Všechny tři stejně jako předchozí laureáty vyznamenala Fotbalová asociace ČR (FAČR) za to, jak celoživotně přispěli k rozvoji českého fotbalu. Slavnostní vyhlášení proběhlo v úterý 5. září v Praze. 

Ceny předávali předseda FAČR Petr Fousek, místopředsedové Jiří Šidliák a Jan Richter, členové výkonného výboru Martin Drobný, Tomáš Neumann, Rudolf Řepka, Vladimír Kristýn, Radek Zima a generální sekretář Michal Valtr.


Hlavní ceny Dr. Václava Jíry:

Ing. Jaroslav Hřebík

Absolvent Českého vysokého učení technického (ČVUT) a později i majitel trenérské licence, si vybral jednoznačně fotbal a věnoval se mu po celý život. Jako hráč působil v nižších soutěžích, ale ve Škodě Plzeň na dva roky nakoukl i do první ligy. Hrával i za Viktorii Žižkov, Vlašim a Benešov.

V polovině osmdesátých let začal v rodném Benešově trénovat a po příchodu podnikatele Miroslava Švarce trénoval tým dospělých, který se v roce 1994 probojoval do nejvyšší soutěže. Šestačtyřicetiletý Jaroslav Hřebík si udělal trenérské jméno a přicházely prvoligové nabídky. Rok vedl Viktorii Plzeň do klidných prvoligových vod, přes Viktorii Žižkov a Hradec Králové se v létě 1998 dostal na lavičku Slavie Praha. Následoval Jablonec a pak v letech 2001 až 2005 působil se dvěma přestávkami ve Spartě Praha. Mezitím si odskočil na krátké angažmá do Dynama Moskva v roce 2004. Při prvním působení ve Spartě v roce 2001 dokázal s pražským týmem postoupit do osmifinálové skupiny Ligy mistrů.

Později přijal angažmá ve fotbalové asociaci a vedl zde dorostenecké reprezentace. S výběrem do 19 let postoupil na mistrovství Evropy 2011 v Rumunsku do finále, ve kterém tým složený z několika budoucích reprezentantů prohrál až v prodloužení se Španělskem.

Jaroslav Hřebík se profiloval jako odborník zaměřený na důkladné plnění taktických pokynů a byl často zván jako expert do televizních studií v dobách, kdy tato profese v televizích vznikala.

Od prosince 2011 byl šéfem fotbalové akademie Sparty Praha, která zabezpečovala profesionální přípravu 340 mladých fotbalistů. V červnu 2023 na tomto postu skončil.


Petr Němec

Petr Němec spojil svoji fotbalovou prvoligovou kariéru s Baníkem Ostrava, jehož dres oblékal osm ligových ročníků ve 189 utkáních, ve kterých zaznamenal 33 branek. Zažil slavnou éru Baníku, hrál i semifinále Poháru vítězů pohárů proti Fortuně Düsseldorf, které dal gól a řadu dalších pohárových bitev, čtvrtfinále PMEZ s Bayernem Mnichov, zápasy s Valencií či s Magdeburkem.

Býval nenápadný, ale to neznamená, že neměl úspěch. Dva tituly mistra Československa, vítězství v československém poháru na domácí scéně a především však zisk zlaté olympijské medaile z turnaje v Moskvě 1980 o tom svědčí. Byl aktivním účastníkem finálového souboje s NDR, hrál poslední půlhodinu. Ve stejném roce byl i náhradníkem kádru pro ME v Itálii, ale na šampionát necestoval. V reprezentaci oblékl dres áčka v silné konkurenci pětkrát a nastoupil i v památném utkání proti týmu UEFA hraném na pražském Strahově s srpnu 1981 u příležitosti osmdesátého výročí fotbalu u nás.

Od léta 1985 hrál čtyři roky druhou ligu v Teplicích a na severu Čech odchovanec ostravského fotbalu zakotvil.

I když povolání trenéra ho zavedlo do Polska, kde působil téměř dvacet let a vedl několik prvoligových, druholigových i třetiligových klubů. Na domácí scéně působil například v druholigovém Tatranu Prachatice či Ústí nad Labem.

Fotbalu se věnuje i v současnosti, i když na nižší úrovni. Letos na jaře s týmem TJ Proboštov dokázal s velkým náskokem postoupit do krajského přeboru.


Jiří Sedláček

S fotbalem začínal v Nebočadech v okrese Děčín. Brzy se tento urostlý brankář přesunul do Tatranu Teplice. Ve svých devatenácti letech již chytal za RH Děčín, později za Kovostroj Děčín. V polovině 60. let si jej trenér Vlastimil Chobot přivedl do týmu Sklo Union Teplice. Zde tak započala jeho dlouhá kariéra, během nichž byl v první lize věrný pouze jedinému klubu. V Teplicích měl neotřesitelnou pozici naprosté jedničky, kterou splácel velmi dobrými výkony. Vždyť hned ve 119 ligových zápasech vychytal čisté konto. Je tak členem Klubu ligových brankářů. S nejvyšší soutěží se loučil až ve svých pětatřiceti letech. Během kariéry odchytal 339 prvoligových utkání. S Teplicemi vyhrál v roce 1977 Český pohár a ve finále Československého poháru prohráli Severočeši s Lokomotivou Košice 1:2.

V nominaci reprezentace se objevil už v roce 1966 na zájezd do Brazílie, ale nejel kvůli zranění a místo něho zápasy proti Pelému odstartoval kariéru Ivo Viktor, který pak do reprezentační branky léta nikoho nepustil. Jiří Sedláček si zachytal v reprezentačním dresu jednou – v říjnu 1970 proti Polsku.

Brankářské rukavice po odchodu z Teplic na pomyslný hřebík nepověsil. V nižších soutěžích nastupoval v Ústí nad Labem, Litoměřicích a Blšanech. Právě v Blšanech poté dvaadvacet let trénoval brankáře. Zažil tam cestu z krajských soutěží až do ligy, ale i postupný klubový pád. Jeho rukama tam prošli kupříkladu Petr Čech, začínající svoji úžasnou kariéru, Aleš Chvalovský, stříbrný z mistrovství Evropy jednadvacítek z roku 2000, či Petr Kostelník.

Před měsícem osmdesátiletý Jiří Sedláček se prakticky celý život věnoval fotbalu. 

Ceny Dr. Václava Jíry: hlavní kategorie pro Hřebíka, Němce a Sedláčka

Ceny Dr. Václava Jíry: hlavní kategorie pro Hřebíka, Němce a Sedláčka

Dokument