Pane předsedo, jak na vás dýchla atmosféra turnaje během zápasu Itálie s českým týmem?

Atmosféra byla výborná a přes dva tisíce diváků vytvořilo skvělou kulisu. Všichni podporovali naše mužstvo i přes nepříznivý výsledek a vývoj. Je jen škoda, že se děvčatům nepodařilo proměnit některou z šancí, které jsme v zápase s Itálií opět měli, a nepodařilo se diváky za jejich podporu odměnit.

Jak hodnotíte turnaj z pohledu toho, jak dopadla česká skupina, ze které postupují do semifinále Španělsko s Francií?

Věděli jsme, že to je naprosto luxusní skupina osmi mužstev, v rámci, které jsme jako pořadatel a můžeme sbírat zkušenosti. Organizace a pohostinnost jsou naše silné stránky. Celý turnaj bereme jako investici do budoucna a věříme, že všechny zkušenosti hráčky zúročí v budoucnu. Ať už v A mužstvu, nebo ve svých klubech. Určitě to prospěje celému ženskému fotbalu.

Ženský fotbal je hodně velká téma v současnosti obecně, může právě takový turnaj opravdu ženskému fotbalu výrazně pomoci?

Je to určitě jedna z věcí, které mohou pomoci. My jsme provedli určité reformy v ženském fotbale. Nechceme se samozřejmě uspokojit a naším dlouhodobým cílem je, aby se ženský fotbal, respektive A tým, probojoval ve své kategorii na mistrovství světa nebo Evropy.

Cílem mladších kategorií nejsou jen výsledky, ale vychovávat hráčky pro vyšší kategorie.

Není to ale jen o reprezentaci, je potřeba, aby i liga byla kvalitnější. Aby kluby, jako Sparta, Slavia či Slovácko, měly větší konkurenci a přibyly k nim další. A abychom produkovali hráčky, které budou konkurovat na mezinárodní úrovni. Viděli jsme všichni, jakým kádrem týmy v naší skupině disponovaly, tak je jasně vidět, co vše musíme dohánět.

Vy jste se měl setkat v den zápasu Češek s Itálií s předsedou švédského svazu, který je i místopředsedou UEFA…

Ano, ale nakonec jsme se nesešli, protože jeho let byl zrušen, takže se potkáme až v pondělí. Ale už jen to, že předseda švédského svazu přiletí do ciziny podpořit ženskou reprezentaci do 19 let, svědčí o tom, jak to v zahraničí funguje. To je přesně i model, který uplatňujeme i my, tedy, aby byl ženský fotbal podporován stejně. A ano, je to zároveň i první místopředseda UEFA, takže budeme projednávat i určitá témata, která jsou důležitá pro český fotbal.

Po utkání jste se setkal s českým týmem. Můžete prozradit, co jste jim řekl?

Řekl jsem jim, že jsem hrdý na to, jak zápasy odpracovaly. S jakým nasazením a bojovností. Výsledky jsme nechali stranou, protože víme, že jsme hráli proti gigantům. Je škoda, že jsme neproměnili některé šance. Je vidět, že silná mužstva podobné šance proměňují. Chtěl jsem hráčky hlavně povzbudit směrem do budoucna, aby na sobě dál pracovaly a celý český ženský fotbal se dál rozvíjel a dosáhl nějakých úspěchů, protože toto je budoucnost našeho ženského fotbalu. 

 

Itálie WU19 - Česko WU19 4:0 (3.7.2022, EURO WU19 2022, Frýdek-Místek)

Itálie WU19 - Česko WU19 4:0 (3.7.2022, EURO WU19 2022, Frýdek-Místek)