Západočeši ale nechtějí zakončit sezonu bez trofeje, soupeři touží tehdejší finálovou prohru oplatit a podruhé v samostatné historii ovládnout domácí pohár.

Finále se uskuteční v Plzni proto, že je hůře postaveným týmem v pohárovém koeficientu za posledních pět let. Výhodu klasického domácího prostředí ale Západočeši mít nebudou, neboť oba týmy požene stejný počet příznivců. Vítěz zápasu získá prémii 1,5 milionu korun, poražený tým půl milionu.

Sparta se představí ve finále poháru počtvrté za posledních pět sezon a potřetí za sebou. Letenští naposledy zvítězili před čtyřmi lety, v minulých dvou sezonách proti Slovácku a Slavii neuspěli. Celkově si od rozdělení federace zahrají finále už počtrnácté, dosud sedmkrát zvítězili a spolu s rivalem z Edenu drží rekord.

Získat double se v Česku naposledy povedlo před třemi lety Slavii. Sparťané ovládli ligu i pohár v roce 2014 pod trenérem Vítězslavem Lavičkou, ve finále porazili Plzeň po remíze 1:1 v základní hrací době až v penaltovém rozstřelu.

"Můžeme získat dvě trofeje, což je něco, o co bojujeme každý rok. Ale je třeba ty dvě soutěže oddělit. Mnoho z nás se chce pomstít za prohrané finále nejen v minulém roce, ale i před dvěma lety proti Slovácku. Třetí rok po sobě jsme ve finále a chceme vyhrát," řekl dánský trenér Sparty Brian Priske, jenž zažil pouze loňské finále.

Pražanům se v Plzni dlouhodobě nedaří. Zvítězili tam v jediném z posledních 15 soutěžních zápasů a v minulém duelu 10. března tam utrpěli debakl 0:4, jímž vyrovnali svou historicky nejvyšší porážku v samostatné lize. 

"Očekávám, že si určitě povedeme o mnoho lépe, než když jsme byli naposledy v Plzni. Ale je to nový zápas, finále, což je vždy něco jiného. Plzeň je silným, fyzicky dobře vybaveným týmem. Jsou konkurenceschopní nejen v české lize, ale řadu let také na evropské scéně," podotkl Priske.

"Mají silné standardní situace, vepředu klíčové hráče (Pavla) Šulce s (Tomášem) Chorým, i jejich křídelní obránci jsou silní. Bude to těžký a určitě vyrovnaný zápas. Ale víme, že máme silný tým a dostatek kvality na to, abychom vyhráli," dodal.

Zatímco Sparta v sobotu po vítězství 5:0 v Mladé Boleslavi po 23 letech oslavila obhajobu titulu, Plzeň už před remízou 1:1 s Ostravou měla jistotu, že v lize obsadí třetí místo. Trenér Viktorie Miroslav Koubek proto v úvodu nenasadil některé opory.

Plzeň si v samostatné historii zahraje finále MOL Cupu počtvrté, uspět v něm dokázala pouze v sezoně 2009/10 proti Jablonci. Se Spartou od rozdělení federace v poháru zvítězila jen v prvním z dosavadních pěti zápasů, naposledy před čtyřmi lety v semifinále na Letné utrpěla porážku 1:2.

"Těšíme se, finále je krásná věc. Máte tu největší touhu uspět, protože historie si pamatuje jen vítěze. Naším snem je aspoň jednu trofej z těch, které český fotbal nabízí, uzmout pro sebe. Uděláme pro to všechno, ale respektujeme, že máme velmi těžkého soupeře. Podařilo se nám ho porazit v lize, ale každé utkání je jiné," řekl Koubek.

"Jsme na vlastním hřišti, to je výhoda. Věřím, že to bude hezký zápas, svátek fotbalu. Je to finále, speciální soutěž, boj o trofej, obě mužstva s maximální motivací. Věřím, že se divákům předvede kvalitní sportovní podívaná," doplnil dvaasedmdesátiletý nejstarší ligový kouč, který v minulosti ve Spartě coby gólman chytal a poté tam dělal asistenta trenéra.

Finále začne ve středu v Doosan Areně v 18:00. Viktoria kvůli omezené kapacitě pro své příznivce přichystala velkoplošnou projekci v areálu Depa 2015. Vítěz poháru má jistou účast ve 3. předkole Evropské ligy, vzhledem k postavení obou celků v lize toto místo bez ohledu na středeční výsledek připadne Plzni.

Tiskové konference před finále MOL Cupu 2024 (21. 5. 2024)

Tiskové konference před finále MOL Cupu 2024 (21. 5. 2024)