11. 6. 2021

Podmínky pro držitele vstupenek na EURO 2020 cestující do Velké Británie

Letošní UEFA EURO 2020 se odehraje s fanoušky na stadionech! Protože je ale Česká republika dle britského semaforu zařazena do oranžové barvy, je při vstupu na Ostrovy nutné počítat s přísnými opatřeními, stanovenými místními vládami. Jejich souhrn nabízíme níže.

Velvyslanectví ČR v Londýně upozorňuje držitele vstupenek, kteří se chystají cestovat do Velké Británie na zápasy EURO 2020, že cestující z České republiky se aktuálně musí po příjezdu podrobit 10denní karanténě. Pro držitele vstupenek na EURO nebude existovat z karantény výjimka.

Před zápasy v Glasgow je tak zapotřebí přicestovat do Skotska nejpozději ve čtvrtek 3. 6. pro zápas Česká republika - Skotsko hraný 14. 6., respektive v pondělí 7. 6. pro zápas Česká republika - Chorvatsko. Pro zápas Česká Republika - Anglie hraný 22. 6. v Londýně je tak zapotřebí přicestovat do Anglie nejpozději v pátek 11. 6.

Stále také platí, že z České republiky je nezbytné mít před cestou negativní test ne starší než 3 dny před odletem, dále si před cestou zakoupit balíček testů na 2. + 8. den po příletu (cca 190 GBP, dle poskytovatele), vyplnit před cestou příjezdový registrační formulář a poté nastoupit na 10 dnů do karantény (ve svém ubytování, na hotelu apod.).

Karanténu je možné částečně zkrátit jedině tak, že nejdříve 5. celý den po příjezdu do Anglie cestující absolvuje další komerční PCR test v rámci schématu „Test to Release“ (tedy např. při příletu v úterý je možné příplatkový test absolvovat nejdříve v neděli, a ihned po obdržení negativních výsledků – termín jejich dodání doporučujeme předem ověřit u vybraného poskytovatele komerčních testů – je možné karanténu ukončit; nadále je však nutné absolvovat i předem zaplacený test v 8. dni – pokud tedy cestující do té doby zemi neopustí).

Využití "Test to Release" ovšem není umožněno ve Skotsku, které si svá pravidla určuje samostatně. Pokud tedy cestující 5. den po příletu do Anglie "Test to Release" využije a následně se rozhodne cestovat do Skotska během 6. až 10. dne po příletu, bude ve Skotsku povinný dokončit celou 10denní karanténu. "Test to Release" z Anglie tak není možné pro zkrácení povinné karantény ve Skotsku využít.

Během karantény NHS (National Health Service) ve Velké Británii vás bude kontaktovat na denní bázi - formou telefonátu nebo SMS zprávy. NHS, která řeší trasování osob bude volat z 0300 123 2008, nebo posílat SMS od "NHS" a bude od vás požadovat celé jméno a datum narození.

Nedodržení karantény je v Anglii penalizováno až do výše 10 000 GBP. V případě podezření, že se cestující chystá porušit karanténu a navštívit zápasy, mu také může odepřen vstup do země. Britské úřady rovněž upozorňují, že s ohledem na kontrolu příjezdových formulářů a potvrzení o negativním testu mohou na britských letištích vznikat fronty na pasových kontrolách.

V Anglii také nadále platí protipandemická opatření, v rámci kterých např. je nutné uvnitř nosit obličejové roušky a není dovoleno se shromažďovat v interiérech skupinám více než šesti lidí. Pro vstup na stadion Wembley v Londýně bude vyžadováno potvrzení o očkování, prodělání nemoci COVID-19 nebo negativní test. Na stadion aktuálně je nutné mít negativní test (Lateral Flow Test - LFT) nahlášený na NHS (National Health Service) Test and trace. Test nesmí být starší více 48 h před otevřením vstupu na stadion (otevření vstupu proběhne 3 h před výkopem). V případě utkání Česko - Anglie je možné podstoupit test od neděle 20. 6. 2021, 17:00. 

Pro vstup na stadion Hampden Park ve Skotsku by ovšem potvrzení či test vyžadována zatím být neměla.

Veškeré podrobnosti o požadavcích na vstup na stadion budou zpřístupněny také na na UEFA.com a v aplikaci UEFA EURO 2020.

PRAKTICKÉ INFORMACE o Glasgow i Londýně, ve kterých najdeš například:

  • info k městské hromadné dopravě při cestě na stadion
  • základní pravidla pro vstup na stadion
  • zajímavosti k fanzónám či fotbalové vesničce
  • kontaktní údaje na ambasádu a českého Supporter liaison officera (SLO)
  • a mnoho dalších tipů a užitečných informací

 GLASGOW & LONDÝN

  • Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.
  • Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.
  • Cestovní doporučení britské vlády ZDE

Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí. MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

  • Aktuální podmínky návratu do ČR ze zahraničí naleznete ZDE.