
FAČR 2021–2025. Podívejte se na záznam panelové diskuze
Fotbalová asociace České republiky uspořádala další ze série panelových diskuzí, tentokrát na téma celkového vývoje během čtyřletého působení současného vedení. Jednotlivé body představili zástupcům médií předseda FAČR Petr Fousek, místopředsedové Jiří Šidliák a Jan Richter a generální sekretář Martin Procházka.
FAČR touto diskuzí navázala na obdobné debaty o sportovní koncepci reprezentací, ženském fotbale a match-fixingu.
Řeč byla o sportovních výsledcích, vývoji financí i některých konkrétních projektech. Pod článkem můžete zhlédnout kompletní diskuzi a stáhnout prezentaci.
Petr Fousek: „Chci zdůraznit, že období posledních čtyř let považuji za úspěšné, protože českýmu fotbalu se celá řada věcí povedla. Věcí, které se povedly, je nepoměrně víc než těch, které je ještě zapotřebí dokončit.“
Jiří Šidliák: „Pokud mám vypíchnout ty nejdůležitější věci, ve kterých se český fotbal posunul, musím zmínit celkovou konsolidaci, a to nejenom FAČR, ale vlastně celého českého fotbalu. Určitě je zapotřebí vypíchnout projekt stadionu Strahov, kterým jsme se zabývali tři a půl roku. A určitě bych zmínil transformaci komise rozhodčích, protože si troufám tvrdit, že tady za celou tu dobu nebyl jediný exces, kterých v těch předchozích obdobích bylo, bohužel, dost a dost.“
Martin Procházka: „FAČR tvoří jednotlivé segmenty – profesionální fotbal, regiony, okresy, kraje, ŘKČ, ŘKM, další zájmové skupiny… A když pracujete v jednom segmentu, těžko si umíte představit, co se děje v tom druhém. Tyto segmenty se mezi sebou snaží přirozeným způsobem vydobýt co nejlepší pozici. Úkolem FAČR je s každým tímto segmentem spolupracovat, pomáhat mu, rozvíjet ho a nastalovat mezi nimi rovnováhu. To pro mě bylo to hlavní zjištění, které jsem si v předchozích čtyřech letech uvědomil. Pro mě to období bylo hodně o změně, budování, přebudovávání sekretariátu a rozvíjení odbornosti FAČR tak, abychom tuhle roli mohli plnit.“
Petr Fousek: „Máme čtyřiadvacet reprezentačních týmů a z nich je samozřejmě nejdůležitější reprezentace A mužů, která jako jediná přináší výnosy. Jako jedna z mála zemí jsme byli od roku 1996 pokaždé na EURO a v našem mandátním období jsme se tam probojovali dvakrát. Aktuálním cílem je kvalifikace na mistrovství světa, kam se chceme dostat po dvaceti letech. Vedle toho jsou dvě velmi důležité reprezentace. Úkolem jednadvacítky není jenom dělat výsledky, ale i samozřejmě produkovat hráče pro áčko. A potom máme reprezentaci žen, která neustále nabývá na významu. Tohle je taková naše svatá trojice. Myslím si, že český fotbal se má čím pochlubit, co se týká výsledků, nejenom tady těch tří reprezentací, ale i ostatních kategorií v tom uplynulém období.“

Jiří Šidliák: „V rámci konsolidace celé FAČR bylo záměrem nasměrovat co nejvíc prostředků do sportovní oblasti. A ty se navyšovat dařilo. Jsem za to rád, protože jsme fotbalová asociace a je správně, že většina těch prostředků míří do sportu.“
Jiří Šidliák: „A ještě vysvětlení, proč mezi lety 2022 a 2023 nastal mírný pokles výdajů. Zdědili jsme nějaké věci, se kterými jsme se museli vypořádat. Můžu v této souvislosti odkázat na zprávu Revizní a kontrolní komise FAČR, která na Valné hromadě FAČR v roce 2023 vyčíslila tato dědictví minulosti na 213 milionů, které jsme museli vyřešit. Nám se tyto záležitosti podařilo vypořádat, a přesto se ten sport podařilo takto navýšit.“
Jan Richter: „Na začátku jsme do toho šli s tím, že to chceme zkonsolidovat, což se podařilo. Pomohlo tomu i navýšení členských příspěvků, které se do toho navýšení ve sportovní oblasti také promítly.“
Petr Fousek: „Devadesát procent z financí FAČR jde do sportu. Jednak primárně, to znamená přes reprezentace, vzdělávání trenérů, ženský fotbal, mládež, grassroots... A potom sekundárně, to je třeba podpora regionálního fotbalu.“
Martin Procházka: „Od začátku jsme přemýšleli tak, že bychom chtěli ušetřit tím, že některé věci si budeme dělat sami na asociaci přímo a nebudeme za ně platit externím dodavatelům. Zároveň jsme opustili některé dražší systémy typu SAP a SAC.“

Petr Fousek: „Podařilo se nám navýšit podporu krajů, okresů a klubů. Ta podpora je každopádně vyšší než v roce 2021, byť někteří s krátkou pamětí říkají opak, ale fakta a čísla hovořejí jasně.“
Jan Richter: „FAČR je největší sportovní svaz a tím pádem se v rámci prioritizace sportu NSA dostává na nejvýznamnější místo. Každý rok nám z NSA přišlo víc peněz.“
Jiří Šidliák: „Okresní fotbalový svaz dneska dostává zhruba dvojnásobek toho, co dostával v roce 2021. Myslím, že to už jsou slušné prostředky na to, aby tam mohli fungovat líp a rozvíjet fotbal. My jsme toto vnímali jako nejpodfinancovanější segment celého toho hnutí, takže jsem rád, že se nám to podařilo prosadit a prostředky navýšit.“