17. 5. 2022

Reprezentantky U19 ve středu poznají skupinu pro mistrovství Evropy

Již ve středu se české reprezentantky do 19 let dozví jména tří soupeřů pro základní skupinu mistrovství Evropy, které na od 27. června do 9. července hostí Česká republika a Moravskoslezský kraj.

Slavnostní losovací akt začne ve středu v 10:30 v Ostravě a v osudí je kromě domácího týmu dalších sedm družstev. Přímý přenos losování nabídne ČT Sport a sledovat jej lze živě také na youtube kanále české fotbalové reprezentace.

Los hostí ostravský hotel Clarion Congress. Uvádět jej bude moderátor Petr Handl, který na pódiu přivítá například předsedu Fotbalové asociace České republiky Petra Fouska, ředitelku ženských soutěží UEFA Anne Vonezovou a také Jana Laštůvku, bývalého českého reprezentanta, účastníka ME 2012 a současného brankáře Baníku Ostrava, který je ambasadorem turnaje.

Závěrečný turnaj ME hráček do 19 let přivítají stadiony v Ostravě (Bazaly, Vítkovice), Karviné, Opavě a Frýdku-Místku.

„Věřím, že budu mít šťastnou ruku a holky budou mít přijatelnou skupinu,“ říkal s úsměvem Laštůvka, kterého těší, že přehlídka elitních ženských reprezentací v kategorii U19 se koná v jeho rodném Moravskoslezském kraji.

„Holkám budu samozřejmě držet palce a rád je přijdu povzbudit na samotný turnaj. Pro ně to musí být velká věc, pokud se mohou představit na tak velkém turnaji a ještě před domácím publikem. Lidi holky poženou dopředu, to je jisté. Všichni víme, jak lidé v regionu sportem a fotbalem žijí. Stadiony, na nichž se bude hrát, měly vždy skvělé fanoušky,“ podotkl Laštůvka, který roli ambasadora plní společně s bývalou úspěšnou reprezentantkou Lucií Voňkovou.

České hráčky se na domácím Euru postaví naprosté evropské špičce. Na šampionátu se představí obhájkyně z Francie, nejúspěšnější tým historie ME Německo, Anglie, Itálie, Španělsko, Švédsko a Norsko. To si vybojovalo účast v pondělí 16. května poté, co uspělo ve skupině v soubojích s Rakouskem, Ukrajinou a Bulharskem. Skupina se dohrávala až dodatečně kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.

„Těžko říci, která skupina na mistrovství by pro nás byla hratelná, protože narazíme opravdu na absolutní elitu a ze soupeřů si lze vybírat opravdu jen stěží. My se každopádně budeme snažit, abychom ze sebe v každém utkání vydaly úplné maximum a mohly si říci, že jsme pro úspěch udělaly všechno. Je jasné, že pro každou z nás je šampionát na domácí půdě obrovskou výzvou,“ podotkla brankářka reprezentace U19 Bára Beránková.

Český tým, vedený trenérem Janem Navrátilem, je před losem nasazen na pozici A1 a účast na turnaji měl jistou jako pořadatelská země. Zbývajících sedm týmů obsadí další místa ve skupinách bez určení dalších „nasazovacích“ kritérií. Po obsazení českého týmu na pozici A1 následuje los v tomto pořadí: B1, A2, B2, A3, B3, A4, B4.

Šampionát začne v pondělí 27. června. Semifinálové duely jsou na programu 6. července, finálový duel na Městském stadionu ve Vítkovicích se odehraje 9. července.