Mistrovství Evropy hráček do 19 let, které na od 27. června do 9. července hostí Česká republika a Moravskoslezský kraj, se bude hrát ečný turnaj ME hráček do 19 let přivítají stadiony v Ostravě (Bazaly, Vítkovice), Karviné, Opavě a Frýdku-Místku.

Los hostil ostravský hotel Clarion Congress. Moderátor Petr Handl na pódiu přivítal například předsedu Fotbalové asociace České republiky Petra Fouska, zástupce UEFA, ale také Jana Laštůvku, bývalého českého reprezentanta, účastníka ME 2012 a současného brankáře Baníku Ostrava, který je jedním z ambasadorů turnaje.

"Pro Fotbalovou asociaci České republiky a celou naši zem je ctí hostit jakýkoliv finálový turnaj a jsme vděčni zástupcům UEFA, že jsme pořadatelství dostali," uvedl během losu předseda FAČR Petr Fousek. "Dostávat do naší republiky finálové turnaje mistrovství Evropy i světa ve všech různých kategoriích je jedním z našich cílů. Věřím, že šampionát bude povedený po všech stránkách," pokračoval předseda asociace. 

 

"Ženský fotbal je jedním z našich pilířů a chceme jej nadále výrazně rozvíjet a podporovat. Provedli jsme řadu změn včetně nové komise ženského fotbalu. Věřím, že i nadcházející šampionát bude dalším impulsem pro rozvoj ženského fotbalu u nás," uvedl dále Petr Fousek. 

Jedním z hostů losu byl také Jan Laštůvka, který je společně s Lucií Voňkovou ambasadorem turnaje. "Jsem nesmírně rád, že turnaj bude v našem kraji, na krásných stadionech a před nejlepšími fanoušky," uvedl během losu brankář ostravského Baníku. "Věřím, že podpora našich hráček bude fantastická a fanoušci pomůžou týmu dosáhnout úspěchu," pokračoval Laštůvka. 

"Pro mě osobně účast na finálovém turnaji byla obrovským zážitkem. Věřím, že to našim hráčkám pomůže dostat se do velkého fotbalu," dodal před tím, než začal samotný los. 

České mužstvo bylo před losem z pozice pořadatelské země na první pozici ve skupině A. Los jim za soupeře určil za soupeře Itálii, Španělsko a Francii. Ve druhé skupině dojde na souboje Švédska, Norska, Anglie a Německa. 

Los mistrovství Evropy hráček do 19 let:

  • Skupina A: Česko, Itálie, Španělsko, Francie. 
  • Skupina B: Švédsko, Norsko, Anglie, Německo.
 

Zápasy ve skupinách jsou na programu od 27. června do 3. července. Semifinálové duely jsou na programu 6. července, finálový duel se odehraje 9. července. Do semifinále postupují první dva týmy z obou skupin. Kompletní program najdete ZDE.

Do České republiky se vrcholný turnaj mistrovství Evropy vrací po 5 letech. V roce 2017 se v Plzni, Příbrami, Domažlicích a Přešticích uskutečnil evropský šampionát hráček v kategorii do 17 let, který ovládly hráčky Německa po finálové výhře nad Španělskem po penaltovém rozstřelu.

Český výběr, který trénoval Karel Rada, skončil v základní skupině poslední po prohrách s Francií, Španělskem a Německem. Turnaj ozdobily výborné návštěvy: na zahajovací duel mezi českým týmem a Francií dorazilo v Plzni 10.219 fanoušků.