Pane předsedo, jak jste byl spokojen s turnajem a jak ho hodnotíte?

Jsem hlavně spokojený s tím, že jsme turnaj dostali od UEFA přidělený. Myslím, že jsme se toho organizačně zhostili na vysoké úrovni, alespoň takto to nyní hodnotí zástupci UEFA. Turnaj byl od základních skupin až po finálový zápas nesmírně zajímavý. Pochopitelně bych si přál lepší výsledek českého mužstva, ale bereme to jako realitu. Střetli jsme se s velkými favority, ostatně Španělky se jako náš soupeř ze skupiny staly mistryněmi Evropy. Věřím, že pro nás byl celý turnaj investicí do budoucnosti.

Španělský trenér Pedro López již před finálovým zápasem organizaci turnaje velmi vyzdvihl. Dostala se k vám tato informace?

To, že to takto trenér López mediálně vyzdvihl, je především velká pochvala pro organizační výbor turnaje. Toho je potřeba si samozřejmě vážit. Při finálovém zápase se mnou byl předseda Španělského fotbalového svazu Luis Rubiales, který je zároveň místopředsedou UEFA.

Trenér López si tuto pochvalu nenechal pro sebe a moc mě hřálo u srdce, když předseda španělského svazu řekne, že jeho tým tady byl maximálně spokojený, a že vše organizačně klapalo na výbornou. Podobně mluvila i prezidentka Norské fotbalové federace Lise Klaveness.

Jak oceňujete to, že na finálový zápas dorazili oba čelní představitelé španělské i norské federace?

Je to samozřejmě něco, co patří ke kultuře špičkové asociace. Když vaše mužstvo hraje v jakékoliv kategorii o nějaké medailové umístění, je potřeba, aby tam prezident federace u toho byl.

Toto pravidlo ctím i já a byl jsem tedy přesvědčený o tom, že na finálový duel dorazí zástupce obou federací. Bylo velmi příjemné poslouchat pozitivní odezvy na organizaci turnaje. Navíc bylo dobře, že jsme měli možnost na diplomatické jednání, protože máme s oběma zeměmi rozjednanou určitou spolupráci a máme v některých věcech společné zájmy.

Finálový turnaj se hrál v České republice po pěti letech. Jaké mohou být naše ambice pro pořádání dalších akcí v budoucnosti?

My jsme do vedení fotbalu přicházeli s principem, že chceme na našem území pořádat co nejvíce akcí UEFA. Naší snahou je pořádat nejen vybraná mistrovství Evropy, ale třeba také různé workshopy nebo například Kongres UEFA, který bychom rádi dostali do Prahy. Dobře si uvědomujeme, že to bude stále těžší a těžší, protože zájem ostatních zemí je veliký.

Kritéria pro získávání akcí UEFA jsou opravdu vysoká a musíme být rádi za to, že jsme dostali možnost pořádat v roce 2023 finále Konferenční ligy v Edenu. Já věřím, že tím nekončíme a že máme další želízka v ohni. Rádi bychom chtěli do České republiky přivést i některé akce FIFA. Věřím, že podobné akce by prospěly celému českému fotbalu.

Finále ME hráček do 19 let: Španělsko - Norsko 2:1 (9. 7. 2022)