11. 6. 2021

"Českou" skupinu Eura otevře nedělní zápas Anglie s Chorvatskem

Den před pondělním úvodním zápasem českých fotbalistů na mistrovství Evropy ve Skotsku otevře skupinu D souboj Anglie s Chorvatskem. Utkání na londýnském stadionu Wembley má výkop v neděli v 15 hodin.

Chorvati porazili Anglii z posledních pěti duelů pouze jednou, zato ale v semifinále světového šampionátu 2018 (2:1 po prodloužení). Soupeři se poté střetli ještě v Lize národů, duel v Rijece skončil bezbrankovou remízou a v Londýně domácí vyhráli 2:1.

"Všechny tři soutěžní zápasy byly opravdu těsné. Mají tým plný bojovníků, ale i technicky nadaných hráčů. Velmi respektuju i trenéra Zlatka Daliče. Odvedl úžasnou práci a myslím, že je to skvělý člověk," řekl anglický kouč Gareth Southgate pro web UEFA.com.

Albion se zúčastní mistrovství Evropy podesáté, ale na předchozích devíti šampionátech ani jednou nezvítězil v zahajovacím utkání. Angličané ale ve Wembley, kde budou hrát i se Skotskem (18. června) a s Českem (22. června), ještě na velkém turnaji neprohráli v základní hrací době.

"Wembley je pro nás speciální místo, těšíme se," podotkl Southgate, který by rád Anglii dovedl k premiérovému evropskému zlatu. "Pokusíme se Euro vyhrát, musí to být náš cíl," prohlásil padesátiletý trenér. Poslední významnou trofej získali "Three Lions" v roce 1966, kdy ovládli světový šampionát.

Angličané aktuálně mají lepší formu než vicemistři světa, protože vyhráli šestkrát za sebou a inkasovali při této sérii jediný gól. Chorvati naopak zvítězili jen ve dvou z posledních devíti utkání.

"Víme, jakou kvalitu Angličané mají. Jejich hráči působí v nejlepších světových klubech. My se však budeme soustředit na tým, ne na individuality. Vědí, že jsou dobří, ale znají i naši sílu. Myslím, že to bude skvělý zápas," uvedl chorvatský útočník Bruno Petkovič.

Obránce Dejan Lovren se zotavuje ze zranění kolena a v neděli ještě za Chorvaty nenastoupí, Angličanům pravděpodobně bude chybět stoper Harry Maguire, přestože po problémech s kotníkem už začal s mužstvem trénovat.