Fotbalová asociace České republiky každoročně cenou Dr. Václava Jíry oceňuje osobnosti, které se v Česku významně podíleli na rozvoji fotbalu na celorepublikové či regionální úrovni. V letošním roce jich tak obdrželo „malou plaketu“ celkem 41. Ceny Dr. Václava Jíry jsou vyhlašovány od roku 1993.

Kromě tří ocenění v hlavních kategoriích se dostalo na dalších 38 osobností ze všech krajů Česka.

Hlavní ceny Dr. Václava Jíry:

MIROSLAV KOUBEK

  • Narozen: 1. září 1951
  • Fotbalista a trenér

Bývalý brankář, který začínal v Unionu Žižkov a přes Admiru Praha přišel do dospělého fotbalu. Chytal v SONP Kladno druhou ligu a pak působil pět let ve Spartě Praha.

Ve dvaatřiceti začal trénovat na Kladně a rozjel tak svoji úctyhodnou trenérskou kariéru. Zkušenosti sbíral v Chomutově, v německém Ambergu, v Kladně, nebo jako asistent trenéra v ligovém Chebu. Postupem s Kladnem do nejvyšší soutěže v roce 2006 začala velice úspěšná fáze trenérské kariéry, trvající do současnosti, kdy s nováčkem SK Hradec Králové obsadil šesté místo v lize, ač klub neměl domácí prostředí a hrál v Mladé Boleslavi.

Jaro 2008 strávil v čínském týmu Tianjin Teda FC, jako asistent trenéra Jarabinského, po návratu dokázal se Zenitem Čáslav vybojovat senzační postup do nejvyšší soutěže, na kterou ale klub neměl finanční prostředky.

Poté působil ve velkých klubech – v Baníku Ostrava, který pod jeho vedením jen těsně přišel o mistrovský titul, v Mladé Boleslavi, ve Slavii Praha a ve Viktorii Plzeň se kterou v roce 2015 vyhrál nejvyšší soutěž a získal titul a vzápětí i domácí Superpohár. Po angažmá v Bohemians Praha 1905 a krátké přestávce se úspěšně vrátil v Hradci Králové.

Svými zkušenostmi pomáhal i na reprezentačním poli. V ročníku 2013/14 vedl výběr Česka do 19 let a od léta 2016 do září 2018 byl ve dvaadvaceti zápasech asistentem trenéra Karla Jarolíma u reprezentace Česka.

Jedenasedmdesátiletý Miroslav Koubek pracuje ve fotbale a pro fotbal celý život a po zásluze je kandidátem na Cenu Dr. Václava Jíry.

 

IVAN GRÉGR

  • Narozen: 21. května 1942
  • Fotbalový rozhodčí

Legendární fotbalový rozhodčí, který začínal v roce 1973 na současné poměry velice pozdě, ve svých 31 letech. První zápas řídil 7. dubna 1973, utkání žáků Unionu Malešice s týmem Vršovice 1870.

Do tehdejší československé ligy vstoupil o pět let později v roce 1978, kdy rozhodoval zápas Teplic s Trnavou. V lize pak působil dalších čtrnáct let. V lize a v pohár odřídil rekordních 19 derby pražských „S“. Řídil i čtyři velmi důležitá barážová utkání, na která byli vybíráni ti nejzkušenější rozhodčí.

Na mezinárodní scéně působil od roku 1982, krátce po získání odznaku FIFA jel řídit zápasy na mistrovství světa hráčů do 20 let do Mexika. K nejvýznamnějším zápasům na mezinárodní scéně patřily semifinále tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů) FC Liverpool – Bayern Mnichov či kvalifikace Mistrovství světa mezi Skotskem a Francií.

Po skončení kariéry působil nějaký čas jako delegát v lize. Později pracoval v komisi rozhodčích na úrovni Čech a funkcionářsky se angažoval ve Slavoji Český Brod a SK Plast Satalice. Věnoval se i sportovcům s mentálním postižením, s nimiž se zúčastnil dvou olympiád. Při těchto akcích působil jako mezinárodní rozhodčí za souhlasu orgánů FIFA.

S píšťalkou se na hřišti objevil i se sedmi křížky na zádech a jeho statistiky čítají na tři tisíce zápasů na všech možných úrovních.

Celková bilance na té nejvyšší je úctyhodná - v československé lize působil v letech 1978–1991. Řídil celkem 155 ligových utkání, jako asistent rozhodčího 153 ligových utkání. Jako mezinárodní rozhodčí řídil v roce 1982–1990 celkem 61 mezistátních utkání. V evropských pohárech řídil v letech 1982–1990 celkem 5 utkání (v Poháru mistrů evropských zemí 1 utkání a v Poháru UEFA 4 utkání). I proto je vhodným kandidátem na Cenu Dr. Václava Jíry.

Předávání Cen Dr. Václava Jíry (6. 9. 2022)

JOSEF KONTA

  • Narozen: 29.listopadu 1947
  • Fotbalista a trenér fotbalu a futsalu

Jako odchovanec Sparty Praha ve své hráčské kariéře prošel několika pražskými a středočeskými kluby. Nejlepší léta prožil v týmech Sparty Praha, Tatry Smíchov, Meteoru 8, Jílového u Prahy, aby pak ve svém posledním klubu DP Praha zároveň vstoupil na svojí pozdější velmi úspěšnou trenérskou dráhu coby trenér Dukly Dejvice.

V trenérské roli působil od svých 35 let v několika dalších klubech ligových nebo divizních soutěží, kde téměř bez výjimky zaznamenal vždy alespoň jeden ročník, završený splněním hlavního a nejtěžšího cíle – postupu do vyšší soutěže. S největšími úspěchy jsou spojována jeho angažmá v Českém Brodě, Motorletu Praha a SK Radotín, kde v roce 2018 ve svých více než 70 letech svojí úspěšnou dlouholetou kariéru ukončil.

Zásadním milníkem trenérské kariéry Josefa Konty se stalo jeho jmenování do funkce trenéra reprezentace Československa a později České republiky ve futsalu. Tuto svazovou nabídku přijal v době, kdy neexistovaly specializované trenérské licence na futsal jako dnes. Premiéru si odbyl velmi zdařilým utkáním v září roku 1990, kdy jako trenér reprezentace Československa dokázal remizovat s favorizovaným týmem Itálie. Následovalo 39 mezistátních utkání s futsalovou reprezentací včetně kvalifikací na MS a ME. Své trenérské působení u reprezentace futsalu završil v říjnu 1995 v rámci kvalifikačního turnaje o účast na ME a MS 96 vysokým vítězstvím nad týmem Ázerbájdžánu. Tímto pionýrským pětiletým obdobím položil základy slavných postupů a úspěchů české reprezentace, která v pozdějších letech hrála 8x na finálovém turnaji ME a 4x na finálovém turnaji MS.

V průběhu svého působení u reprezentace futsalu vychoval řadu kvalitních hráčů a později i trenérů futsalu, který v tomto období i právě díky přínosu trenéra Konty zaznamenal prudký rozvoj. Není nadsázkou říci, že se stal zakladatelem české trenérské školy futsalu, která později zaznamenala řadu úspěchů včetně medailí z evropských šampionátů. Národní tým totiž poté postupně vedli jeho bývalí svěřenci Stříž, Janoško a Neumann, kteří stavěli na práci trenéra Konty a přivedli reprezentaci ČR do evropské i světové špičky. Trenér Josef Konta obětoval fotbalu a futsalu celou svojí aktivní část života a zaslouženě se tak stává kandidátem na Cenu Dr. Václava Jíry.

Složka dokumentů