V předchozích dvou letech se šampionát kvůli pandemii COVID-19 neuskutečnil. Letos tak je v sázce, zda se na trůnu, který od roku 2019 držela Francie, usadí Španělky či Norky.

Závěr turnaje poutá velkou pozornost: na titulovou bitvu dorazí předseda FAČR Petr Fousek, prezidentka Norského fotbalového svazu Lise Klaveness a také prezident Španělské fotbalové federace Luis Rubiales, který je zároveň viceprezidentem UEFA. Chybět nebudou generální sekretáři FAČR a norského svazu Michal Valtr s Kaiem Erikem Aarstadem a Radek Zima, gestor ženského fotbalu v rámci Výkonného výboru FAČR. 

„Můžeme se těšit na skvělé vyvrcholení turnaje, který má také díky výborné spolupráci UEFA s domácím organizačním výborem velmi vysokou úroveň, o čemž svědčí také velmi kladné hodnocení všech zúčastněných týmů a jejich zástupců. Velmi si takových ohlasů vážíme a věříme, že finále bude zážitkem pro všechny, kteří na vítkovický stadion v sobotu dorazí,“ říká předseda FAČR Petr Fousek, který se dle standardního protokolu UEFA zúčastní také závěrečného medailového ceremoniálu.

Fotbalová asociace hostí vrcholný turnaj po pěti letech, v roce 2017 se v Česku konal evropský šampionát hráček do 17 let. 

Jako favorit vstupuje do finálového klání Španělsko, které v dosavadních čtyřech zápasech hned třikrát zvítězilo. V základní skupině si poradilo s Itálií a Českem, remizovalo s Francií a v semifinále vyřadilo Švédsko.

„Jsem velmi spokojený s tím, jaký progres jsme během šampionátu jako tým udělali. Ve finále se chceme držet toho, s čím jsme dosud byli úspěšní. Budeme spoléhat na svoji hru a uděláme všechno, abychom do Španělska přivezli trofej,“ prohlásil kouč „La Roja“ Pedro López.

„Finále je unikátním zážitkem, zvláště když se šampionát v minulých dvou letech neuskutečnil. Velmi si vážíme možnosti v něm hrát,“ dodal López, jehož tým zkusí navázat na svá předchozí tři vítězství z let 2004, 2017 a 2018.

Zároveň ocenil kvalitu organizace vrcholného turnaje v Česku. „Je to můj sedmý turnaj a zatím nejlepší, který jsem zažil. Žádný z týmů si nemohl na nic stěžovat a umím si představit, jak náročné je vše na organizaci pro osm různých týmů. Na místě je gratulace UEFA a Fotbalové asociaci České republiky za vynikající organizaci a skvělý turnaj. V Česku jsou milí, otevření a velmi pracovití lidé, cítili jsme se zde vítáni v každém okamžiku a jako bychom byli doma. Za to patří všem velké poděkování,“ zdůraznil López.

Norsko usiluje o první titul v historii, zatím čtyřikrát skončilo jako poražený finalista (2001, 2003, 2008 a 2011). Seveřanky jsou velkým překvapením turnaje. Zvláště proto, že v zahajovacím utkání šampionátu podlehli 1:4 Anglii, která nakonec nepostoupila do vyřazovacích bojů. Následné výhry nad Německem a Švédskem Norsko nasměrovaly k vítězství ve skupině a semifinálová výhra nad obhájcem Francií dokonaly senzační postup turnajem.

„Po prohře s Anglií jsme nebyli v dobré situaci, ale i v tom zápase jsme našli řadu dobrých momentů, které jsme hráčkám ukázaly, aby si nepřestaly věřit. Proti Německu jsme o poločase upravili rozestavení. Od tohoto momentu nabyl tým sebevědomí,“ pochvalovala si trenérka Hege Riise. Stejně jako v předcházejících zápasem svého týmu bude sázet především na týmový výkon.

„Víme, co nás ze strany Španělska čeká, nesmíme ztrácet sebevědomí, i když nebudeme mít tolik míč ve své moci. My umíme podnikat a zakončovat protiútoky, v tom musíme být silní,“ plánovala norská trenérka.

Vstupenky na utkání je možné zakupovat na webu www.vstupenkyfotbal.cz. Organizovaná mládež a senioři nad 65 let mají vstup na utkání zdarma. Zápas mezi Španělskem a Norskem je možné sledovat živě na webu ČT Sport a ze záznamu od 18:30 na televizním kanálu ČT Sport.

FOTO: UEFA.com

ME hráček do 19 let: bitva o titul mezi Španělskem a Norskem

ME hráček do 19 let: bitva o titul mezi Španělskem a Norskem