A právě pravidlo, které podporuje ofenzívní fotbal, hrálo na finálovém turnaji kategorie U8 ve Vysokém Mýtě do noty Sigmě Olomouc, která triumfovala před Spartou Brno a Baníkem Ostrava.

Nejmladší kategorie Planeo Cupu nabídla neskutečně napínavé vyvrcholení finálového turnaje ve Vysokém Mýtě. Až do poslední vteřiny se přetahovali o vítězství v turnaji kluci Sigmy Olomouc a Sparty Brno. Hanákům stačila v závěrečném duelu remíza a brněnská Sparta potřebovala k turnajovému prvenství vyhrát.

Sigma totiž měla před vzájemným duelem, do něhož šly oba týmy s 18 body, o jeden vstřelený gól víc, a proto si mohla dovolit i nerozhodný výsledek. Sigmě se nakonec povedlo uhrát remízu 3:3 a k cenné trofejí jí pomohlo 47 vstřelených gólů ve Zlaté skupině, přičemž Sparta Brno dala gólů 46. Tak těsný rozdíl byl mezi prvním a druhým týmem v konečném pořadí. Na bronzové příčce pak skončil Baník Ostrava.

„Líbí se nám, že tady hrajeme. Máme velkou radost, že jsme porazili Spartu 7:3 a nejhezčí náš gól byla asi dorážka Lukyho Lukáše Hradila. Máme fajn trenéry, se kterými jsme spokojení. A taky naši fanoušci jsou skvělí, protože pro nás dělají velký kotel,“ shodli se kluci z vítězné olomoucké Sigmy, které v jejich kategorii vedou trenéři Michal Hrubý a Filip Dohnálek

Planeo Cupem žijí celé kluby i rodiny. Třeba jako v SK Jičín, kde se rodiče vybavili na finálový turnaj modrobílými parukami a byli tudíž nejen slyšet, ale i výrazně vidět.

„Jsme z turnaje nadšení, z organizace, i jak to tady celé probíhá. Hlavně chceme, aby to děti bavilo. Jestli to někam vysoko dotáhnou nebo nedotáhnou, není v tomto věku podstatné. Důležité je, aby to mělo správný náboj a dalo jim to něco do života,“ chválil jeden z jičínských rodičů Marek Bambula, na kterého navázala Ester Králová.

„Žijeme fotbalem úplně každý den, celá rodina. Několikrát do týdne trénujeme, o víkendech jezdíme na zápasy. Žijeme tím úplně maximálně. Trička, šály, kšiltovky nosíme běžně a paruky jsme si nachystali speciálně pro tento víkend.“

Do Vysokého Mýta tentokrát z řad fotbalových legend zavítali vedle ambasadora Jana Kollera kanonýr Hradce, Sparty, Kaiserslauternu, Basileje nebo Salcburku Vratislav Lokvenc, a také bývalý brankář Jan Stejskal. Odchovanec Zbrojovky Brno strávil nejlepší léta své kariéry ve Spartě, kde získával jeden mistrovský titul za druhým. Z Letné se na začátku devadesátých let vydal do Anglie do Queens Park Rangers. Pak se vrátil domů, ale ne do Sparty, nýbrž oblékal dresu Slavie, s níž také v roce 1996 vyhrál ligu. V roce 1990 hájil branku Československa na MS v Itálii, kde se tým trenéra Vengloše prosadil až do čtvrtfinále.

„V osmi letech jsem hrál fotbal asi jen na ulici. Organizovaně jsem začal až někdy v deseti letech. Asi těm klukům trochu závidím, když vidím, s jakým nadšením tady hrají a jaké mají od svých klubů vytvořené podmínky. Myslím si, že to je úžasná věc. Na nějakou specializaci mají ještě čas. Je sice dobré, když se naučí brankářskou techniku, ale doporučoval bych jim, aby co nejvíc hráli v poli.“

Vysoké Mýto pořádalo finálový turnaj už podeváté za sebou. Týmy se do Vysokého Mýta rády vracejí a organizace vždycky šlape na jedničku. „Extrémně si této důvěry vážíme a strašně si to užíváme, protože Planeo Cup má velice vysokou úroveň. Turnaj připravujeme od chvíle, kdy se dozvíme, že jsme dostali důvěru. Logisticky pracujeme tak, abychom zajistili ubytování, stravování a všichni se u nás cítili komfortně a dobře. Ohlasy jsou takové, že se nám to, myslím, daří. Vždycky se snažíme, aby se aspoň do jednoho finálového turnaje prosadil některý náš tým. Podařilo se nám to právě s týmem U8, což je příjemný bonus. Na organizaci turnaje se podílí asi 50 dobrovolníků a určitě chceme pokračovat i do budoucna,“ rozpovídal se za tým organizátorů předseda SK Vysoké Mýto Miroslav Trnka.

Závěrečný finálový turnaj Planeo Cupu se hraje příští víkend ve dnech 8.- 9. června v Hlučíně.

PLANEO CUP 2024 - KATEGORIE U8 – KONEČNÉ POŘADÍ
1. SK Sigma Olomouc 19 bodů
2. FC Sparta Brno 19 bodů
3. FC Baník Ostrava  15 bodů
4. AC Sparta Praha 10 bodů
5. FK Varnsdorf 7 bodů
6. FC Tempo Praha 5 bodů
7. SK Roudnice nad Labem 3 body
8. TJ Sokol Olšany u Prostějova 3 body
Nejlepší hráč Nejlepší střelec Nejlepší brankář
Filip Šára - TJ Přeštice Dominik Váňa - FC Baník Ostrava Adam Talián - FK Meteor Tábor
Finálové turnaje
U13 27. - 28. 4. 2024 Kuřim Vítěz: AC Sparta Praha
U12 4. - 5. 5. 2024 Uničov Vítěz: FC Hradec Králové
U10 18. - 19. 5. 2024 Kroměříž Vítěz: FC Baník Ostrava
U9 25. - 26. 5. 2024 Lázně Bohdaneč Vítěz: FC Sparta Brno
U8 1. - 2. 6. 2024 Vysoké Mýto Vítěz: SK Sigma Olomouc
U11 8. - 9. 6. 2024 Hlučín  

Foto: Josef Štěpán

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup - finále kategorie hráčů do 8 let (Vysoké Mýto, 2024)

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup - finále kategorie hráčů do 8 let (Vysoké Mýto, 2024)