V červenci a srpnu 2023 proběhlo celkem lektorování 23 skupin v 6 fotbalových klubech napříč Českou republikou. S programem „Když chci být v pohodě“ a informacemi o Lince bezpečí jsme oslovili 267 hráčů a hráček.

Po ukončení lektorování dostali účastníci a účastnice dotazník k poskytnutí zpětné vazby na náš program. Dostaly jsme zpět 123 vyplněných dotazníků, ročník svého narození respondenti uváděli od roku 2005 až po rok 2013.

„Projekt za Fotbalovou asociaci vnímáme jako velmi smysluplný, je jeden ze základní pilířů Centra ochrany dětí. Trenéři, trenérky, hráči a hráčky získají základní povědomí o fungování Linky bezpečí, kdy a s čím se na ni mohou obracet. Zvlášť po covidu je to velmi důležité. Zároveň se také naučí pracovat sami se sebou, jak poznat, kdy a co je trápí, a základní techniky, co s tím, když se já nebo mí blízcí necítí dobře. Duševní zdraví je důležité nejen pro fotbalový výkon, ale zejména pro spokojenost v životě, je třeba o něj pečovat, což je hlavní myšlenkou tohoto projektu,“ říká Otmar Litera, mentor trenérů a člen Centra ochrany dětí.

Oproti loňskému pilotnímu programu se zvýšila spokojenost hráčů/hráček s lektorováním, což přičítáme hlavně načasování našich aktivit na období letních prázdnin.

Srovnání hodnocení programu po roce:

Odpověď 2023 2022
Známka 1: Program byl skvělý, moc se mi líbil. 28,1 % 22,7 %
Známka 2: Program byl fajn, celkem to šlo. 50,4 % 54,5 %
Známka 3: program byl normální, dalo se to. 19,8 % 9,1 %
Známka 4: Program nebyl zajímavý, celkem nic mi to nepřineslo. 1,7 % 9,1 %
Známka 5: Program se mi nelíbil, radši bych ho nepodstoupil(a). 0 % 4,6 %

Letošní výsledky hodnocení:

Hráči a hráčky reflektovali, že program je užitečný, že z něho mohou čerpat.

Příklady odpovědí, proč kluci a holky vybrali výše uvedené známky:

  • „Myslím, že je to důležité o tomhle mluvit a ta linka je hlavně pro děti jako jsem já, takže se mi to prostě líbilo.“
  • „Líbilo se mi, jak nás paní zapojovala do programu.“
  • „Byla jsem na takovém programu poprvé, takže jsem ze začátku byla trochu nervózní, ale pak to ze mě odpadlo a bylo to nakonec fajn.“
  • „Velmi se mi líbilo zapojení všech.“
  • „Dozvěděla jsem se hodně věcí, jen nerada mluvím s někým, koho moc dobře neznám, o tom, jak mi je. Jinak paní a její práce je skvělá.“
  • „Byla zábava a nikdo se nebál mluvit.“

„Lektorování ve sportovních klubech nám dává velký smysl, a věříme, že budeme moci pokračovat ve spolupráci s Fotbalovou asociací a kluby na všech úrovních. Velké poděkování patří trenérům a trenérkám, kteří projevili o tento projekt zájem, všichni byli vstřícní a otevření komunikaci. Moc se na spolupráci těšíme i v dalších letech.“ říká Monika Kubátová, vedoucí chatu a koordinátorka projektu Linka bezpečí NAŽIVO.

Linka bezpečí NAŽIVO

Linka bezpečí NAŽIVO