Grassroots oddělení FAČR připravilo za pomoci UEFA program Legacy, který se soustředí na podporu růstu členské základny se zaměřením na nábor dívek ve věku od 6 do 14 let.

Aktivita ze strany FAČR bude cílit především na Moravskoslezský kraj, kde se na přelomu června a července odehraje Mistrovství Evropy žen do 19 let.

„Mistrovství Evropy je skvělou příležitostí, jak opět ukázat, jak krásná hra umí fotbal být. Program Legacy je zaměřený prioritně na holčičky a dívky, které můžeme přivést na fotbalová hřiště a ukázat jim, že fotbal je určitě sport i pro ně. Ženský fotbal zažívá v posledních letech velký vzestup a my bychom rádi tento trend udrželi také, a to nejen v Moravskoslezském kraji během Mistrovské Evropy, ale dlouhodobě napříč Českou republikou ve spolupráci se školami, kluby a našimi Grassroots trenéry mládeže FAČR, kteří působí v krajích a okresech,“ říká Grassroots manažer FAČR Michal Blažej.

Právě Grassroots oddělení FAČR pomáhá organizačně program Legacy zajistit. Fotbalová asociace České republiky bude při této příležitosti organizovat návštěvy ve školách, kde bude tamní učitele, ale i děti pohybově inspirovat a vzdělávat.

„Od začátku tohoto projektu cítím, že je to přesně to, co nás všechny věnující se dívčí mládeži může krásně propojit. Nejen že můžeme ukázat aktivním holkám, že fotbal je prima hra i pro ně, ale nastavení systému ve spolupráci se školami, kluby, městy nebo dokonce dalšími sporty bude přínosem pro nás pro všechny,“ říká hlavní koordinátorka projektu Legacy v Moravskoslezském kraji Jana Sikorová.

Mezi další aktivity programu Legacy patři organizace fotbalových turnajů, spolupráce s kluby z regionu a dále také pořádání příměstských fotbalových kempů.

„U nás v Moravskoslezském kraji máme spousty aktivních lidí se zájmem tvořit pro dívky lepší a lepší podmínky a díky tomuto projektu se můžeme rozvíjet a spolupracovat ještě daleko více. A co se samotných dívek týče, je tady z jejich strany vidět obrovská chuť hrát fotbal,“ dodává Jana Sikorová.

Zástupci Fotbalová asociace České republiky věří, že na základě těchto aktivit dojde k rozšíření a popularizaci ženského fotbalu nejen v Moravskoslezském kraji, ale především pak v rámci celé České republiky.