„Je na místě ocenit tento úspěch, ve stále rostoucí konkurenci si každého podobného počinu a postupu musíme jako asociace považovat. Velká gratulace patří všem hráčům a celému realizačnímu týmu, kteří se o postup na mistrovství zasloužili. Asociace vytvoří reprezentaci do 17 let maximální podmínky pro to, aby se o další úspěch mohla ucházet také na samotném šampionátu na Kypru, na kterém chci osobně náš tým podpořit,“ řekl Petr Fousek, který ve funkci předsedy svazu důsledně dbá na to, aby každá účast české reprezentace kterékoliv kategorie na jakémkoliv finalovém turnaji UEFA byla doprovázena důstojnou a náležitou funkcionářskou reprezentací asociace na nejvyšší úrovni tak, jak je to běžné ve vyspělých federacích.

Reprezentační tým do 17 let zvládl obě kvalifikační fáze: loni v říjnu skončil druhý ve skupině poté, co zdolal Černou Horu (4:0), Albánii (6:1) a podlehl domácímu Portugalsku (0:2). V březnu pak svěřenci trenéra Žiláka porazili Bělorusko (1:0), Bosnu a Hercegovinu (2:0) a druhá postupová pozice jim neunikla ani po závěrečné prohře s Polskem (1:2).

„O postup jsme hráli až do posledního utkání. Situaci v závěrečných zápasech komplikoval i fakt, že Bělorusko v poločase vedlo nad Bosnou. My byli rázem pod tlakem, ale také náš výrazně zlepšený výkon a konečná prohra o jednu branku s Polskem v kombinaci s prohrou Běloruska nám zajistily postup na Euro. Moc si toho vážíme, každý postup na závěrečný turnaj v jakékoliv věkové kategorii je pro náš fotbal skvělý počin. Ale pro nás to tímto nesmí skončit, i na šampionátu chceme další úspěch a ten další by znamenal postup ze základní skupiny do čtvrtfinále. Pro všechny hráče to budou další obrovské zkušenosti a cenný vklad do jejich kariér,“ řekl kouč Jiří Žilák.

Česká reprezentace do 17 let se naposledy na závěrečném turnaji naposledy představila v roce 2019 v Irsku: postoupila ze základní skupiny z druhé pozice po remízách s domácím týmem, Belgií a výhře nad Řeckem. Stopku vystavila svěřencům trenéra Václava Kotala čtvrtfinálová prohra 1:6 s Francií.

Teď se hráči narození v roce 2007 a mladší v základní skupině poměří s domácím Kyprem (20. května / 19:30), Ukrajinou (23. května / 17:00) a Srbskem (26. května / 19:30). Kvalifikačním sítem neprošly například tradičně dominantní výběry Německa, Belgie či Nizozemska.

„Naše skupina na první pohled nevypadá tak nabitě, jako třeba ta s Francií, Portugalskem, Španělskem a Anglií. Ale musíme být ostražití, rozhodovat můžou detaily. Domácí Kypr v zahajovacím zápase asi bude na vlně euforie, může je hnát plný stadion. Ukrajina ve druhé kvalifikační fázi neztratila ani bod, Srbsko je v mládeži vždy velmi silné a jeho hráči už mají zkušenosti i s dospělým fotbalem. Ale náš cíl se nemění: určitě jsme postupem neřekli poslední slovo, chceme hrát o postup ze skupiny,“ dodal Jiří Žilák.