Někdejší dlouholetý profesionální hráč, který na domácí ligové scéně získal tři mistrovské tituly, působil v zahraničních klubech a nahlédl také do reprezentace, bude pověřen řízením celého ženského úseku včetně domácích soutěží a oblasti reprezentací. Před nástupem do této pozice působil šestačtyřicetiletý Brabec v několika trenérských pozicích v mládežnickém i seniorském fotbale.

„Fotbalová asociace České republiky má zakotven jako jeden ze základních strategických cílů ve sportovní oblasti také maximální podporu a celkový rozvoj českého ženského fotbalu. Věříme, že Erich Brabec díky bohatým zkušenostem z hráčské a později trenérské kariéry může k jejich naplnění významně pomoci. A náš ženský fotbal se na domácí i mezinárodní scéně dočká dalšího vzestupu,“ uvedl Michal Valtr, generální sekretář FAČR.

Brabec se na novou výzvu a práci v ženském fotbale velmi těší. Netají, že si nabídky zmíněné pozice považuje. „Když mě v závěru minulého kalendářního roku oslovil technický ředitel asociace Zdeněk Psotka, velmi mě to zaujalo. I proto, že na konci své trenérské etapy v Bohemians Praha 1905 jsem si své uplatnění v některé z manažerských rolí ve fotbale uměl představit. Teď do sebe všechno zapadlo. Vzhledem k tomu, že jsem zahájil studium sportovního managementu pod záštitou UEFA, je toto skvělá možnost skloubit teorii s praxí a moc se na to těším. V prostředí asociace se pohybuju od začátku letošního roku, snažím se co nejlépe zorientovat a věřím, že společnými silami najdeme způsob, jak český ženský fotbal po všech stránkách ještě více posunout dopředu,“ řekl Brabec.

Věří, že český ženský fotbal před sebou má velkou budoucnost. „Ženský fotbal má obecně obrovský potenciál, v Česku nevyjímaje. V posledních letech je celosvětový progres velmi výrazný a chceme udělat maximum, aby se mu ještě více dařilo také v českých podmínkách. Máme před sebou krátkodobé cíle, které se týkají reprezentačních týmů: velmi bychom si přáli postupy na závěrečné turnaje. Pevně věříme, že se toho premiérového dočká také reprezentační „A“ tým. Střednědobé cíle jsou o tom, abychom nastavili a vytvořili takové zázemí, které k fotbalu přivede co největší počet dívek. Velmi důležitá bude v této oblasti zejména spolupráce mezi kluby, reprezentací a asociací,“ podotkl Brabec.

Technický ředitel FAČR Zdeněk Psotka je rád, že jednání s Brabcem dospěla do zdárného konce.

„Chtěli jsme kvalitně obsadit všechny úseky v rámci sportovního oddělení asociace což se s příchodem Ericha Brabce podařilo také v řídící pozici u ženského fotbalu. Jsem rád, že jsme dospěli k dohodě, Erich má velkou chuť do práce a dále se vzdělává v rámci studia managementu pod záštitou UEFA. Úsek ženského fotbalu tak z hlediska řízení chceme i s Erichovým přispěním uchopit tak, aby se postupně dále zkvalitňovaly domácí soutěže, jejich napojení na oblast reprezentací a komunikace s kluby. A samozřejmě také procesy v rámci náborů mladých hráček, jejich výchovy a celkový rozvoj ženského mládežnického fotbalu. Vrcholem pyramidy pak jsou pochopitelně úspěchy českých klubů na mezinárodní scéně a našich reprezentačních týmů,“ řekl Zdeněk Psotka, technický ředitel FAČR.

Představení Ericha Brabce 

Šestačtyřicetiletý Brabec patří k výrazným postavám domácí fotbalové scény. V nejvyšší soutěži, v níž debutoval v sezoně 1994 / 95, nasbíral celkem 244 startů a zaznamenal 5 vstřelených branek. Kariéru v profesionálním fotbale odstartoval v Českých Budějovicích, pak nastupoval v Drnovicích a vzápětí okusil i zahraniční angažmá ve čtyřech zahraničních soutěžích: v ruské lize hrál za Dynamo Moskva a Vladikavkaz, v Turecku za Kayserispor, v rakouském Paschingu a švýcarském Aarau.

Po návratu do české ligy oblékl dres pražské Slavie, s níž v roce 2007 okusil Ligu mistrů a v letech 2008 a 2009 vyhrál také mistrovský titul. Po dalším angažmá v tureckých klubech Ankaraspor a Ankaragücü přestoupil do pražské Sparty. Tam strávil další dvě sezony a hned v té první v roce 2010 přispěl k vítězství v ligové soutěži, čímž zkompletoval domácí sbírku na třech titulech. Po odchodu ze Sparty Brabec odešel do slovenské Senice a v české lize při návratu ještě hájil barvy Bohemians Praha a Liberce, kterému v roce 2015 pomohl k triumfu v domácí pohárové soutěži.

Brabec také nastoupil ke dvěma utkáním v české reprezentaci, s reprezentací do 21 let získal stříbro na mistrovství Evropy v roce 2000 na Slovensku. Ve stejném roce poté startoval také na letní olympiádě v Sydney.

Po ukončení hráčské kariéry se Brabec začal věnovat trénování v mládežnických týmech AC Sparta Praha a později v druholigové Vlašimi. V letech 2019 - 2021 působil jako asistent trenéra v Bohemians Praha 1905.