Projekt Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Měsíc náborů je zaměřen na děti předškolního věku a prvních stupňů základních škol a klade si za cíl přivést je k fotbalu a ke sportování obecně.

„Letos v září proběhlo 76 náborových akcí, zúčastnilo se jich 7500 dětí z 220 mateřských a základních škol, což při současné nelehké situaci v České republice považujeme za velmi hezká čísla,“ hodnotí podzimní akci Michal Blažej, grassroots manažer FAČR, který celou akci koordinuje a zastřešuje.

Pandemie koronaviru Měsíc náborů mírně ovlivnila. Některé kluby totiž musely plánové náborové akce na poslední chvíli zrušit. Ve srovnání s předchozím Měsícem náborů se tak akce zúčastnilo asi o 3000 dětí méně.

Hlavní cíle Měsíce náborů však naplněny byly. „Tyto cíle jsou vlastně dva. Prvním je přivézt děti na sportovní hřiště, ideálně na ta fotbalová, ukázat jim krásu fotbalu a toho, že se mohou hýbat s kamarády. Ideální by bylo, kdyby po těchto akcích navštívily svůj nejbližší fotbalový klub a začaly s pravidelnou tréninkovou i zápasovou činností,“ popisuje Blažej.

„Druhým smyslem těchto akcí je ukázat menším klubům, jak je možné tyto akce uspořádat. A také jak navázat spolupráci s místními základními i mateřskými školami, kde je, co se týká dětí, veliký potenciál,“ dodává.

Akce Měsíc náborů je součástí dalšího úspěšného projektu FAČR Můj první gól, po jehož hlavičkou byl natočen náborový video klip, který akci dětem a jejich rodičům připomínal. V klipu si kromě dětí zahrál i kapitán reprezentace Bořek Dočkal, nebo legendy Antonín Panenka s Karlem Poborským, současným ředitelem Oddělení elitní mládeže FAČR a vedoucím Regionálních fotbalových akademií FAČR.

„Osobnosti, které hrají v klipech jsme vybírali tak, abychom oslovili co nejvyšší počet fanoušků a zároveň abychom dokázali i prostřednictvím dětí, které v klipech také jsou, ztvárnit okamžiky českých fotbalových dějin, o kterých si myslíme, že jsou významné. Bez pochyby mezi ně patří lob Karla Poborského nebo penalta Antonína Panenky,“ vysvětluje Václav Kudrna, ředitel pro strategii FAČR.

Můj první gól je projekt zaměřený na mladé fotbalisty, jehož hlavním pilířem je Měsíc náborů. Můj první gól podporuje náborovou činnost v celé České republice a akce v jednotlivých klubech a také ve školách.

 

„Projekt Můj první gól má víceletou historii. V roce 2015 dokonce dostal významné ocenění v rámci UEFA Grassroots projektů. Ukazuje se nám, že projekt je velmi úspěšný a chceme ho i nadále rozvíjet. Určitě bychom chtěli zintenzivnit komunikaci s jednotlivými kluby. Chtěli bychom propojit kluby se školami, protože si myslíme, že právě tam je velký potenciál, aby se rozrostla do budoucna členská základna a abychom z tohoto většího množství hráčů či hráček mohli vychovávat nadějné fotbalisty,“ říká Kudrna.

I když momentálně v České republice děti fotbal organizovaně trénovat nemohou, k fotbalu se jistě po vypršení omezení vrátí. „Děti se jistě nenechají současnou nelehkou situací odradit a poté, co tato covidová doba odezní, na hřiště opět přijdou a začnou trénovat, hrát a mít z fotbalu radost. Zatím mohou využít alespoň náš jiný projekt, který se jmenuje Trénuj doma, a kde naleznou mnoho cvičení a her, které mohou zatím provozovat doma nebo na zahradě tak, aby od sportu neměly tak dlouhou pauzu,“ připomíná Blažej.