Fotbalová pomoc už v tuto chvíli probíhá na mnoha úrovních, projekt FAČR „Fotbal pomáhá dětem z Ukrajiny“ má mít celorepublikový dosah a má tedy oslovit všechny fotbalové kluby a okresy v České republice.

„V první řadě bych chtěl říci, že Fotbalová asociace České republiky odsuzuje vojenský konflikt na Ukrajině a že všichni věříme tomu, že brzy dojde k zastavení těchto vojenských akcí,“ říká předseda FAČR Petr Fousek. Vedení českého fotbalu se aktivně zapojilo do pomoci Ukrajině, a to hned v několika různých směrech.

PŘIHLÁŠKA KLUBŮ DO PROJEKTU

„Napřímo pomáháme ukrajinskému fotbalovému svazu, kterému jsme zajistili dodávky potravin a léků. Zároveň jsme v České republice ubytovali rodiny některých zaměstnanců ukrajinského svazu. Snažíme se také pomoci ukrajinským fotbalistům, kteří přicházejí do České republiky. Detaily samozřejmě upravují předpisy FIFA nebo rozhodnutí naší fotbalové asociace. Cílem je, aby především malí fotbalisté měli co nejvíce usnadněný přesun do českého fotbalového prostředí,“ dodává Petr Fousek.

 

Cílem celého projektu je pak především integrace ukrajinských uprchlíků do nového prostředí. Fotbalová asociace si uvědomuje, že je potřeba ve složitých životních situacích nabídnout pomocnou ruku a snažit se dětem z řad uprchlíků alespoň částečně usnadnit adaptaci na nové prostředí.

„Projekt Fotbal pomáhá dětem z Ukrajiny není jen o fotbale a nabízí dětem a jejich rodičům z Ukrajiny mnoho dalších důležitých benefitů a tím nejdůležitějším je pomoci rodinám uprchlíků se začleňováním do společnosti. Chceme jim pomoci naučit se česky, najít si přátele, poznat místní zvyky a komunitu,“ vypočítává manažerka sociálních projektů FAČR Michaela Veselá.

„Chceme tímto projektem využít všechny možnosti, které fotbal má, abychom dětem z Ukrajiny zjednodušili jejich složitou situaci a pomohli v těchto těžkých chvílích, tak jak můžeme. Protože sport nejen, že lidi sbližuje, ale může i pomáhat,“ dodává Michaela Veselá.

„Vím, že celá řada klubů již aktivně pomáhá a touto cestou jim za jejich aktivity děkuji. Přesto ale budu moc rád, když se celá naše fotbalová společnost do projektu zapojí. Určitě je dobré sledovat webové stránky fotbal.cz, kde jsou všechny potřebné průběžně aktualizované informace včetně základních pokynů v ukrajinském jazyce. Navíc jsou na webu veškeré kontakty a také formulář, přes který se mohou kluby do projektu zapojit,“ apeluje Petr Fousek na české fotbalové hnutí.

POSTUP PŘI PŘESTUPECH HRÁČŮ Z UKRAJINY

Další informace o projektu naleznete také v přiložené prezentaci níže, kde najdete také informační letáky ke stažení v PDF verzích.

Složka dokumentů

Složka dokumentů