Ceny Dr. Václava Jíry 2017: Jiří Daněk, Oldřich Rott a Dušan Žovinec
Bývalý právník a funkcionář Jiří Daněk, olympijský vítěz Oldřich Rott a legenda ženského fotbalu Dušan Žovinec, se stali letošními držiteli Cen Dr. Václava Jíry. FAČR vyznamenala tyto osobnosti, stejně jako předchozí laureáty, za celoživotní přispění k rozvoji českého fotbalu.
Předání cen se dnes odehrálo jako tradičně v Břevnovském klášteře v Praze, vyznamenaným předali ocenění předseda FAČR Martin Malík, I. místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal a generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.
JUDr. Jiří Daněk
Narozen 18. 1. 1938
Vystudovaný právník spojil svůj profesní život se sportem. Pracoval v ČSTV a později přešel k fotbalu.
Byl autorem fotbalové legislativy v osmdesátých létech, konkrétně položil základy při vytváření soutěžních řádů, které se – v aktualizované podobě – používají dosud.Po roce 1989 pracoval v českém fotbalovém svazu a pro Československou fotbalovou asociaci byl rozhodující osobou při tvorbě předpisů při přechodu na profesionální fotbal.
Po rozdělení Československa v roce 1993 stál u zrodu fotbalového svazu samostatné České republiky, byl u přípravy právních norem. Stal se ředitelem Legislativně - právního oddělení ČMFS, ve kterém působil více než deset let, až do svého odchodu do důchodu.
I pak svými zkušenostmi a znalostmi problematiky fotbalu pomáhal, například jako člen legislativní rady nebo působením v Nadaci fotbalových internacionálů.
Oldřich Rott
Narozen 26. 5. 1951
S fotbalem začínal v rodných Třebechovicích pod Orebem, v patnácti zamířil do Spartaku Hradec Králové, kde ve dvaceti okusil nejprve druhou nejvyšší soutěž a o rok později i první ligu a vstřelil tam i svůj první gól ze 49, které v první lize zaznamenal. Drtivou většinu – celkem 46 – vstřelil v dresu Dukly Praha, ve kterém strávil deset úspěšných let, slavil tři mistrovské tituly a odrazil se do reprezentace. V roce 1980 byl významným členem týmu, který získal na Olympiádě zlatou medaili a ve stejném roce patřil do kádru týmu, který přivezl z mistrovství Evropy z Itálie bronz. Fotbalovou kariéru zakončil jedním ročníkem v dresu kyperského EPA Larnaka a později hrál ročník 1984-85 v pražské Slavii.
Fotbalu zůstal věrný i po skončení kariéry, hrál rekreačně za SK Černolice, působil i jako delegát Českomoravského fotbalového svazu a dlouhá léta zastává pozici odborný pracovník mládežnického centra pražské Sparty na Strahově.
Ing. Dušan Žovinec
Narozen 9. 9. 1958
Hrával fotbal na úrovni přeboru v Braníku, ale osudovým se mu stal rok 1988, kdy skončil jako hráč a vyslyšel lákání, aby šel trénovat do Sparty – nikoli však muže, ale děvčata! A v této oblasti se doslova našel a stal se jedním z nejznámějších odborníků na ženský fotbal nejen doma, ale i v Evropě.
Polovinu života věnuje ženskému fotbalu v různých pozicích, mnohdy vykonávaných současně. V roli trenéra Sparty získal na dvacet mistrovských titulů, více než dvacet let vedl ženskou fotbalovou reprezentaci, ve které byl od skromných začátků až po dobu, kdy ji už jen těsně unikala účast na evropských šampionátech.
K tomu si přidával i manažerskou práci v ženském fotbale, v pozici manažera ženského fotbalu je ve Spartě Praha i v současnosti.
Vedle letitého angažmá v ženském fotbale pracoval Dušan Žovinec v manažerské roli i ve fotbalové asociaci, kde byl od léta 2009 více než dva roky ředitelem oddělení logistiky a služeb.
Ceny Dr. Václava Jíry
za rok 2017
Pražský fotbalový svaz
Vilém Burminov
Patří k nejstarším členům klubu FK Meteor Praha VIII, kam přišel ve svých deseti letech a zelenobílým barvám je věrný do současnosti. Prošel všemi kategoriemi hráčů, od žáčků po dospělé, aktivně hrál do svých třiačtyřiceti let. Pak působil v různých funkcích, nyní je předsedou kontrolní komise klubu. Prakticky nechybí v roli pořadatele na žádném domácím zápase svého milovaného klubu. Letos v říjnu oslaví sedmdesáté narozeniny. Gratulujeme!
Jaroslav Kutiš
Třiasedmdesát let oslavil 12. dubna pan Kutiš, který začínal v ABC Braník jako fotbalista a od roku 1975 je funkcionářem v FK Admira Praha. V tomto klubu je dosud aktivní jako hlavní pořadatel. Zároveň od roku 1986 působí aktivně jako rozhodčí Pražského fotbalového svazu. V současnosti řídí utkání mládežnických soutěží. Svým aktivním přístupem je vzorem pro mladší kolegy.
Ing. Aleš Musil
Příkladem lásky k fotbalu a věrnosti jednomu klubu, kterému věnoval veškerý volný čas jako hráč, trenér a především funkcionář. Už pětadvacet let je členem a předsedou fotbalového oddílu TJ Sokol Stodůlky inženýr Musil, který před dvěma léty oslavil šedesátiny.
Středočeský krajský fotbalový svaz
Jan Dvořák
Je dobrou duší v oddílu TJ Slavoj Čerčany, kde od roku 1953, od svých šesti let, působil jako hráč. V roce 1972 začal s trénováním mládeže a této aktivitě se věnuje dosud. Navíc je aktivním funkcionářem, deset let – do roku 2008 - byl předsedou Tělovýchovné jednoty, místopředsedou fotbalového oddílu je od roku 1972 až dosud. Ve svých jedenasedmdesáti letech se stará o zázemí klubu, zasadil se o rekonstrukci fotbalových šaten. Od roku 2006 je členem Sportovně technické komise Okresního fotbalového svazu v Benešově.
Ing. Alois Nouzák
Okresní fotbalový svaz v Kolíně nominuje dvaašedesátiletého pana Nouzáka za celoživotní aktivní činnost ve fotbale. V současnosti je členem Výkonného výboru OFS Kolín a delegátem soutěží na okrese. Patnáct let vedl SK Bečváry jako předseda, fotbal hrával na všech věkových úrovních a pak se na patnáct let stal rozhodčím.
Václav Petrásek
Obětavý a dlouholetý rozhodčí z Okresního fotbalového svazu Příbram, který jej na cenu navrhuje. V roce 1972, ve svých sedmadvaceti, začal řídit zápasy, rychle se pro svoje kvality dostal do krajských soutěží Středočeského kraje. Získal si uznání a respekt nejen hráčů a funkcionářů. Zapojil se do práce v Komisi rozhodčích OFS Příbram, kde pomáhal s výchovou nových rozhodčích. Ke konci kariéry se vrátil do okresních soutěží, zápasy řídil do loňska, skončil po 45 letech s píšťalkou!
Jihočeský krajský fotbalový svaz
Miroslav Mottl
Šestašedesátiletý dlouholetý hráč a funkcionář v oddíle TJ Blaník Strunkovice nad Blanicí, jehož je jedním ze zakládajících členů. Je mu věrný po celý život s výjimkou dorosteneckých a vojenských let v Tatranu Prachatice. Krajské soutěže za Strunkovice hrával až do svých 46 let, má rekordní bilanci 703 odehraných zápasů a 381 vstřelených branek. Více než 35 let je předsedou a má velký podíl na současné podobě krásného areálu, který byl v minulosti dvakrát zasažen velkými povodněmi.
Pavel Novotný
Táborský okresní fotbalový svaz jedenašedesátiletého pana Novotného navrhuje za celoživotní působení ve fotbalu. Hrával a funkcionařil ve Veselý nad Lužnicí, ale posledních 22 let je doslova duší fotbalu ve Vlastiboři, kde se kompletně stará o chod oddílu, po materiální i administrativní stránce. Dokázal udržet nejen fungování týmu dospělých, ale ve spolupráci s okolními kluby zapojit do soutěží i mládežnická družstva.
Jaroslav Ptáček
Od žáků až do téměř čtyřicítky hrál fotbal za Spartak Písek. V tomto klubu, který se nyní jmenuje FC Písek, začal zároveň v roce 1985, ve svých třiatřiceti, trénovat mládež a kromě epizody z let 1996 až 1999, kdy trénoval muže v Protivíně, je mládežnickým trenérem. Zastává funkci vedoucího trenéra mládeže a trenéra týmu U16 v České lize dorostu. Podílel se na výchově budoucích ligových fotbalistů – namátkou Polodny, Klavíka, Koreše, Němce či Dolejšího. I v současném třetiligovém týmu Písku je mnoho hráčů, které kdysi trénoval.
Plzeňský krajský fotbalový svaz
Václav Lomička
Od roku 1976 vede jako předseda samosprávy a nyní starosta obec Dobříč. Zároveň se po skončení aktivní fotbalové činnosti začal věnovat funkcionářské práci v oddíle a tělovýchovné jednotě Sokol Dobříč. Předsedou TJ je od roku 1970, předsedou okresní sportovní organizace v 1981 – 2016, místopředsedou OFS Plzeň-sever byl v letech 2006 až 2017. V prosinci oslavil sedmdesáté narozeniny. Gratulujeme!
Karel Sladký
Třiašedesátiletý Karel Sladký je od roku 2001 předsedou Výkonného výboru OFS Domažlice. Šéfoval ale také celému kraji, je bývalým předsedou Plzeňského krajského fotbalového svazu a zároveň i dlouhá léta býval předsedou klubu Sokol Postřekov.
Václav Weingärtner
V prosinci oslavil osmdesáté narozeniny obětavý fotbalový funkcionář, který zasvětil svůj život ve prospěch rozvoje fotbalu v Pošumaví. Nejvíce práce odvedl ve svém mateřském klubu Start Luby. Jednak na úseku výchovy mládeže, později jako předseda fotbalového oddílu a pak i celé Tělovýchovné jednoty Start Luby. Do čela byl zvolen poprvé v roce 1988 a svůj tento post vykonával několik volebních období. Výrazně se zasloužil o rozvoj sportovního areálu v Lubech.
Karlovarský krajský fotbalový svaz
Erich Grüner
Studánka, obec se třemi sty obyvateli, mu vděčí za to, že má dlouhá léta fotbalové družstvo v okresních soutěžích. Obětavost a láska k fotbalu provází pana Grünera po celý život. Hrával ve Studánce fotbal, na čas zamířil do Hranic, aby se definitivně vrátil. Před čtvrtstoletím začal vykonávat nejrůznější funkce v klubu, vedoucího mužstva, sekretáře a následně pak předsedy. Na cenu jej navrhuje OFS Cheb.
Harald Houška
Prošel jako hráč i trenér několika kluby a patnáct let trénoval i v německých nižších soutěžích. Ale jako červená niť se jeho fotbalovým životem táhne sounáležitost s klubem Spartak Horní Slavkov. Tam bydlí, hrával tam a také trénoval, jak mládež tak nyní i dospělé. V osmdesátých letech dovedl dorost Horního Slavkova i k titulu krajských přeborníků. Podílel se na výchově i několika ligových hráčů, například Miloše Slabého, Petra Čmilanského či Františka Dřížďala.
František Mandula
Jiskra Březová u Karlových Varů, to je klub, kde od svých devíti let nepřetržitě působí letos v lednu pětašedesátiletý pan Mandula. Po dvaceti létech v roli aktivního hráče se začal věnovat trenérské činnosti, nejdříve mladých a od roku 1989 až do roku 2016 družstva mužů. Poté se stal vedoucím týmu. Šest let je členem VV OFS Karlovy Vary a zároveň trenérem okresních žákovských výběrů.
Ústecký krajský fotbalový svaz
František Prasátko
Je dlouhá léta spojen s klubem TJ Viktorie Budyně. Fotbal hrál aktivně do svých pětačtyřiceti let, tedy do roku 1992. Zároveň se osmdesátých let věnoval trénování mládeže. Fotbal učil hrát žáky i dorost, u něho působí dosud. Několik desítek let byl také ve výkonném výboru Okresního fotbalového svazu Litoměřice a v disciplinární komisi na okrese. Dosud je také členem výkonného výboru Okresního sdružení České unie sportu v Litoměřicích.
Karel Šnajdr
OFS Děčín navrhuje pana Šnajdra za celoživotní padesátiletou funkcionářskou činnost ve prospěch fotbalu. Funkcionářský život spojil s klubem Lokomotiva Děčín, kde v roce 1968, ve svých dvaadvaceti, začal jako vedoucí týmu, později dělal hospodáře i předsedu fotbalového oddílu. Několik funkcí zastával od roku 1974 do loňska v Okresním fotbalovém svazu Děčín. Začal ve Sportovně-technické komisi, pracoval ve výkonném výboru od roku 1978 až do loňského ledna. Od roku 1990 do poloviny roku 2014 byl sekretářem OFS Děčín, nyní je členem disciplinární komise na okrese.
Josef Topinka
Před měsícem oslavil pětasedmdesáté narozeniny a věřte nevěřte, je stále aktivním rozhodčím v soutěžích 1. A a 1. B třídy dospělých v Ústeckém kraji. Jeho přístup a fyzická zdatnou jsou příkladem pro mnohé mladé, začínající rozhodčí. Býval jako žák brankářem Dubí, pak chytal dorosteneckou ligu a za tým dospělých v Horské Bystřici. Ve dvaatřiceti ukončil kariéru ve Hvězdě Trnovany a stal se rozhodčím. Vypracoval se na hlavního ve 2. národní lize a asistentem rozhodčího v 1. národní lize. Je uznávanou osobností v Ústeckém kraji a není divu, že výkonný výbor KFS tuto nominaci navrhuje.
Liberecký krajský fotbalový svaz
PaedDr. Petr Junek
Teprve před pěti léty přestal dnes dvaašedesátiletý pan Junek hrát aktivně fotbal v SK Studenec. V tomto klubu ale už od roku 1980 až dosud zastává funkci sekretáře a statutárního zástupce a od roku 1991 také dosud trénuje mládež. Aby toho nebylo málo, již třináct let je sekretářem a místopředsedou OFS Semily a stejnou dobu i zároveň předsedou Sportovně technické komise OFS. Předloni byl zvolen do výkonného výboru Libereckého krajského fotbalového svazu.
Mgr. Jaroslav Leibl
Oddíl Slovan Frýdlant, kde před týdnem jedenasedmdesátiletý panLeibl převážně působil, a OFS Liberec návrh zdůvodněný celoživotní obětavou prací ve prospěch fotbalu. Sám býval aktivním hráčem, ale pak – jako kantor rozvíjel fotbal ve školách a zároveň byl i funkcionářem ve Frýdlantu – předsedou TJ i fotbalového oddílu a zasloužil se o zvelebení a výstavbu sportovišť ve městě. V devadesátých letech býval trenérem ve Slovanu Frýdlant, pak v Jiskře Dolní Řasnice a v Jiskře Višňová. Je stále aktivní a při nedostatku rozhodčích v okresu Liberec se nabídl coby rozhodčí laik v zápasech, kdy rozhodčí není delegován.
Jana Zelenková
Paní Zelenková je navrhována za dlouholetou obětavou práci pro OFS Jablonec nad Nisou a oddíly v okrese. Od roku 1990 bývala šestnáct let funkcionářkou v oddíle Sokol Rádlo, Od roku 2000 pracuje v OFS jako ekonomka a členka komisí – hospodářské, Sportovně technické a disciplinární. V současnosti je i členkou výkonného výboru OFS v Jablonci. V Libereckém krajském fotbalovém svazu bývala členkou revizní a odvolací komise.
Královéhradecký krajský fotbalový svaz
Miroslav Hopko
Předměřický fotbal je po léta nerozlučně spjat s jeho jménem. Po skončení aktivní hráčské činnosti se podílel na chodu klubu v různých funkcích a na různých úrovních. I nyní, kdy letos oslaví sedmdesátku, pravidelně navštěvuje zápasy od týmu mužů po žáky, díky bohatým funkcionářským zkušenostem je vždy připraven pomoci radou i praktickou činností funkcionářům i trenérům. Je dlouholetým pracovníkem Sportovně technické komise na okrese i na kraji. V roce 2008 dostal od OFS cenu „Hradecká fotbalová osobnost“ a vloni od KFS Cenu Jana Modřického.
Jaroslav Kopecký
Dlouholetý hráč, funkcionář a především zakladatel fotbalového klubu v Janských Lázních. Klub příští rok oslaví padesáté výročí vzniku a po celou dobu pan Kopecký, kterému bude letos v červnu sedmdesát, neúnavně podporoval a kolem sebe šířil myšlenku na fotbal. Zlákal tak mnoho kolegů a spoluobčanů, podařilo se jim postupně vybudovat hřiště a později i stadion. V roce 1978 oslovil lázeňská města v republice a dal vzniknout legendárnímu žákovskému „Lázeňskému poháru“, který si zahrály a jistě i v budoucnu zahrají generace mladých fotbalových adeptů.
Jiří Kotásek
Sedmašedesátiletý pan Kotásek prožil fotbalový život v FK Kostelec nad Orlicí, ve městě, kde žije. V klubu hrával od žáčků po dospělé, zahrál si i divizní soutěž. Pak, jak to bývá, začal v klubu trénovat a také vykonával různá funkcionářské činnosti. Nyní je již šestým rokem předsedou klubu a svým přístupem a obětavou prací je pro všechny kolem tím nejlepším příkladem.
Pardubický krajský fotbalový svaz
Ing. Vítězslav Antošovský
Okresní fotbalový svaz Svitavy navrhuje letos pana Antošovského, který je „duší“ fotbalového klubu TJ Jaroměřice. V klubu působil při výchově mládeže, trénoval žáky a učil je lásce k fotbalu. Později se stal všestranným funkcionářem a tím je i v současnosti. Je sekretářem, předsedou klubu i celé Tělovýchovné jednoty Jaroměřice. Má významný podíl na rekonstrukci stadionu, konkrétně kabin, trávníku i kompletního zázemí sportoviště.
Oldřich Bleša
Okresní fotbalový svaz z Chrudimi navrhuje pana Blešu, dlouholetého hráče a poté trenéra mládežnických družstev MFK, dříve AFK, Chrudim. Později se stal trenérem několika družstev dospělých v Pardubickém kraji. Pan Bleša zůstává fotbalu věrný – vloni v listopadu oslavil osmdesátiny, přesto je pravidelně pořadatelem na utkáních dorostenecké ligy MFK Chrudim.
Jaroslav Faltus
Pana Faltuse navrhl OFS Ústí nad Orlicí. Jde o dlouholetého všestranného funkcionáře klubu FK Letohrad, který se do činnosti klubu zapojil jako sekretář, hospodář, pořadatel i jako hlasatel. Je členem Komise rozhodčích OFS Ústí nad Orlicí a delegátem na utkání Pardubického krajského fotbalového svazu.
Krajský fotbalový svaz Vysočina
Pavel Pech
Začínal s fotbalem v osmnácti jako spoluzakladatel TJ Start Nový Rychnov v roce 1971. Léta tam působil jako hráč, člen výboru a později vedoucí mužstva. Postupně se dostali ze čtvrté třídy okresu až do I.A třídy Jihočeského kraje. Třináct let pak působil v místě bydliště ve Vyskytné, kde byl v roce 1994 založen fotbalový klub. Od roku 1985 pracoval na ČSTV Pelhřimov a později jako sekretář OFS. Od roku 2002 až dosud je sekretářem Krajského fotbalového svazu, kde byl i patnáct let předsedou Sportovně technické komise, ve které je i nadále členem. Ve sportu působí celý život, o tom svědčí i fakt, že čtyři roky byl místopředsedou krajské organizace ČUS v Jihlavě.
Miloslav Svoboda
V roce 1961 stál u zrodu ve Speřicích u Humpolce, obci, která má sto obyvatel a to, že se fotbal tady drží, je i jeho velkou zásluhou. Působil zde jako hráč, funkcionář, který se podílel na rekonstrukci a později i přebudování hřiště v roce 2012. Ještě vloni byl vedoucím mužstva, které se probojovalo do přeboru kraje Vysočina. Letos v listopadu oslaví osmdesátku, ale nevynechá ani jedno utkání speřických fotbalistů a je stále činný při brigádnických aktivitách na stadionu.
Miroslav Vrzáček
Včera oslavil třiasedmdesáté narozeniny pan Vrzáček, bývalý fotbalista Spartaku Jihlava, kde hrával od žáků po dospělé. Pak se plně věnoval funkcionářské práci, na úrovni OFS prošel všechny funkce od odborných komisí po předsedu. Po vzniku KFS Vysočina byl zvolen jeho předsedou a ve funkci je dosud. Léta byl členem Řídící komise pro Moravu a dvě funkční období byl zástupcem Moravy ve Výkonném výboru FAČR. Svým lidským přístupem byl a je vzorem pro ostatní, vždy měl blízko ke klubům a snažil se jejich problémy řešit.
Jihomoravský krajský fotbalový svaz
Mgr. Jan Křivý
Dlouholetý člen Disciplinární komise Jihomoravského KFS, ve které působí od roku 2005 dosud. Svým nestranným rozhodováním a odborným pohledem se stal velmi respektovaným funkcionářem v kraji. Působil i v TJ Čechie Zastávka, kde až do roku 2008 vykonával funkci jednatele a je stále – ve svých třiasedmdesáti letech – fanouškem tohoto svého oblíbeného klubu.
JUDr. Milan Kvapil
Okresní fotbalový svaz Znojmo jej navrhl za dlouholetou činnost v TJ Znojmo a za působení v disciplinárních komisích kraje a okresu. Začal v TJ Znojmo trénováním mládeže v roce 1972. V osmdesátých letech se stal členem výboru a později předsedou oddílu kopané. Aktivně se podílel na spolupráci se zástupci města na transformaci dvou znojemských klubů do současného 1. SC Znojmo, který je stálým účastníkem druhé nejvyšší soutěže a okusil i první ligu. Ve svých sedmašedesáti letech je dlouholetým členem disciplinární komise na kraji a od roku 2008 dosud je předsedou disciplinární komise na okrese Znojmo.
Zdeněk Richter
OFS Břeclav nominoval pana Richtera za dlouholetou aktivní funkcionářskou práci v rámci OFS a také ve fotbalovém klubu Sokol Velké Němčice. Od jedenácti do jedenatřiceti si fotbal v tom klubu zahrál. Zároveň v roce 1972, kdy mu bylo třiadvacet, se stal rozhodčím na úrovni okresu a tuto činnost vykonával třiačtyřicet let. Skončil v šestašedesáti, před třemi roky! Zároveň působil v různých funkcích, byl místopředsedou VV OFS Břeclav, předsedou oddílu ve Velkých Němčicích, kde ale také léta trénoval žáky. Od roku 2012 až dosud je předsedou odvolací a Revizní komise na okrese.
Olomoucký krajský fotbalový svaz
Bohuslav Jareš
Pětasedmdesátiletý pan Jareš má v životě dvě sportovní lásky – atletiku a fotbal. Po skončení atletické kariéry trénoval dvacet let atletickou mládež. Od atletiky byl krůček k fotbalu. Stal se dopisovatelem a sportovním redaktorem místního tisku z fotbalových akcí. Na přelomu tisíciletí začal spolupracovat s olomouckým OFS, nejprve sepsal almanach kopané v kraji a v únoru 2009 se stal sekretářem OFS Olomouc a funkci zastával velmi svědomitě a obětavě. Ke konci minulého roku se jí však musel ze zdravotních důvodů vzdát.
Zdeněk Macharáček
Okresní fotbalový svaz Prostějov navrhuje pana Macharáčka, dlouholetého aktivního funkcionáře a člena Sportovně technické komise Olomouckého krajského fotbalového svazu a OFS v Prostějově. Pracoval celý život i na klubové úrovni, jednak v SK Sigma Olomouc a také v TJ Sokol Čechovice. Letos v únoru oslavil osmdesáté narozeniny. Gratulujeme!
Vladimír Vybíral
Dalším osmdesátníkem je pan Vybíral, kterého navrhuje OFS Přerov. Svoje fotbalové aktivity spojil s Tovačovem, kde žije. Nejprve až do zranění kolene jako hráč a kapitán týmu TJ Sokol Tovačov, později jako funkcionář měl velký podíl na rozvoji sportoviště v Tovačově, ať už jde o rekonstrukci šaten, dobudování zastřešené tribuny nebo automatický závlahový systém. Nikdy nezapomněl na aktivní podporu mládeže, jako na základní pilíř rozvoje klubu. I dnes vede klub s elánem a předává zkušenosti mladším.
Moravskoslezský krajský fotbalový svaz
Josef Molnár
Za OFS Nový Jičín přichází pan Molnár, který po léta pracuje na různých úrovních v klubu TJ Tatran Jakubčovice nad Odrou, kde býval sekretářem, vedoucím mužstva, trenérem mládeže i předsedou. Od roku 1988 až dosud je členem Komise mládeže na OFS Nový Jičín, Od roku 2013 je členem Výkonného výboru OFS.
Josef Umlauf
Městský fotbalový svaz Ostrava navrhuje sedmdesátiletého pana Umlaufa na ocenění za celoživotní činnost ve fotbale. Většinu svého fotbalového života zasvětil klubu TJ NHKG Ostrava. Jako trenér mládeže a tajemník klubu působil bezmála čtyřicet let, až do roku 2008. V současnosti je organizačním pracovníkem ženské kopané v MFK Vítkovice a zároveň je dlouholetým členem Sportovně technické komise při Městském fotbalovém svazu v Ostravě.
Václav Vojtíšek
Dlouholetý aktivní funkcionář ve fotbale, který hrával a pak prošel funkcemi trenéra, rozhodčího a metodika při OFS v Bruntále. Býval předsedou klubu, poté předsedou OFS Bruntál a zároveň i místopředsedou Výkonného výboru Moravskoslezského FS. Šestašedesátiletý pan Vojtíšek dostává ocenění za celoživotní aktivní práci pro fotbal.
Zlínský krajský fotbalový svaz
Arnošt Hošek
Pětasedmdesátiletý pan Hošek je navrhován OFS Zlín. Jde o dlouholetého vynikajícího a spolehlivého funkcionáře klubu, jehož názvy se s časem měnily, ale obětavá práce pana Hoška zůstávala. Ať to byl TJ Gottwaldov, FK Svit Zlín, FC Tescoma Zlín, FC Zlín nebo nyní FC Fastav Zlín... Pracoval zde v několika významných funkcích. V letech 1990 až 1999 byl předsedou sportovních klubů Zlín, v ročníku 1999 až 3000 ředitelem FK Svit Zlín. V letech 2002 až 2008 dělal vedoucího týmu FC Tescoma Zlín.
Karel Matůš
Fotbal hrával aktivně až do svých třiačtyřiceti, převážně za Francovu Lhotu, kde nyní čtyřiašedesátiletý pan Matůš žije. Už během hraní fotbalu se začal věnovat organizační činnosti, od té doby je tajemníkem oddílu kopané i celé TJ Francova Lhota. Když bylo potřeba, převzal trénování týmu. Výrazně se zasloužil o rozvoj kopané v obci, o rekonstrukci travnaté plochy, zavlažování i další úpravy a také o vybudování multifunkčního sportovního zařízení. V minulosti byl mi čtyři roky předsedou OFS Vsetín..
Antonín Zlínský
Okresní fotbalový svaz z Uherského Hradiště navrhl dvaasedmdesátiletého pana Zlínského, dlouholetého funkcionáře oddílu TJ Spartak Hluk, v letech 1990 až 2006 zde byl sekretářem a také členem Sportovně technické komise tehdejší Středomoravské fotbalové župy. Aktivně se zapojuje do celostátních turnajů žákovských výběrů, které se každoročně konají v Hluku. Je autorem dvou knih, ve kterých zmapoval historii fotbalu v Hluku a ve Vlčnově.