Filip Firbacher v rozhovoru pro www.fotbal.cz popisuje okolnosti svého případu, kdy za vlastní účast v případu nelegálního sázení v roce 2021 nejprve dostal 30 měsíční zákaz působení ve fotbale, aby letos v září Etická komise FAČR, která původní verdikt vyměřila, rozhodla o podmínečném upuštění od zbytku trestu. 

Také proto, že Firbacher během své nucené pauzy začal s přednáškami po celém Česku, v nichž mladým fotbalistům na svém příběhu otevřeně přibližuje, jakou zhoubu nelegální sázení a manipulace zápasů pro fotbal znamenají. Firbacher je od října zpět v kádru druholigového Varnsdorfu a věří, že jeho kariéra není ztracena.

„99 procent věcí ve svém životě bych udělal jinak. Jako mladý jsem bohužel spadl do hazardu, měl psychické problémy a třeba to byl jeden z důvodů, proč si skupina pohybující se v prostředí nelegálního sázení vybrala mě. Byl jsem slabý a lehce ovlivnitelný. Všechno to znamenalo obrovské ponaučení, protože jsem dal facku všem lidem, kteří se fotbalu věnují 24 hodin denně. Možná jsem ale takovou lekci potřeboval, všeho si teď vážím mnohem víc. Měl jsem obrovskou radost z podmínečného prominutí zbytku trestu a budu se snažit dělat všechno pro to, abych přesvědčil všechny kolem sebe, že i člověk, který udělal velké chyby, se může změnit,“ říká Firbacher.

Kromě restartu kariéry plánuje i pokračování besed pro mladé hráče, které chce na svém případu varovat před vším, co s nelegálním sázením a matchfingem souvisí.

„Věřím, že je můžu pomoci ochránit odvyprávěním svého příběhu. Půl roku po udělení trestu jsem se trápil a ležel doma ve svých problémech, pak jsem se spojil s Kamilem Javůrkem z FAČR, který mně nabídl právě možnost organizace těchto besed. Na začátku nebylo jednoduché o všem otevřeně hovořit, ale setkal jsem se vesměs s pozitivními reakcemi. Kluci ocenili, že s tím příběhem jdu ven. Věřím, že i takto můžu českému fotbalu pomoci a částečně odčinit to, jak jsem mu uškodil. Určitě v tom chci pokračovat,“ uvedl Firbacher.

Integrity officer FAČR Kamil Javůrek popisuje, jak velký problém pro celý fotbal problematika matchfixingu, nelegálních sázek a ovlivňování zápasů znamenají.

„Hlavním hnacím motorem pro manipulátory je finanční zisk. Matchfing je ve své podstatě zločin. Znamená globální problém a zasahuje, bohužel, i Česko – zejména na úrovni poloprofesionálních i amatérských soutěží. Fotbal je, jakožto sportovní fenomén, ovlivňován nejčastěji. Fotbalová asociace České republiky nemá možnosti jako policie, naší největší zbraní je osvěta, prevence a vzdělávání,“ vysvětluje Javůrek.

Oceňuje i přístup Firbachera, který po svém přečinu, osvětové besedy navštěvuje. „Vážím si, že je s námi. Sebral odvahu a jde se svým příběhem ven. Co já řeknu v teoretické oblasti, on popíše ze své praxe, což je velmi důležité. Vlastním zaviněním se dostal do složité životní situace a jeho případ přesně odpovídá tomu, jak nelegální skupiny hráče „získávají“. Je užitečné, když sám všechno popíše právě také mladým hráčům, můžeme na tom stavět naši preventivní kampaň,“ říká Javůrek.

„Zavedli jsme sérii přednášek pro nejohroženější kategorie, zejména mládežnická družstva. Chceme je rozšířit také pro týmy od třetí nejvyšší soutěže a rozhodčí z profesionálních soutěží i Řídících komisí pro Čech a Moravu. Jsme v kontaktu s kolegy z UEFA a organizací monitorující sázky na sportovní utkání, v nejzávažnějších případech spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení,“ dodává Javůrek.