
Nová ochrana soutěží před korupcí
Fotbalová asociace zahajuje spolupráci na ochraně soutěží před korupčním jednáním. Hloubková analýza a podněty, které asociace v poslední době obdržela ukázaly, že problematika manipulace s výsledky sportovních utkání vyžaduje systémové řešení a jasnou pozici asociace v něm.
Proto se FAČR rozhodla spustit zcela novou iniciativu ochrany soutěží, která bude probíhat za podpory UEFA a FIFA.
Již dříve tuto sezonu byl spuštěn monitoring sázek nižších soutěží, který bude pokračovat i v příští sezoně. V oblasti šetření a trestání nekalých praktik v souvislosti s fotbalem hodlá FAČR posílit taktéž spolupráci s Policií České republiky, jakož i vlastní iniciativu co se týče získávání důkazních materiálů pro úspěšné postihování těchto praktik.
Dalším zapojeným subjektem by pak měly být samotné sázkové kanceláře, které mají na postihování tzv. „match-fixingu“ stejný zájem jako sama asociace.
„Součástí této iniciativy je i vzdělávací program, který počítá s výjezdy do klubů a pořádáním osvětových přednášek a workshopů. Hlavním pilířem pak budou pravidelná školení pro hráče regionálních akademií, kteří díky svému věku a blížícímu se vstupu do profesionálního fotbalu, patří k nejzranitelnějším skupinám hráčů. Zároveň jsou to díky svému členství v akademii právě oni, kdo by měl být ve fotbale nositelem integrity a fair play,“ uvádí k tématu jeho iniciátor, generální sekretář FAČR Jan Pauly.
Vzhledem k dostupným datům a údajům je zřejmé, že se tato aktivita asociace musí, přinejmenším v úvodní fázi, zaměřit prioritně na nižší soutěže, které vzhledem k nižší popularitě a sledovanosti, jakož i k méně lukrativním platovým podmínkám hráčů, platí obecně za vysoce rizikové.
Jakožto největší sportovní svaz v České republice si FAČR neklade za cíl pouze činnost na poli fotbalu, ale má ambici stát se lídrem v oblasti boje proti match-fixingu napříč všemi sportovními odvětvími v České republice.
Je totiž zřejmé, že problém sázkových podvodů nezatěžuje pouze fotbal. Fotbalová asociace má v tomto směru potřebné know-how a personální aparát, které je připravena poskytnout i dalším sportovním asociacím, tak, aby byl boj s těmito praktikami co možná nejefektivnější.
Nedílnou roli v této snaze by měly hrát též orgány státní správy, se kterými je FAČR již v kontaktu.
Společným cílem by mělo být založení národní platformy, kde budou zastoupeny všechny výše zmíněné subjekty a bude možné zajistit koordinovaný přístup k dané problematice.