Každý je povinen nahlásit jakoukoliv nabídku 

V této souvislosti je vhodné upozornit na časté praktiky organizátorů match-fixingu, kteří hráčům (zpravidla ve zranitelném věku přechodu z mládežnického fotbalu do dospělého fotbalu či naopak na konci kariér) nabízí prostřednictvím sociálních sítí (Instagram, Messenger) a komunikačních platforem (Signal, Viber, Whatsapp) peněžní obnos za ovlivnění utkání nebo některé jeho části (zpravidla zařízení penalty, obdržení gólu, chybování v obraně, dostávání vlastní obrany pod tlak).

Je nutné zdůraznit, že každý člen FAČR má povinnost takovou nabídku neprodleně oznámit, a to jak Policii ČR (má-li jednání trestněprávní charakter), tak především FAČR, konkrétně osobě Integrity officera (způsoby ohlašování níže). Naopak její přijetí či i nenahlášení může vést ke spáchání disciplinárního přečinu, který může mít devastující účinky na kariéru hráče. 

Vedle toho je třeba vnímat, že organizátoři těchto nelegálních praktik, kteří jsou zpravidla propojení s organizovaným zločinem, se nezastaví u jediné nabídky a tlak na hráče se následně stupňuje. Přijetí jakékoliv nabídky na ovlivnění utkání má pak vedle reputační a fotbalové často pochopitelně i trestněprávní rovinu.

Způsoby ohlašování 

FAČR v průběhu posledních let vyvinula několik možností, kterými je možné match-fixing ohlásit, případně kontaktovat integrity officera FAČR s jiným dotazem. Existuje pochopitelně i anonymní varianta ohlášení match-fixingu. 

  • Primárním způsobem ohlašování je aplikace FAČR Integrity, která byla představena na jaře 2023. Aplikace je zdarma ke stažení na Google Play a Appstore, je zde možné anonymní hlášení i přiložení souborů.
  • Kdo by si nechtěl stahovat aplikaci, může využít anonymního formuláře přímo na internetových stránkách FAČR.
  • Každý se též může kdykoliv obrátit na e-mailovou adresu dedikovanou problematice match-fixingu integrity@fotbal.cz
  • Telefonicky lze ohlašovat match-fixing na telefonních číslech +420233029212 a +420723644898.

V praxi se také může stát, že se s ohledem na důvěru oslovení hráči obrátí na funkcionáře svého klubu (trenéra či předsedu), ani tento postup není špatný, důležité však je, aby byla FAČR informována v co nejkratším čase, ideálně některým z výše uvedených způsobů. 

E-learning

V roce 2023 též FAČR spustila program Integrity e-learningu, který má za cíl postupně vzdělat alespoň nejzranitelnější část členů FAČR. E-learning je dostupný všem, v současnosti ho hromadně absolvují rozhodčí 3. ligy. Pokud by měl kdokoliv problém se zpřístupněním e-learningu, může se obrátit na integrity@fotbal.cz