18. 5. 2022

Fousek: Šampionát je fantastická propagace České republiky

Středeční dopoledne patřilo v ostravském hotelu Clarion Congress losu mistrovství Evropy hráček do 19 let, které na přelomu června a července pořádá České republika v Moravskoslezském kraji. Hostem losu byl i předseda FAČR Petr Fousek.

"Los se mi líbil hodně, bylo to nádherně připravené. Bylo to samozřejmě ve stylu UEFA a musím říci, že už jsem dostal spoustu ohlasů od lidí z UEFA ze sekce mimo ženského fotbalu, kteří to sledovali na UEFA.com. Je to fantastická propagace České republiky, našich měst, fotbalové asociace a kraje," uvedl po konci ceremoniálu předseda asociace. 

České mužstvo se utká ve skupině s Itálií, Španělskem a Francií. "Myslím si, že si nešlo vybírat. Celá ta sestava je smrtící. Kdybychom tady pořádali ME mužů v této sestavě, tak by to byla asi fantastická pozvánka a úplně stejně je to i u tohoto ME žen do 19 let, co jméno to pojem. Silné týmy, tradiční fotbalové země a bude to pochopitelně pro naše děvčata těžký úkol, ale věřím, že vyprodáme domácí zápasy a že s domácí podporou se popereme o co nejlepší výsledek," řekl Petr Fousek k samotnému losu turnaje.

Závěrečný šampionát se bude hrát na pěti stadionech ve čtyřech městech - v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku a Karviné. I sám předseda FAČR věří, že turnaj se v tomto regionu dočká velkého zájmu ze strany fanoušků.

"Nepochybně, je to samozřejmě zkušenost, kterou máme tady z regionu, pořádali jsme tady ME ve futsalu 2005, které tehdy ve starém systému s menším počtem mužstev překonalo divácký rekord. Věříme, že když k tomu dobře přistoupíme a bude nám přát počasí, tak jsme schopni v každém případě udělat i nějakou solidní návštěvnost, zejména co se týče naší reprezentace," prohlásil Fousek.

Ten ale nadcházející turnaj nepovažuje za případnou generálku na finále Konferenční ligy, jež bude Praha hostit na konci sezóny 2022/2023.

"To asi nejde úplně srovnávat, protože toto je dlouhodobý turnaj. Je to osm týmů, kdežto finále konferenční ligy v Praze příští tok je jedno utkání, má to pochopitelně celou řadu rozdílných parametrů, ale jeden společný jmenovatel tu je - to je snaha fotbalové asociace získávat pořadatelství mezinárodní akcí, ME, MS a jednotlivé finále do České republiky a úspěšně se jich zhostit," dodal předseda. 

Program turnaje najdete ZDE.