
Legislativně právní oddělení vydává komentář k institutu tréninkových kompenzací
Vzhledem k tomu, že úprava tréninkových kompenzací není ve všech případech úplně jednoznačná, vydává Legislativně právní oddělení komentář, kterým vysvětluje problematické situace, které často v souvislosti s tréninkovými kompenzacemi nastávají.
Po stručném úvodu o tréninkových kompenzacích obecně následuje výčet základních situací, při níž vzniká nárok klubu na tréninkovou kompenzaci:
- první profesionální smlouva hráče;
- následný přestup hráče do klubu vyšší soutěže s uzavřením profesionální smlouvy spojené s doplácením části tréninkové kompenzace všem předchozím klubům hráče;
- nová profesionální smlouva v jiném klubu na stejné nebo nižší úrovni;
- nová profesionální smlouva v jiném klubu, která přímo nenavazuje na předchozí profesionální smlouvu hráče.
Kromě těchto základních Přestupním řádem předpokládaných situací se však v praxi vyskytují další možné varianty, ke kterým se komentář dále vyjadřuje a které lze charakterizovat následovně:
- kluby si mezi sebou v přestupní smlouvě neupraví vyloučení tréninkové kompenzace, nicméně i tak se tréninková kompenzace považuje za součást přestupní částky;
- při situaci, kdy hráč uzavře první profesionální smlouvu v zahraničním klubu, je třeba, aby klub, který uzavřel další profesionální smlouvu v členském klubu uhradil vnitrostátní tréninkovou kompenzaci za období 6-11 let, kterou mezinárodní tréninková kompenzace dříve vyplacená zahraničním klubem, nepokrývá;
- hráč hostuje během svého působení v klubu, ze kterého následně přestupuje do třetího klubu. Přestože si kluby mezi sebou domluví, že přestupní částka v sobě již obsahuje tréninkovou kompenzaci, nelze upřít nárok klubu, ve kterém hráč hostoval (nevyloučí-li se tato možnost předem ve smlouvě o hostování).
Dvěma posledně zmíněným situacím, jakož i často problematickému doplácení tréninkové kompenzace při přestupu do klubu vyšší soutěže se v závěru komentáře věnují zjednodušené modelové příklady.
Nadále platí, že v případě jakýchkoliv dalších dotazů, a to jak v rámci publikovaného komentáře, tak nad jeho rámec, je Vám legislativně právní oddělení k dispozici. Své dotazy neváhejte psát na prochazka@fotbal.cz a hendrich@fotbal.cz.
Komentář naleznete jak v závěru tohoto článku, tak v sekci Legislativa – menu Soubor předpisů.