Svůj letošní první trumf oslavila na Hané Slavia Praha a doplnila mezi letošními vítězi dvakrát úspěšnou Zbrojovku Brno, Spartu Praha, Spartu Brno a Hanáckou Slavii Kroměříž. Zvednout nad hlavu cennou trofej se sešívaným podařilo za účasti reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého a dlouholetého reprezentanta a vítěze Evropské ligy Tomáše Ujfalušiho.

V Uničově navázali organizátoři na loňský turnaj kategorie U10 setkáním nejlepších týmů v nejmladší kategorii osmiletých fotbalistů. První fáze finálového turnaje rozdala karty letos zatím nevídaným způsobem. Z každé šestičlenné základní skupiny totiž postoupili vítězové, kteří neztratili ani bod, a tudíž vstupovali do medailových bojů s jednou výhrou a třemi body. Bez jediného zaváhání zvládli úvodní porci pěti utkání AC Sparta, FK Náchod, SK Slavia Praha a FC Písek.

Zlatá skupin pak měla jedny neomezené vládce v sešívaných dresech. Slavia všechny své soupeře převálcovala nevídaným způsobem, když neztratila ani bod a každého porazila minimálně o osm gólů.

 

Skóre Slavie ve Zlaté skupině 83:12 dává neuvěřitelný průměr téměř 12 vstřelených gólů na utkání! A svému největšímu rivalovi Spartě uštědřila krutou porážku 10:1. Borci z Edenu nenechali nikoho na pochybách, že právě oni jsou jasnými vítězi nejmladší kategorie Pohár mládeže FAČR a pro svůj klub získali v Planeo Cupu letos jediné turnajové prvenství.

Druhá skončila se ztrátou tří bodů Sparta a třetí s odstupem dalších šesti bodů MFK Karviná. Finálový turnaj U8 znamenal i úspěch pro menší kluby, které se nepohybují v prostředí profesionálního fotbalu. A tak se do Zlaté skupiny probojovaly FC Písek, FK Náchod, Spartak Kbely nebo SK FC Hlučín a dařilo se i týmům jako SK Nemošice, ŽĎAS Žďár nad Sázavou, Pšovka Mělník, Tempo Praha, Slovan Velvary, a také SK Uničov, který na domácí půdě obsadil konečné 15. místo.

V Uničově sledovali finálový turnaj sledovaly výrazné fotbalové osobnostmi. Asi těžko si malí fotbalisté někdy představovali, že se na ně přijede podívat trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý.

„Nadšení je neutuchající a na všech čtyřech hřištích, když to obejdete, tak tam vidíte všechno. Rozzářené tváře a bohužel někdy i slzičky, když prohrají a je jim to tak líto, že se neudrželi a plakali, ale to k tomu asi patří. Takže já jsem nadšený. Přiznám se, že u těch nejmladších mě nadchly jejich dovednosti a líbilo se mi, jak hrají. Viděl jsem asi předčasné finále Slavia - Sparta, které bylo na vynikající úrovni, i když Sparta tahala za kratší konec. Kouč tady musí být přísný a zásadový a děti ho musí respektovat. Ale dovedu si představit, že bych takové malé kluky trénoval,“ svěřil se reprezentační trenér.

Pohár mládeže FAČR PLANEO Cup - U8 (Uničov, 3. - 4. 6. 2023)

Na mladé naděje dohlížel i dlouholetý reprezentant, vítěz Evropské ligy, třetí z ME 2004 a hráč mj. Sigmy Olomouc, Hamburku, Fiorentiny, Atletika Madrid nebo Galatasaray Istanbul Tomáš Ujfaluši. Bývalý reprezentační stoper a kapitán navíc pochází z nedalekého Rýmařova.

„V jejich věku jsem byl v Rýmařově a určitě jsem nepřemýšlel, že bych se fotbalem živil. Bavilo mě to, bydleli jsme na sídlišti, hráli fotbal, hokej, basket, prostě všechno, co se dalo na sídlišti hrát a byla to zábava. Nevím, jestli ti kluci v osmi letech při fotbalu zvládají i jiné sporty. My to tak měli a jsem asi zastáncem pozdějšího nástupu do top klubů. Ale možná ti kluci hrají i něco jiného. Nás to bavilo a bylo to krásně prožité dětství. Stačí, že je to baví a pokud u toho vydrží a budou se zlepšovat a možná ty, které tady vidíme, potkáme za 10 let třeba v první lize. Za nás nebyly takové turnaje. Je fajn, když vidí srovnání, že se mohou měřit se Spartou, Slavií, Bohemkou a jinými týmy. My jsme se pohybovali jen na severní Moravě, neměli jsme srovnání třeba s Prahou. Kluci to teď mají asi těžší, protože je velká konkurence. Vidím spoustu šikovných kluků, ale uvidíme za 10 let, co z nich vyroste,“ rozpovídal se Tomáš Ujfaluši.

V Uničově se organizátoři postarali o impozantní vyvrcholení. Vedle Jaroslava Šilhavého a Tomáše Ujfalušiho sledovali také manažer reprezentačního týmu Tomáš Pešír nebo trenér reprezentace od 16 let Jiří Žilák, kteří si společně se všemi účastníky naplno užívali fantastickou atmosféru, kterou při závěrečném turnaji Planeo Cupu vytvořili kromě organizátorů i fanoušci a rodiče malých fotbalistů.

PLANEO CUP 2023: KATEGORIE U8 – KONEČNÉ POŘADÍ

Pořadí Tým Body
1. SK Slavia Praha 21
2. AC Sparta Praha 18
3. MFK Karviná 12
4. FC Písek 10
5. FK Náchod 9
6. Spartak Kbely 5
7. Bohemians Praha 1905 4
8. SK FC Hlučín 2

 

Nejlepší hráč Nejlepší střelec Nejlepší brankář
Sebastiá Kotlář - SK FC Hlučín Robin Eliáš - SK Slavia Praha Jindřich Miloševský - FC Slovácko


FINÁLOVÉ TURNAJE PLANEO CUP – POHÁR MLÁDEŽE FAČR 2022/23

U13: 29. - 30. 4. 2023 Vysoké Mýto | vítěz FC Zbrojovka Brno
U12: 13. - 14. 5. 2023 Kuřim | vítěz SK Hanácká Slavia Kroměříž
U11: 6. - 7. 5. 2023 Benešov | vítěz FC Sparta Brno
U10: 20. - 21. 5. 2023 Hlučín | vítěz AC Sparta Praha
U9: 27. - 28. 5. 2023 Varnsdorf | vítěz FC Zbrojovka Brno
U8: 3. - 4. 6. 2023 Uničov | vítěz SK Slavia Praha


Foto:
Josef Štěpán