Československý či český výběr inkasoval ve vzájemných utkání pouze šestnáct gólů v porovnání s jednačtyřiceti vstřelenými. Nutno podotknout, že góly ve vzájemných duelech padaly spíše ve vzdálenější minulosti.

První vzájemné utkání je bez jednoho roku sto let staré. Mezistátní utkání se totiž hrálo 11. 6. 1922 v Kodani. Československo tehdy vyhrálo 3:0 po gólech Jandy a dvou trefách Jana Dvořáčka.

Nejvyšší výhru si Československo připsalo v červnu 1973, kdy v rámci kvalifikace na mistrovství světa vyhrálo v Praze 6:0. Tři góly tehdy dal Bohumil Veselý, další přidali Zdeněk Nehoda, Přemysl Bičovský a Vladimír Hagara.

Zmíněné dvě prohry se datují do samostatné historie českého národního týmu. První z nich byla v Kodani v červnu 2001 v rámci kvalifikace MS 2002. Dánsko tehdy vyhrálo 2:1. O dvanáct let později vyhrálo v Olomouci 3:0.

Posledních šest zápasů = pět remíz

V listopadu letošního roku by to bylo pět let od posledního měření sil mezi českou a dánskou reprezentací. Tehdy se mužstvo vedené Karlem Jarolímem utkalo v Mladé Boleslavi s Dány v rámci přípravy a utkání skončilo remízou 1:1.

Jediný gól zápasu v českém dresu dal Antonín Barák, který tehdy skóroval po osmi minutách své premiéry v českém áčku.

Premiéru v národním týmu si v tomto utkání připsal také Tomáš Souček, jenž nastoupil v 66. minutě, kdy nahradil Jaromíra Zmrhala.

Březen roku 2013 nabídl souboj obou mužstev v rámci kvalifikace MS 2014. Češi tehdy skončili v kvalifikaci na třetím místě za první Itálií a druhým Dánskem. V Olomouci tehdy kvalifikační zápas sledovalo přes 12 tisíc diváků, kteří viděli bezbrankový první poločas. Ale také tři góly dánských fotbalistů v rozmezí 57. až 82. minuty, kdy se trefili Comelius, Kjaer a Zimling.

V rámci této kvalifikace skončil první vzájemný zápas v Kodani 0:0. Stejným výsledkem, tedy remízou 0:0 skončilo i přípravné utkání v listopadu 2010 hrané v Aarhusu.

A, ano, i přípravné zápasy v roce 2008 a 2006 skončily nerozhodně. Zápasy v Herningu i Praze skončily remízami 1:1. V roce 2006 vyrovnával na 1:1 v devadesáté minutě Milan Baroš, v roce 2008 se za české mužstvo trefil Jan Koller.

27. 6. 2004, EURO 2004: Česko – Dánsko 3:0

Ve zmíněných pětadvaceti vzájemných zápasech najdete pouze dva na závěrečných turnajích. V obou případech byli čeští reprezentanti úspěšní. V rámci EURO 2004, na kterém český výběr došel do semifinále, se oba týmy potkaly v rámci čtvrtfinále. Stejně jako na aktuálním šampionátu.

Zatímco Dánové postoupili ze skupiny C s pěti body, český výběr ovládl svou skupinu D se třemi výhrami nad Lotyšskem, Nizozemskem a Německem.

První poločas čtvrtfinále tehdy skončil bez vstřelených gólů, ale výhru a postup do semifinále si český výběr zajistil třemi rychlými góly krátce po změně stran. Nejprve se ve 49. minutě trefil Jan Koller, na kterého navázal dvěma góly v 63. a 65. minutě Milan Baroš.

21. 6. 2000, EURO 2000: Dánsko – Česko 0:2

Tým vedený trenérem Jozefem Chovancem měl ve skupině D tentokrát Nizozemsko, Francii a Dánsko. Český výběr v prvních dvou zápasech podlehl Nizozemsku 0:1 a Francii 1:2. Dvě prohry měli na svém kontě i Dánové, a tak se v posledním utkání ve skupině nehrálo o postup, ale pouze o finální umístění ve skupině.

Utkání opět nenabídlo v prvním poločase žádný gól, ale nakonec Peter Schmeichel ve druhém poločase dvakrát míč ze své sítě na polovinu hřiště vracel.

V dresu českého týmu se totiž dvakrát během tří minut trefil Vladimír Šmicer, který dal své góly v 64. a 67. minutě. Společně s Karlem Poborským, který se trefil proti Francii, byl jediným českým střelcem na turnaji.

Dánové tehdy ve skupině prohráli všechny tři zápasy, inkasovali osmkrát a nedali jediný gól.

Sestřih utkání Dánsko - Česko začíná v čase 2:14.

V obou zápasech na závěrečných turnajích tedy dokázal český výběr nad Dánskem vždy uspět. Navíc s čistým kontem. Podaří se to mužstvu trenéra Jaroslava Šilhavého i tentokrát?

Čtvrtfinále EURO 2020 se hraje v sobotu 3. července 2021 s výkopem v 18:00 středoevropského času v Baku. Přímý přenos vysílá ČT sport.