12. 5. 2022

Brankářka U19 Beránková: setkání s Laštůvkou je zážitkem

Příští středu losování základních skupin, 27. června první zápasy mistrovství Evropy hráček do 19 let, které hostí Moravskoslezský kraj. Velká fotbalová akce se blíží.

A v Ostravě ve čtvrtek před místními médii hovořili o plánech českého výběru trenér Jan Navrátil s brankářkou Bárou Beránkovou, s nimiž se seznámil také seznámil gólman Jan Laštůvka – opora místního Baníku, hráč s vynikající kariérou a jeden z ambasadorů evropského šampionátu, který je za dveřmi.  

„Holkám budu samozřejmě držet palce a rád je přijdu povzbudit na samotný turnaj. Pro ně to musí být velká věc, pokud se mohou představit na tak velkém turnaji a ještě před domácím publikem. Mě těší o to víc, že se mistrovství koná v mém rodném kraji,“ říkal Laštůvka. 

Ihned našel společnou řeč s koučem Navrátilem i svojí kolegyní brankářkou Beránkovou, s níž jej logicky spojují profesní-brankářská témata. „V jakých chytáš rukavicích,“ ptal se s úsměvem účastník evropského šampionátu talentované reprezentantky. „Pro mě je setkání s takovou osobností super zážitkem. Pro mě jako gólmanku samozřejmě o to větším, že se mohu potkat s tak úspěšným brankářem. Jsem moc ráda, že právě on je ambasadorem turnaje,“ líčila Beránková po své první tiskové konferenci ve své kariéře.  

„Další velmi zajímavá zkušenost, něco úplně nového. Snad přijdou i další tiskovky – třeba po úspěšném vystoupení na domácím Euru,“ líčila s úsměvem rodačka z Hradce Králové, která však v klubové kariéře hájí barvy Pardubic.  

Mladé reprezentantky se už příští středu při losování, které se v Ostravě uskuteční od 10:30 dozví jména tří soupeřů pro základní skupinu. Pro Beránkovou bude mít 18. květen velmi speciální nádech: v ten samý den ji ještě čeká maturita.  

„Samozřejmě los vyhlížím, byť teď je na prvním místě škola a maturita, pokud mám být upřímná. Ale těším se moc, stejně jako na celý turnaj. Po maturitě ve škole to bude krásné zakončení roku, které se dá brát zase jako maturita fotbalová,“ popisovala Beránková, kterou v létě čeká přesun na americkou univerzitu Lowell. Tam hodlá spojit studium právě s dobře rozjetou fotbalovou kariérou. „Jsem vděčná za to, že se mi právě i díky fotbalu otevřely dveře tímto směrem,“ uvedla Beránková. 

Jisté je, že české hráčky během mistrovství Evropy narazí na absolutní extratřídu: na šampionátu se představí obhájkyně z Francie, nejúspěšnější tým historie ME Německo, Anglie, Itálie, Španělsko, Švédsko a jeden ze čtveřice Rakousko, Norsko, Bulharsko a Ukrajina.  

„Soupeře si v takové společnosti jde vybírat jen těžko, postavíme se proti tomu nejlepšímu, co v Evropy je. Musíme se na naše cíle dívat realisticky, bojovat, hrát maximálně zodpovědně. Každopádně to bude obrovská výzva po všech směrech. Mistrovství Evropy je jedinečná záležitost, holky si mohou zahrát na nádherných stadionech před velkou kulisou, jako dosud nezažily,“ prohlásil kouč Navrátil. 

Laštůvka souhlasil s tím, že se české hráčky mohou těšit na velkou podporu. Evropský šampionát hostí stadiony ve Vítkovicích, na Bazalech, v Opavě, Karviné a Frýdku-Místku.

„Lidi holky poženou dopředu, to je jisté. Všichni víme, jak lidé v regionu sportem a fotbalem žijí. Stadiony, na nichž se bude hrát, měly vždy skvělé fanoušky a já se třeba moc těším na to, že se bude hrát i na Bazalech, které jsou pro mě samozřejmě srdeční záležitostí. Holky se myslím, mají opravdu na co těšit. Vím, že jim třeba poslední zápasy nevyšly úplně podle představ, ale určitě udělají maximum, aby ze sebe vydaly to nejlepší a všechny mile překvapily. Já osobně s rodinou na české zápasy rád vyrazím,“ dodal Laštůvka.