Na cestě za titulem v 11. ročníku Pohár mládeže FAČR ani jednou neprohráli, a i přes tři remízy se mohli pochlubit ve Zlaté skupině nejlepší bilancí.

Do Vysokého Mýta se pravidelně jezdí na finálové turnaje Pohár mládeže FAČR PLANEO CUPU a letošní rok stejně jako loni patřil nejstarší kategorii U13. 24 týmů je ve finálovém turnaji rozdělených do čtyř skupin po 6 týmech, kde mužstva hrají ve skupině systémem každý s každým. Podle výsledků v základních skupinách se pak jednotlivé týmy zařazují do Zlaté, Stříbrné a Bronzové skupiny, přičemž v té Zlaté se hraje o prvenství v turnaji.

Ve Vysokém Mýtě bylo už po losu jasné, že se už v základní skupině odehraje derby pražských „S“ mezi Spartou a Slavií. Duelu přidal na pikantnosti i pořádně vyhrocený souboj obou rivalů o titul ve Fortuna lize. Sparta ve Vysokém Mýtě zdolala Slavii 4:1, a když porazila Hlučín, Hradec Králové a Petřín Plzeň a remizovala se Zbrojovkou Brno, tak zamířila do Zlaté skupiny z prvního místa. Slavia skončila v základní části až čtvrtá, když kromě Sparty podlehla i Hlučínu a Zbrojovce, a do Zlaté skupiny se neprobojovala.

Spolu se Spartou si zajistila postup do bojů o medaile právě Zbrojovka Brno. Tým, který před rokem slavil v Planeo Cupu triumf v kategorii U12, měl dobře našlápnuto, aby na své prvenství navázal i v o rok starší kategorii.

A povedlo se! Zbrojovka si do Zlaté skupiny přenesla remízu se Spartou a body dělila i v utkáních s Pardubicemi a Dynamem České Budějovice. K vítězství v Planeo Cupu pak „Flintu“, jak se Zbrojovce v Brně přezdívá, vynesly výhry nad Mladou Boleslaví, Slováckem, Karvinou a Fotball Talent Academy. Za Zbrojovkou obsadila druhou příčku Sparta Praha a třetí pak jediný účastník z Pardubického kraje, v němž Vysoké Mýto leží, FK Pardubice.        

Na Planeo Cup do Vysokého Mýta zavítaly i letos zajímavé fotbalové osobnosti. Bývalý reprezentant a hráč mj. Zbrojovky Brno, Slovanu Liberec, Anderlechtu Brusel, Norimberku nebo Wolfsburgu Jan Polák a trenér reprezentační osmnáctky David Holoubek navíc na turnaji podporovali své syny.     

„Mám štěstí, že jsem se mohl dostavit na finálový turnaj už potřetí. Strašně si to užívám, baví mě, když vidím, jak ti kluci rostou, jak se rozvíjejí a mám z toho velkou radost. Je super, že se potkají týmy z celé republiky, kdy aspoň vidíme, jak jsme na tom ve srovnání s jinými týmy. A pak si myslím, že i když v této kategorii hrají svou soutěž na velkém hřišti, tak je dobré, že si zahrají na menším plácku, kdy můžeme vidět jejich přehled a techniku a více šancí jeden na jednoho apod. Fotbal se vyvíjí, vidíme to všude ve světě a snažíme se i u nás. Investuje se, trenéři se snaží, i když je to samozřejmě těžké. A myslím, že když jsou lidé na správných místech, tak vychováme kluky tak, jak jsme je vychovali předtím. Každý by chtěl, aby se dítěti podařilo, co si samo přeje. Budu je v tom podporovat a když se rozhodnou, že nebudou hrát fotbal, tak budu vždycky stát za nimi,“ svěřil se Jan Polák, jehož syn Dominik patřil do vítězného týmu Zbrojovky.      

David Holoubek se mohl radovat se synem stejného jména ze stříbrných medailí pro Spartu a každý rok je pravidelným účastníkem finálových turnajů. „Je skvělé, že jsou lidé a investice, abychom byli schopni takový turnaj pořádat, kde se můžou konfrontovat nejlepší týmy z celé republiky. Moc si to užívám, baví mě to a jsem moc rád, že mohu přijet a vidět, jak český mládežnický fotbal roste. Vidíme tady spoustu talentovaných hráčů, kteří ale mají před sebou ještě dlouhou cestu, aby mohli být mládežnickými reprezentanty v kategorii do 18 nebo 19 let. Je tu i hodně zajímavých trenérů, kteří třeba budou za pár let v první lize.“


Součástí slavnostního vyhlášení vítězů bylo i předání šeku s částkou 50.000,- Kč, kterou Planeo Cup společně s titulárním partnerem PLANEO věnoval Nadaci fotbalových internacionálů.

PLANEO CUP 2023: KATEGORIE U13 – KONEČNÉ POŘADÍ

Pořadí Tým Body
1. FC Zbrojovka Brno 15
2. AC Sparta Praha 14
3. FK Pardubice 13
4. 1.FC Slovácko 11
5. SK Dynamo České Budějovice 8
6. Football Talent Academy Praha 6
7. FK Mladá Boleslav 5
8. MFK Karviná 5

 

Nejlepší hráč Nejlepší střelec Nejlepší brankář
Filipe Pavelka – Fotball Talent Academy Milan Mrázek – FK Pardubice Matěj Dolák – FK Meteor Praha VIII


FINÁLOVÉ TURNAJE PLANEO CUP – POHÁR MLÁDEŽE FAČR 2022/23

U13: 29. - 30. 4. 2023 Vysoké Mýto
U12: 13. - 14. 5. 2023 Kuřim
U11: 6. - 7. 5. 2023 Benešov
U10: 20. - 21. 5. 2023 Hlučín
U9: 27. - 28. 5. 2023 Varnsdorf
U8: 3. - 4. 6. 2023 Uničov


Kompletní rozlosování najdete ZDE.

Pohár mládeže FAČR PLANEO Cup - U13 (Vysoké Mýto, 29. - 30. 4. 2023)

Pohár mládeže FAČR PLANEO Cup - U13 (Vysoké Mýto, 29. - 30. 4. 2023)