Stihl se však uzdravit a odjet na Euro. "Vůbec to s tím předešlým zraněním nesouvisí," uvedl Rosický.

"Obětoval jsem se, udělal jsem všechno pro to, abychom bod získali. Nemohl jsem dneska udělat víc. To je nejlepší pocit, s kterým můžete opustit zápas," dodal Rosický.

Za nepříznivého stavu gesty hecoval české fanoušky. "Když jsme snížili, všichni cítili, že máme šanci. Věděl jsem, že potřebujeme něco speciálního, něco extra. Věděl jsem, že i když za to zaplatím zřejmě zdravotně, musím něco udělat. Myslím, že se mi i povedlo skvěle vybláznit fanoušky. Bylo tam krásné spojení mezi hráči a fanoušky. Moc lidem děkuju, že se takhle chytili na moje reakce. Strašně nám to pomohlo," řekl.

Svým centrem připravil gól na 1:2 Milanu Škodovi. "Viděl jsem Škoďáka, jak tam skvěle jde. Nechali mi dost prostoru, abych si to dal na šajtli, a dal jsem mu to přesně na hlavu," podotkl Rosický.

Pochvaloval si, že český tým opět dokázal zareagovat na nepříznivý stav. Soudržnost ukázal už v kvalifikaci. "Tohle tu vždycky bylo, i se Španělskem jsme hráli na hranici možností. Viděl jsem, že to musíme urvat silou, což se povedlo," řekl Rosický. "Ale góly, které dostáváme, jsou z našich chyb. Opakuje se to dál a dál. Musíme se nad tím zamyslet," dodal.

Bod podle něj může být v postupové hře klíčový. "Věděli jsme, že strašně důležitý. Na tři body, jak se to vyvíjí, bychom zřejmě nepostoupili. Věděli jsme, že bod potřebujeme strašně moc urvat," dodal.

Ve druhém utkání na Euru zranil i před čtyřmi roky. Tehdy bez něj Češi v závěrečném zápase skupiny porazili domácí Polsko 1:0 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Místo Rosického může trenér Vrba využít stejně jako tehdy Daniela Koláře, nabízí se také Bořek Dočkal, případně vysunutí Vladimíra Daridy. Podobné svalové zranění vyřadilo ze hry i útočníka Jana Kollera na světovém šampionátu v roce 2006 v Německu, a to dokonce hned během prvního duelu.

Trenér Pavel Vrba ale nechce vidět situace s klíčovým mužem sestavy hned jednoznačně. "Byl bych ještě trpělivější s takovými jednoznačnými vyjádřeními, počkejme, co ukážou vyšetření a řeknou lékaři," řekl Pavel Vrba.

Lékař české reprezentace Petr Krejčí věří, že by zranění kapitána Tomáše Rosického z dnešního utkání mistrovství Evropy s Chorvatskem nemuselo být tak vážné. Zadní stehenní sval by podle něho mohl být jen natažený. Pak by klíčový hráč českého výběru mohl v turnaji pokračovat.

"Zatím to bereme, že má natažený zadní stehenní sval," řekl Krejčí po utkání ještě na stadionu v Toulouse. "Uděláme vyšetření i rezonanci, jestli tam není trhlina. Když bude, tak pro něj mistrovství skončilo. A když nebude, tak uděláme všechno pro to, aby se dal do dalšího zápasu do pořádku," dodal lékař národního týmu.