Po kongresu následovalo losování Ligy národů, které české reprezentaci přiřklo do skupiny Ukrajinu, Albánii a Gruzii (více zde).

FAČR zastupovali předseda asociace a člen výkonného výboru UEFA Petr Fousek, 1. místopředseda Jiří Šidliák, generální sekretář Michal Valtr a nastupující generální sekretář Martin Procházka. Českou stopu doplňovala Martina Pavlová, která byla v září zvolena místopředsedkyní ECA (Evropské klubové asociace) za ženské kluby (AC Sparta Praha).

Na losování Ligy národů se připojili hlavní trenér reprezentace ČR „A“ mužů Ivan Hašek a ředitel oddělení komunikace Petr Šedivý.

Kongres UEFA, který se 8. února 2024 konal v Paříži.

Předseda UEFA Čeferin a francouzská ministryně sportu Amelie Oudea-Castera ve svých vystoupeních zdůraznili boj proti Superlize. Šestadvacet zemí Evropské unie (kromě Španělska všechny, včetně Česka) podepsalo v pondělí 5. února deklaraci na ochranu evropského sportovně-společenského modelu (projev Alexandera Čeferina zde).

Kongres schválil zprávy o činnosti za období 2022-2023, výsledky hospodaření za stejné období a rozpočet UEFA na období 2024-2025. Vzal na vědomí informace z odborných komisí a schválil Strategický plán UEFA na období 2024-2030. Ratifikoval nové členy VV UEFA, kteří v něm zastupují ECA (Nasser A-Khelaifi a Miguel Ángel Gil Marín) a European Leagues EL (Pedro Proenca) i složení svých justičních orgánů. VV vzal na vědomí i informace o přípravě EURO 2024 v Německu a novém modelu klubových soutěží.

Za hlavní bod programu kongresu vedle schválení Strategického plánu UEFA je třeba považovat odsouhlasení nového znění Stanov UEFA. Ve VV UEFA tak napříště budou zasedat nejméně 2 ženy (nyní jedna), ale stanovy obsahují i řadu dalších inovací.

Petr Fousek se jako předseda FAČR a člen Výkonného výboru UEFA zúčastnil Kongresu UEFA (8. února 2024 v Paříži).

Po kongresu oznámil předseda UEFA Alexander Čeferin, že v roce 2027, kdy mu vyprší mandát, už se nebude ucházet o znovuzvolení.

„Za nejsilnější výstup z pařížských jednání považuji zásadní prohlášení zemí EU na základě iniciativy prezidenta Macrona, kterým EU významně podpořila sportovně-společenský model UEFA v boji proti Superlize a jejímu komerčně orientovanému modelu. Stanovisko českého fotbalu a podpora UEFA jsou dlouhodobě setrvalé a chci poděkovat Národní sportovní agentuře i ministerstvu školství, že Česko připojilo svůj podpis k deklaraci zemí EU. V zákulisí se hodně hovořilo o změnách Stanov UEFA, ale nakonec byly schváleny bezproblémově, stejně jako Strategie UEFA. Z asociačního pohledu jsme pochopitelně využili setkání ve Francii k jednáním s UEFA, ale i FIFA a některými svazy, k představení nového generálního sekretáře Procházky i k dojednávání zápasů a projektů,“ zhodnotil předseda FAČR Petr Fousek.