Ta méně slavná Sparta z Brna vládne českému fotbalu v kategorii U9, když zvítězila ve finálovém turnaji Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu v Lázních Bohdaneč. Sparta z Prahy pak své brněnské jmenovkyni „kryla záda“ na druhé místě a třetí skončila Sigma Olomouc.

Na stadionu v Lázních Bohdaneč, kde se ve druhé polovině devadesátých let hrála i nejvyšší soutěž, se ozýval vítězný pokřik.

My jsme malí Sparťánci, hrajem fotbal jak draci. Ničeho se nebojíme, každého hned porazíme.

Patřil devítiletým klukům ze Sparty Brno, kteří se radovali z nečekaného, ale zaslouženého prvenství v turnaji. Současně navázali na své starší spoluhráče, kterým se podařilo loni ovládnout kategorii U11. Sparta Brno na finálovém turnaji U9 v Lázních Bohdaneč ztratila body jen ve dvou případech a zvládla celý víkend bez jediné porážky. V základní fázi čtyřikrát vyhrála a remizovala s Hlučínem a ve Zlaté skupině pak třikrát nastřílela 7 gólů, porazila pražskou Spartu 5:3 a jedinou ztrátu zapsala po remíze 4:4 se Sigmou Olomouc. Bylo z toho prvenství a naděje Sparty Brno se mohly radovat z cenné trofeje před Spartou Prahou a olomouckou Sigmou.

„Nejtěžší zápas jsme odehráli proti Spartě Praha a náš nejhezčí gól dal Hynek Gigimov, který se trefil dokonce přes celé hřiště. S našimi trenéry jsme spokojení a hodně dobří jsou i naši fanoušci,“ hlásili kluci ze Sparty Brno, kteří nezapomněli pochválit své trenéry Luďka Potáčka s Petrem Sýkorou.

Mezi trenéry dalších týmů se objevili i bývalí ligoví fotbalisté Jiří Novák nebo Admir Ljevakovič, a také nedávný reprezentant a opora Sigmy Olomouc a Viktorie Plzeň Tomáš Hořava, který vedl tým 1. HFK Olomouc. Jeho syn Eliáš navíc získal trofeje pro nejlepšího střelce i hráče finálového turnaje.

„Kluci se probojovali přes předkola a teď je pro ně odměna, že mohou být na tak velkém turnaji. Teď to budou tři roky, co jsem skončil s velkým fotbalem a postupně jsem přecházel k trénování, takže už přes dva roky trénuji. Fotbal je součástí mého života a musím říct, že mě to baví možná víc, než hraní a rád předávám dál, co jsem se během kariéry naučil. Snažím se jít zlatou střední cestou, střídat přísnost s pochvalu. Myslím si, že obojí je potřeba. Chválit se musí, ale aby se děti někam posouvaly, tak musí slyšet i nějakou konstruktivní výtku. A aby se zlepšovaly, musí být samozřejmě i přísnost,“ vyprávěl s nadšením někdejší úspěšný střední záložník Tomáš Hořava.

Tomáš Hořava nebyl jediným „velkým“ jménem, která do Lázní Bohdaneč zavítala. Talenty českého fotbalu přijeli podpořit také legendární „Bomber“ Tomáš Skuhravý nebo někdejší gólman Sparty i národního týmu Tomáš Poštulka. Chybět samozřejmě nemohl ani ambasador Poháru mládeže FAČR Jan Koller.

Příští finálový turnaj Planeo Cupu se hraje příští víkend ve dnech 1.- 2. června ve Vysokém Mýtě.

PLANEO CUP 2024 - KATEGORIE U9 – KONEČNÉ POŘADÍ
1. FC Sparta Brno 19 bodů
2. AC Sparta Praha 18 bodů
3. SK Sigma Olomouc 13 bodů
4. FC Písek 12 bodů
5. MFK Karviná 8 bodů
6. SK Dynamo Č. Budějovice 6 bodů
7. FK Náchod 4 body
8. Spartak Kbely 1 bod
Nejlepší hráč Nejlepší střelec Nejlepší brankář
Eliáš Hořava - 1. HFK Olomouc Eliáš Hořava - 1. HFK Olomouc Tomáš Patera - FC Slavia Karlovy Vary
Finálové turnaje
U13 27. - 28. 4. 2024 Kuřim Vítěz: AC Sparta Praha
U12 4. - 5. 5. 2024 Uničov Vítěz: FC Hradec Králové
U10 18. - 19. 5. 2024 Kroměříž Vítěz: FC Baník Ostrava
U9 25. - 26. 5. 2024 Lázně Bohdaneč Vítěz: FC Sparta Brno
U8 1. - 2. 6. 2024 Vysoké Mýto  
U11 8. - 9. 6. 2024 Hlučín  

Foto: Josef Štěpán

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup - finále kategorie hráčů do 9 let (Lázně Bohdaneč, 2024)

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup - finále kategorie hráčů do 9 let (Lázně Bohdaneč, 2024)