Zástupci UEFA přiletěli do Prahy na pozvání předsedy FAČR a člena Výkonného výboru UEFA Petra Fouska. Ten ve čtvrtek večer společně s Marchettim navštívil čtvrtfinále Evropské konferenční ligy Viktoria Plzeň – Fiorentina (0:0).

„Český fotbal prožívá skvělou sezonu. V evropských soutěžích se dařilo Slavii, Spartě i Plzni, která je navíc stále ve hře. Česko uhrálo hodně bodů do koeficientu, čím se posunulo mezi nejlepších deset zemí a bude mít přímého účastníka v Lize mistrů,“ uvedl ředitel soutěží UEFA Giorgio Marchetti.

„Vážím si toho, že Giorgio Marchetti pozvání přijal a že byl navíc osobně u významného milníku pro český fotbal, který si díky remíze Plzně a předchozím výsledkům Slavie a Sparty zajistil pro rok 2025 účast svého šampiona v základní fázi Ligy mistrů. I já bych proto chtěl poblahopřát Plzni k výbornému výsledku, který jí navíc před odvetou nadále dává šance na postup, a celému fotbalu ke skvělému koeficientu,“ zdůraznil předseda FAČR Petr Fousek.

Zástupci UEFA přednesli detaily nového formátu klubových soutěží (Liga mistrů, Evropská liga, Evropská konferenční liga), který bude platit už od nového ročníku. Setkání se zúčastnili zástupci klubů FORTUNA:LIGY, ale také například generální sekretář FAČR Martin Procházka, technický ředitel FAČR Erich Brabec nebo výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Tím, že se základní část všech tří zmíněných soutěží změní, navýší se počet účastníků, přibude počet „velkých“ zápasů, zároveň vzroste počet zápasů mezi týmy na podobné úrovni a výrazně stoupne částka rozdělovaných peněz, a to i pro neúčastníky v rámci solidarity.

„Hlavní výhody nového formátu? Změny přinesou víc zajímavých zápasů, kluby budou mít o co hrát až do konce ligových částí a pořadí bude od začátku hůř predikovatelné. Ligové části budou pro fanoušky opravdu zajímavé. Jsem moc rád, že jsme českým klubům mohli změny představit, a chtěl bych Fotbalové asociaci České republiky, Ligové fotbalové asociaci a klubům za toto setkání poděkovat,“ prohlásil Giorgio Marchetti.

„UEFA s prezentací nového formátu klubových soutěží navštíví jen vybrané asociace. Všichni přítomní se mohli osobně přesvědčit, že český fotbal na změnách výrazně vydělá,“ dodal předseda FAČR Petr Fousek.

„I podle reakcí zástupců klubů mohu říct, že změny jsou pro nás pozitivní. A to nejen po sportovní, ale i finanční stránce. Věřím, že budoucnost ukáže, že pro český fotbal i celý evropský fotbal šlo o krok správným směrem,“ dodal výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Fanoušci se mohou se změnami podrobně seznámit na webu uefa.com.

Ředitel soutěží UEFA Giorgio Marchetti se v Praze sešel se zástupci FAČR a prvoligových klubů

Ředitel soutěží UEFA Giorgio Marchetti se v Praze sešel se zástupci FAČR a prvoligových klubů