Vedení FAČR chce upozornit na to, že článek, který vyšel na serveru irozhlas.cz, se v celé řadě bodů nezakládá na pravdě a zavádějícím způsobem tak dezinformuje o procesu rozdělování takzvaných „loterijních peněz“ za rok 2016.

Ve zmíněném článku autorky Markéty Chaloupské se mj. uvádí, citujeme: Berbr je zároveň místopředsedou výkonného výboru fotbalové asociace, která o penězích rozhodovala. Ani on se ale o rozdělování peněz nechtěl bavit. Radiožurnálu poslal jen stručnou sms zprávu, že peníze šly na „zajištění mistrovství Evropy žen a na rekonstrukci stadionu Přeštice a Domažlice“. Jenže vysvětlení neodpovídá faktům. „Plzeňský krajský fotbalový svaz s rekonstrukcí nemá nic společného. Nepřispíval nic,“ potvrzuje šéf fotbalového oddílu Přeštice Martin Knopf,“ konec citace.

Ve skutečnosti se Plzeňský krajský fotbalový svaz podílel významnou finanční částkou na rekonstrukci stadionu v Přešticích (tj. i na podpoře mládežnického fotbalu obecně), od vybavení šaten, laviček až po další investice do vybavení hřiště. Všechna tato fakta může Plzeňský krajský fotbalový svaz doložit, navíc veškeré toto financování prošlo auditem společnosti KPMG, která zpracovala podrobnou zprávu k posouzení využití zdrojů z loterií. Tato zpráva je jednak veřejně dostupná, jednak ji autorka článku dostala od FAČR v mailu ze dne 18. 5. 2018.

Zároveň je ve článku v tomto smyslu dále zmíněno, citujeme: „Určitě nic nedávali,“ dodává Jiří Pojar z domažlického fotbalového klubu. Kam peníze nakonec šly, tak není vůbec jasné,“ konec citace. Předně je třeba konstatovat, že zmíněný a citovaný Jiří Pojar je ve skutečnosti dobrovolným pracovníkem a hlasatelem domažlického klubu, tedy rozhodně ne zástupcem vedení klubu, který by se mohl relevantně a fundovaně v celé věci vyjadřovat. Pokud redaktoři ČRo přistupují ke sběru respondentů a ověřování jejich informací podobným způsobem, pak by bylo zřejmě vhodné, aby se za FAČR v budoucnu ke všem tématům vyjadřovali například jen zaměstnanci recepce asociace.

„Finanční podpora Plzeňského krajského fotbalového svazu proběhla ve dvou etapách a byla naprosto stěžejní pro rekonstrukci veškerého zázemí našeho stadionu,“ uvádí věci na pravou míru prezident TJ Jiskra Domažlice Jaroslav Ticháček. Navíc, jak už jsme uvedli na základě auditu KPMG, veškeré finance z „loterijních peněz“ byly správně proinvestovány, tzn., že neplatí druhá citovaná věta pana Pojara. Plzeňský krajský fotbalový svaz podpořil transparentně ve skutečnosti finančně jak klub v Přešticích, tak i klub TJ Jiskra Domažlice. Podobně jako byla podpořena mládež v Čechách, došlo k rozdělení „loterijních peněz“ i na Moravě, což zmíněný článek již zřejmě úmyslně neuvádí. 

Zmíněné skutečnosti vedou vedení FAČR k jasnému závěru, že článek Markéty Chaloupské na serveru irozhlas.cz a ve vysílání ČRo Radiožurnál, nepravdivě informuje o zčásti zcela veřejně dostupných faktech. Navíc poškozuje dobré jméno II. místopředsedy FAČR pana Romana Berbra, vedení FAČR obecně a vyvolává neoprávněnou dezinformační paniku před páteční důležitou Valnou hromadou FAČR.

Z těchto důvodů tak vedení FAČR žádá ze strany autorky článku Markéty Chaloupské veřejnou omluvu na stránkách serveru irozhlas.cz a ve vysílání Radiožurnálu.