Beránek má za sebou bohatou úspěšnou trenérskou kariéru v tuzemsku i v zahraničí. Vedle titulu mistrů Evropy s jednadvacítkou v roce 2002 působil jako asistent Karla Brücknera u A týmu včetně památného EURA 2004 i „stříbrného“ šampionátu jednadvacítek v roce 2000.

Pětašedesátiletý odborník působil jako klubový trenér ve Slavii Praha, FK Blšany, v 1. FC Brno, SK Kladno, maďarském Debreceni VSC, Al Wasli (SAE), a kazašském klubu FC Astana, současně vedl i reprezentaci Kazachstánu.

Beránek se na nové působiště už těší: „Před pěti lety mě oslovila Slavia, abych předával své bohaté zkušenosti z pozice šéftrenéra dorostu. Myslím, že se nám práce v klubu dařila, vychovali jsme řadu mladých hráčů pro reprezentaci. Letos po svém nástupu mě oslovil Zdeněk Psotka, zda bych chtěl působit v nové roli a já z něj cítil energii, chuť posouvat český mládežnický fotbal na evropskou úroveň. Proto - po dohodě s klubem - jsem nabídku přijal a chci sloužit českému fotbalu na nejvyšší mládežnické úrovni.“

Příchod nového kolegy si vyžádal technický ředitel FAČR Zdeněk Psotka. „Chtěli jsme obsadit šéftrenéra úseku reprezentací. Oslovil jsem trenéra Beránka zejména z toho důvodu, že v posledních letech působil u mládeže ve Slavii a má obrovský přehled nejen o hráčích, ale také trenérech. A také proto, že byl součástí největších úspěchů českého fotbalu,“ připomněl Psotka.

Angažování Miroslava Beránka si pochvaluje předseda FAČR Petr Fousek, který s ním v nejúspěšnější éře dennodenně spolupracoval osm let u jednadvacítky i reprezentačního áčka.

„Děkuji vedení Slavie Praha, že jsme se domluvili na uvolnění. Když mě Zdeněk Psotka, seznámil se svým záměrem přivést Míru Beránka, okamžitě jsem souhlasil. Znám ho dlouho a dobře, přichází k nám zkušený odborník a také ambiciózní trenér, očekávám že se jeho působení promítne do zlepšené práce a úspěchů mládežnických reprezentačních výběrů,“ uvedl Petr Fousek.