Pražský primátor Bohuslav Svoboda před zápasem pozval předsedu FAČR Petra Fouska, předsedu LFA Dušana Svobodu, starostu Prahy 7 Jana Čižinského, místostarostu Prahy 10 Pavla Šutku a vedení obou klubů ke slavnostnímu obědu, který podával právě na počest utkání obou pražských klubů.

Bohuslav Svoboda založil při svém prvním primátorském mandátu v roce 2013 tradici udělování „Klíče primátora hlavního města Prahy“ pro vítěze derby, a tuto zvyklost důsledně dodržovali všichni následující primátoři.

Spartu v rezidenci primátora reprezentovali místopředseda představenstva František Čupr, členové představenstva Tomáš Křivda a Petr Hrdlička a sportovní manažer „A“ týmu Tomáš Sivok.

Slavii zastupovali předseda představenstva Jaroslav Tvrdík a místopředsedové představenstva Martin Říha a Tomáš Bůzek a reprezentační záložník Ondřej Lingr, který je aktuálně zraněný, a tak v derby nastoupit nemohl.

„Na klubové úrovni je derby největším zápasem v Česku, na který se těší nejenom fanoušci Sparty a Slavie. Díky svému významu a tradici je také společenskou událostí. Právě i setkání, jaké v sobotu uspořádal pražský primátor Bohuslav Svoboda, podtrhují význam tohoto sportovního svátku,“ řekl předseda FAČR Petr Fousek.

„Primátorovi Svobodovi i představitelům městských částí jsem také poděkoval za podporu, kterou hlavní město Praha i Praha 10 a Praha 7 poskytují naší přípravě i organizaci finále Evropské konferenční ligy UEFA, které 7. června spolupořádáme s UEFA,“ doplnil Fousek.

Zástupci vedení FAČR, Sparty a Slavie večer sledovali derby ve společné lóži, kde se k Petru Fouskovi připojil ještě generální sekretář FAČR Michal Valtr.

„Vítám, že se v poslední době všichni společně snažíme kulturu v českém fotbale zlepšovat. Ať už jde třeba o podmínky fanoušků v sektorech hostů, nebo právě podobné společenské události. Třeba při zápasech Realu Madrid a Barcelony je úplně běžné, že jejich prezidenti sledují vzájemná utkání s předsedou asociace. Význam a úroveň podtrhl také zápas samotný, protože ten měl i na hřišti parametry velkých západních soutěží. Těším se, že do konce aktuální sezony uvidíme derby ještě dvakrát,“ dodal Petr Fousek.

Foto: Michal Čížek