Oficiální informace k finále pro všechny fanoušky včetně držitelů vstupenek denně aktualizuje UEFA na svém webu. Vše potřebné nabízí také mobilní aplikace Europa, kterou rovněž spravuje UEFA.

Kde a kdy se bude hrát?

Zápas bude hostit Eden Arena v Praze, a to ve středu 7. června od 21:00. O trofej se utkají Fiorentina a West Ham. Přímý přenos odvysílá ČT sport.

Jsou ještě k dostání vstupenky?

Prodej už skončil, a byl zcela v gesci UEFA. FAČR důrazně varuje před nákupem vstupenek neoficiálními cestami.

 

Jaké zastoupení bude mít český fotbal?

Jisté je, že český fotbal bude mít zastoupení na straně vítěze. Ve Fiorentině působí Antonín Barák, za West Ham hrají Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Mimochodem, všichni tři se jako bývalí slávisté vrací na stadion, který důvěrně znají.

O co se hraje?

Vítěz kromě toho, že získá jedenáct kilogramů vážící trofej, se přímo kvalifikuje do příštího ročníku Evropské ligy UEFA. Oba týmy čekají na vítězství v některé z evropských soutěží od šedesátých let, kdy ovládly Pohár vítězů pohárů – West Ham v roce 1965, Fiorentina ještě o čtyři roky dřív.

Jaké akce jsou připravené pro fanoušky bez vstupenky?

V úterý 6. a ve středu 7. června od 10:00 do 18:00 bude před Rudolfinem vystavena trofej pro vítěze soutěže, se kterou se zájemci budou moci vyfotit. V Praze rovněž vzniknou Fan Meeting Pointy, jeden pro fanoušky Fiorentiny na Výstavišti, druhý pro příznivce West Hamu na Letenské pláni.

Kdo je ambasadorem tohoto ročníku Evropské konferenční ligy?

Vladimír Šmicer. Na volbě legendy českého fotbalu se shodly jak UEFA, tak FAČR. Bývalý český reprezentant vyhrál kromě mnoha dalších soutěží také Ligu mistrů UEFA, a to s Liverpoolem v roce 2005.

 

Podílela se na přípravách také Praha?

Bez výrazné podpory pražského magistrátu a dotčených městských částí by zápas nebylo možné zorganizovat. Finále je však pro českou metropoli skvělou reklamou. Praha se ve středu 7. června stane středobodem evropského fotbalu a utkání bude sledovat doslova celý svět. Přímý přenos bude přenášet zhruba 130 televizních stanic.

Kdo se bude na organizaci podílet?

Kromě zástupců UEFA, FAČR a Slavie pomohou s organizací stovky dobrovolníků. Asociace obdržela přes tři tisíce přihlášek, ze kterých vybrala zhruba 350 zájemců. Půjde tak zároveň o největší dobrovolnickou akci v historii českého fotbalu. Asociace jim za to už teď děkuje!

Musí se Pražané připravit na omezení?

FAČR se zástupci pražského magistrátu, městských částí i policie snažila, aby omezení byla co nejmenší a Pražanů se dotkla co nejméně. Finále ovlivní dopravu v okolí stadionu, a to především v den utkání.

Jaké akce v minulosti už FAČR pořádala?

V roce 2013 hostila Praha na stejném stadionu Superpohár UEFA mezi Chelsea a Bayernem Mnichov. Z mezinárodních turnajů se v Česku uskutečnila mistrovství Evropy do 21 let (2015), do 19 let (2008), do 16 let (1999), žen do 19 let (2022) a žen do 17 let (2017) nebo evropský šampionát futsalistů (2005).

Fotografie k článku

Fotografie k článku