„Pro celý tým je mistrovství Evropy obrovskou zkušeností. Narazili jsme tady na absolutní top týmy, které i proti nám předvedly velkou kvalitu. Byť hrajeme na hranici svých možností, výsledkově zápasy nedopadly dobře, ale nic to nemění na to, že se v posledním utkání chceme s šampionátem důstojně rozloučit. Holky jsou bojovnice a také do posledního utkání dají maximum,“ říká kouč Navrátil před derniérou na mistrovství, které hostí Moravskoslezský kraj.

 

Češky se v pondělí představily proti Francii na stadionu ve Vítkovicích, ve čtvrtek přivítaly Španělsko v Opavě. V obou duelech je povzbuzovaly shodně přes dvě tisícovky fanoušků, na podobnou atmosféru se těší i nyní ve Frýdku-Místku. „Předchozí zápasy byly z tohoto pohledu nádherné, fanoušci nás podporovali skvěle a věříme, že stejné to bude i v našem posledním utkání,“ věří záložnice Lucie Bendová, který je v sedmnácti letech nejmladší členkou českého výběru.

„Pro mě je velká věc, že ve svém věku můžu být už ve vyšší věkové kategorii a navíc na domácím mistrovství Evropy. Možnost hrát proti takovým týmům je pro mě obrovskou zkušeností a motivací do další práce,“ uvedla Bendová, která do předchozích zápasů pokaždé vstoupila ve druhém poločase.

Přestože český tým ztratil v nabité skupině ztratil postupové naděje, motivaci proti dalšímu špičkovému soupeři prý postrádat nebude. „Chceme se předvést v tom nejlepším možném světle. I když holkám postupně ubývají síly, od našeho plánu ustupovat nebudeme. Chceme hrát aktivně, bojovat do úplného konce. Nemá cenu zalézt na vlastní polovinu do hlubokého bloku. Itálie má stejně jako předchozí soupeři takovou kvalitu v zakončení a finální fázi, že by se nám pasivita rychle vymstila. Zkusíme soupeře udržet co možná nejdál od naší brány, pokusíme se získávat míče nahoře a pak zahrozit. Třeba ze standardních situací. Stoprocentně věřím, že zápas důstojně zvládneme,“ prohlásil Navrátil, který i vzhledem k náročnému programu plánuje sestavu oživit změnami v sestavě a dát šanci dosud méně vytíženým hráčkám.

„Od zápasu se Španělskem jsme dbali hlavně na dobrou regeneraci, což je nyní alfa a omega. Holky mají do zápasů velkou chuť, hrát chtějí všechny, ale rotace v sestavě nějaká bude,“ doplnil český trenér.

Zatímco Češky už o postup bojovat nemůžou, Itálie stále živí svoji naději. Dosud má na kontě jeden bod a pokud chce pomýšlet na semifinále, musí v neděli ve Frýdku-Místku český výběr porazit. A zároveň doufat, že dosud suverénní Španělsko zdolá Francii. Pokud Francie uhraje jakýkoliv bodový zisk, Itálie bude ze hry venku.  

Utkání mezi Českem a Itálií začne v 17:30, přímým přenosem jej vysílá Česká televize. Ve stejný čas začne druhý duel skupiny A mezi Španělskem a Francií na ostravských Bazalech. Skupina B před závěrečnými zápasy také slibuje dramatické rozuzlení.

Dosud stoprocentní Švédsko se v Opavě poměří s Norskem a Německo s Anglií v Karviné. Za „šestibodovým“ Švédskem mají na kontě po třech bodech Norsko s Anglií, Německo je zatím překvapivě na nule, ale stále živí teoretické postupové šance.

WU19 - trénink na ME 2022 (1.7.2022, Radvanice)

WU19 - trénink na ME 2022 (1.7.2022, Radvanice)